Koiranpennulle hoitajaa/lenkittäjää (turku-kaarina) ?

Huskyomistajat-

Hei!

Perheeseemme kuuluu erittäin energinen 6kk ikäinen siperianhusky naaras, joka tarvitsisi erittäin paljon liikuntaa saadakseen energiansa kulutettua ja tarvitsemansa määrän ulkoilua.

Olemme todella kiireinen pariskunta, toinen meistä tekee aamuvuoroa ja toinen iltaa, ja vapaata harvemmin. Aina kuitenkin jompikumpi on kotona koiran kanssa, mutta työpäivän jälkeen ei aina ole voimavaroja lähteä koiramme kanssa pidemmille lenkeille. Ulkona tietenkin käymme kuitenkin useasti päivässä.

Etsimme koirallemme nuorta hoitajaa/lenkittäjää, joka kävisi muutaman kerran viikossa koiramme kanssa pidemmällä, parin tunnin mittaisella lenkillä, ja vaikkapa koirapuistossa. Sopii hyvin vaikkapa nuorelle 12-16 vuotiaalle, joka haluaisi tienata muutaman kympin käyttörahaa kuukaudessa. Toki vanhemmatkin voivat ottaa yhteyttä! Hinnasta voidaan sopia ko. henkilön löydyttyä!

Asumme Kaarinassa, aivan lähellämme on koirapuisto ja hyvät pururadat lenkkeilyyn!

Meihin voi ottaa s-postilla yhteyttä: [email protected]

8

270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • et o tosissas...

      Voi herranen aika sentään. Taas joku on ottanut koiran hetken mielenjohteesta ja tehnyt rotuvalinnan pelkän ulkonäön perusteella.

    • Wimbaloo

      Hävetkää aikuiset ihmiset. Tuo jos mikä ei ole vastuullista käytöstä. Luopukaa koirastanne samantien, jos teillä ei ole aikaa ottaa sitä mukaanne kun kerta ulkona käytte useamman kerran päivässä!

      Lisäksi jäin ihmettelemään, miksi olette noinkin tarkasti määritelleet minkä ikäiselle moinen homma 'sopisi', vaikkei todellakaan sovi? Ettekö kenties halua että lenkittäjä kommentoi teille omaa laiskuuttanne, joten haluatte sitten jonkin pikkumuksun koiraanne juoksuttelemaan?

      Teillä ei pitäisi olla koiraa ollenkaan, korkeintaan pieni pattereilla toimiva lelukoira

    • rgrjdegrfghrf

      Miksi olette alun perinkään hankkineet noinkin aktiivisen rodun edustajan jos olette niin kiireisiä? Ei voi muuta sanoa kuin että vastuutonta toimintaa. Ei se lenkille lähteminen niin raskasta ole, se on tullut itsekin huomattua uuden koiran myötä.
      6 kk:n ikäinen husky on jo yllättävänkin vahva, eikä kyllä sovi 12-vuotiaalle. Jos tilanteenne ei ole muuttumassa vähemmän kiireiseksi, niin suosittelen etsimään koiralle uuden, aktiivisen kodin.

    • 2xhusky

      Just joo.. Ei tullut mieleen koiraa hankkiessa että se tarvitsee PALJON liikuntaa. Jos ei voimat riitä tarpeeksi lenkittämiseen niin suosittelen luopumaan koirasta.
      Hitto että ottaa päähän tollaset ihmiset,jotka ottaa koiran vaan sen ulkonäön (et kyllä niin sanonut) takia eikä viitsi perehtyä rodun vaatimuksiin. Ite oon 17v nuori ja kaks huskya omistan.

      • Ei sullakaan

        sitten ole käynyt mielessä että kodinvaihtajia on maailma jo pullollaan. Tarvitaanko niitä vielä lisää? Eikö ole parempi hankkia lisävoimia lenkkeilyyn kuin laittaa koira kierotolaiseksi ihan kepulisyillä, hä?


      • 2xhusky
        Ei sullakaan kirjoitti:

        sitten ole käynyt mielessä että kodinvaihtajia on maailma jo pullollaan. Tarvitaanko niitä vielä lisää? Eikö ole parempi hankkia lisävoimia lenkkeilyyn kuin laittaa koira kierotolaiseksi ihan kepulisyillä, hä?

        Juu kyllähän mä sen tiedän,itelläni toinen husky on vahtanu kotia,tämä on kolmas koti ja viimenen myös. Mutta pointti oli se että eikö ihmisellä ole sen vertaa järkeä päässä että tämän rotunen koira tarvitsee paljon liikuntaa. Ja siis toki jokainen koira tarvitsee. Että sitä koiran hankkimistä vois myös miettiä,ettei niitä kodin vaihtajia tulis lisää!


      • Lukitaitohoi
        2xhusky kirjoitti:

        Juu kyllähän mä sen tiedän,itelläni toinen husky on vahtanu kotia,tämä on kolmas koti ja viimenen myös. Mutta pointti oli se että eikö ihmisellä ole sen vertaa järkeä päässä että tämän rotunen koira tarvitsee paljon liikuntaa. Ja siis toki jokainen koira tarvitsee. Että sitä koiran hankkimistä vois myös miettiä,ettei niitä kodin vaihtajia tulis lisää!

        Tossahan nyt nimenomaan pyrittiin estämään se ettei TÄMÄ koira lähde kiertoon. Mikä siis vielä mättää?


      • 2xhusky
        Lukitaitohoi kirjoitti:

        Tossahan nyt nimenomaan pyrittiin estämään se ettei TÄMÄ koira lähde kiertoon. Mikä siis vielä mättää?

        No edelleen se mättää että ihmiset on niin typeriä että ottaa koiran,mutta ei viitsi perehtyä rodun vaatimuksiin! Sillä estettäis se ettei ne koirat lähtis kiertoon! Ei toki kaikkia,jotkut myy koiran kun elämäntilanne muuttuu mutta tässä tilanteessa tämäkin oltais voitu välttää.. Että näin. Sori ny jos joku pahotti mielensä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      210
      1376
    2. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1256
    3. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      9
      908
    4. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      2
      870
    5. Minä täällä vaan

      Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛
      Ikävä
      85
      842
    6. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      14
      782
    7. Jos haluat jatkaa tutustumista

      Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.
      Ikävä
      57
      776
    8. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      31
      768
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      37
      718
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      713
    Aihe