Lapsiperheen lattia?

Hei! Mikä olisi kokemuksenne perusteella lapsiperheelle paras lattiamateriaali yläkertaan, jossa on makuuhuoneet?
6257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Onko kokemusta? Parketti, laminaatti, kovapuulattia, kokolattiamatto, korkkilattia?

Äänestä

Itse tykkään parketista. Kohta joku valittaa että siihen tulee kolhuja liian helposti, mutta mitäs ne haittaavat?

Muita mahdollisuuksia mitä itse voisin harkita:
- laadukas kokolattiamatto
- lautalattia
- varauksin korkki

Vanhempien 25 vuotta vanhassa talossa on alkuperäinen korkkilattia joka on edelleen moitteettomassa kunnossa muuten, mutta mm vanhoissa lastenhuoneessa on muutamia kuoppia mistä korkki on lähtenyt jonkun sopivan kolhun ansiosta pois. En tiedä voiko korkkia paikata, parkettia ainakin voi.

Ylipäätään laittaisin lastenhuoneet samaa materiaalia kuin muutkin huoneet. Eikös se näytä hassulta jos on eri lattiamateriaaleja sekaisin?

Äänestä
  • Ei ainakaan parkettia keittiöön ! on muutaman vuoden päästä aivan..
    Hyvä laminaatti kestää kulutusta myös lasten taholta.

    Äänestä

Itsellä keskikova ja ei-tumma lakattu sauvaparketti on toiminut hyvin ja ollut miellyttävä. Alle tietenkin tarkoitukseen tuotettu askelääntä vaimentava kerros. Sopivan iso pehmyt matto lastenhuoneen keskellä on suojannut lattiaa kolhuilta.

Yleisesti suosittelen kaikkiin yläkerran huoneisiin saman materiaalin oli sitten mikä tahansa. Käytävä/hallitilaan voi sopia erilainenkin materiaali, mutta tuskin menee pahasti metsään, jos siihenkin saman laittaa.

Äänestä

Laittaisin halvan laminaatin joka paikkaan, paitsi kosteisiin tiloihin tietysti laatta. Laminaatti on helppo ja halpa uusia sitten kun lapset kasvaa ja lattia on huonossa kunnossa.

Laattalattia on kova. Keittiössä siihen hajoaa kaikki mikä tippuu. Lisäksi laatoista on ainakin meillä lähtenyt paloja ja tullut koloja. Se onkin sitten urakka kun laattalattian haluaa uusia.

Jos rahaa on laittaisin ihan puulattian. Niitä on ihan sellaisia lankkuja jotka on pontattu, siihen sitten lakka tai maali päälle.

Parketti ei mun mielestä merkittävästi eroa laminaatista nykyään. Hinta on vähän kalliimpi. Ja kestää huonommin.

Äänestä

Laminaatti on toiminut meillä (kaksi lasta ja koira) hienosti. Ei naarmuja ja siistin näköinen. Hintalaatusuhde varmasti parempi kuin parketissa. Voi sitten myöhemmin, kun lapset on lähteneet, vaihtaa parkettiin (jos haluaa). En kuitenkaan ihan halvinta laminaattia (usein 6mm) ostaisi...

Kukin tyylillään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maija500 kirjoitti:

Hei! Mikä olisi kokemuksenne perusteella lapsiperheelle paras lattiamateriaali yläkertaan, jossa on makuuhuoneet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu