Olen 25 vuotias ja olen ollut ammattiin valmistumisen jälkeen kaksi vuotta lapsen kanssa kotona kotihoidontuella. Nyt haluan töihin. Kysymykseni kuuluukin, mitä työttömyysturvaa tulen saamaan,kun menen työvoimatoimistoon työnhakijaksi? Kuulun liittoon,mutta en ole ehtinyt tekemään töitä ollenkaan,joten työssäoloehto ei ole täyttynyt?
Työttömäksi työnhakijaksi ekaa kertaa
Nannuli
3132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos puolisosi tienaa yli 1700 (noin), sitä ylittävä osa alkaa leikkaamaan peruspäivärahaasi. Eli jos puoliskosi tienaa yli 2400, et välttämättä saa mitään. Tosin olet ensikertalainen, niin todennäköisesti saat 180 päivää ilman tulorajoja. Siis peruspäivärahaa.
Jos menet kurssille yms. saat automaattisesti peruspäivärahaa ja korotukset.
Ja tähän kaikkeen on tietenkin poikkeuksia...
Laske kelan sivuilta laskurilla. Jos asut yksin saat täyden työmarkkinatuen, jos puolison kanssa, puolison tuet vähentää tukea.
mene töihin ja äkkiä.