Matkailuautot

Miksi maahantuojat eivät hyväksy jo suomessa olevia reksteröityjä matkailuautoja vauhdokeiksi. Sanovat niiden olevan laittomis ???? Kuinka ne sitten on voitua jo tullata ja katsastushyväksyä ja kun ovat jo suomeem rekisteröity. Tietääkö joku asiasta enenmän ???

3

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mieti tätä

      Veikkaisin yksinkertaisesti sitä, että maahantuoja on itse vastuussa maahantuoduista ja myymistään autoista. Jos joku kalle petteri tuo maahan jonkun risan, niin eihän kalle petteri vastaa mistään myydessään autoa eteenpäin ja turha silloin on sälyttää romun korjaamista maahantuojan vastuulle.

      Ainakin henkilöauton kohdalla eräs maahantuoja selitti tilannetta, eli maahantuoja on loppupeleissä viimeinen vastuunkantaja, jos autossa on joku vika, joka kuuluisi maahantuojan vastuuseen. Tämä siis koskee virallisia maahantuojia, ei jälleenmyyjiä.

    • piironki 00

      On kyllä maahantuojalta lyhytnäköisyyttä. Kyllä ne autot on samoja vehkeitä mitä valmistuslinjalta on ulos lähtenyt, varusteissa tietysti voi olla eroja. Meilläkin olevan auton on alunperin ulkomaalaissyntyinen inssi hankkinut ajopelinsä alunperin Saksasta ja kaikki huollot on myös siellä tehty. Jokainen dokumentti on tallella ja yritykset löytyvät internetin kautta, jotta voi tarkistaa asiakirjojen aitouden vaikka sähköpostilla.

      Tällainen perustelu, että joku ei voi luottaa jonkun auton taustatietoihin on kyllä lievästi sanoen huvittavaa ja tulevaisuudessa ei sellainen kauppias pahemmin kauppaa tee.Ilmeisesti kauppiaat eivät halua käytettyä kalustoa varastoihin. Tulevaisuuden katteet kuitenkin revitään juuri niistä. Nimittäin näiden "tuontiautojen" kauppa paisuu vain paisumistaan vuosi vuodelta ja "heikot sortuu elon tiellä". Jokainen käytetty auto on oma yksilönsä ja peruskunnon selvittäminen onnistuu vaikka ei olisi paperin paperia. Jotta sen arvon voi laskea kauppa varten.

    • L Ukihärio

      Maahantuoja luulee reksteröityjä laittomis vauhdokeista että ne eivätt tätäytyä kaikea hyvksyteirtä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      140
      2806
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      269
      2473
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1452
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1182
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1143
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1012
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      59
      906
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      877
    Aihe