Villaa 25cm ja päälle huolellisesti levitetty pahvi? Oksamassa vai mikä lie? Nyt käynyt mielessä villan lisääminen vintille. Miten menetellä tuon pahvin kanssa? Jätetäänkö alle vai pitääkö repiä pois ja uusi uuden villan päälle?
Vastaukset 15
- Ja taas...
Ja taas hengittävän rakentamisen hörhöt alkaa avautumaan.
- ml213.
Parempi vaihtoehto olisi ottaa se paperi pois,- koska sitä ei ole tarkoitettukaan eristeiden sisälle, vaan pinnalle.
Toisaalta onko paperilla ollut erikoisen suurta merkitystä eristeen pintakerroksien eritävyyden parantamiseen. Muuta, merkitstähän koko paperilla ei ole. Puhallettavan eristeen päälle taas paperi on vaikea asentaa. jos sisäpuolinen höyrysulku on varmasti kunnossa, voinee tuollaisen aika huokoisen pahvin jättääkin
kunhan pintaan tulee jotain vielä huokoisempaa
jolloin itse ehkä varmuuden vuoksi vähän rei'ittelisin mutta jättäisin eristeen mahdollisia sisäisiä ilmanvirtauksia hillitsemään- 10+1
Jos pahvissa ei ole muovikalvoa tai bitumia, voit jättää pahvin sinne. Pahvi itsessään on vesihöyryä läpäisevä. Eli voit laittaa suoraan siihen päälle lisää eristettä. Mitä eristettä ajattelit käyttää?
- 10cm lisäys
Anteeksi huonosti selitetty juttu. Katosta puuttuu aluskate ja luulin et tämä paperi on villan päällä siksi ettei kattoon höyrystynyt? vesihöyry pääse vaan kastelemaan villaa..
Mitä suosittelette päälle laitettavaksi? Korkeus noin 120cm max.- Joku vaan
Se paperi eristeiden päällä on kattoeristeen tuulensuojapaperi. Se läpäisee vesihöyryä, joten voit jättää sen paikalleen ja laittaa lisäeristeen päälle. Minä laittaisin Karhuntaljaa tai vuorivillaa.
- AsiantuntijaRKm
Riippuu miten se on levitetty. Onko se siis oksamassa pahvia vai pakkauspahvia? Pakkauspahvi jossa on teippijäämiä vai ihan puhdasta pahvia. Itse rakennusalan ammattilaisena ottaisin nuo pahvit pois. Koska en tiedä varmasti miten ne käyttäytyvät siellä välissä. Parempi pelata varmanpäälle kuin olettaa liikaa.
Ota pahvit pois, eristä lisää, asenna pahvit takaisin.
Muttta puhuit repimisestä eli ne ovat todennnäköisesti paperipäällysteistä lasivillaa, eli entistä Ahlströmin villaa. Soitapa tekniseen tukeen tai tuotetukeen ja kysy sieltä ensin. Jos sieltä ei saa vastausta tee testi. Eli eristä pieni alue yhden vuoden ajan paprein päältä ja katso mitä tapahtuu...- Joku vaan
Kyllähän tuo paras menettely on, mutta pahvin poisto ja takaisin laitto on suuritöistä ehkä matalalla ullakolla. Siksi ottaisin varsin teoreettisen riskin ja jättäisin pahvin eristeiden väliin.
- aluskate
Joku vaan kirjoitti:
Kyllähän tuo paras menettely on, mutta pahvin poisto ja takaisin laitto on suuritöistä ehkä matalalla ullakolla. Siksi ottaisin varsin teoreettisen riskin ja jättäisin pahvin eristeiden väliin.
Kai ne pahvit aika helposti saa pois, en ymmärrä miksi niitä pitäsi laittaa takasin? Muutenkin tuntuu että mahdollisesti heikosti höyryä läpäisevä paperi villojen päällä on enemmänkin kosteusriski.
Tosin olisiko syytä tehdä suurempikin kattoremontti ja lisätä ne aluskatteet yms. - Joku vaan
aluskate kirjoitti:
Kai ne pahvit aika helposti saa pois, en ymmärrä miksi niitä pitäsi laittaa takasin? Muutenkin tuntuu että mahdollisesti heikosti höyryä läpäisevä paperi villojen päällä on enemmänkin kosteusriski.
Tosin olisiko syytä tehdä suurempikin kattoremontti ja lisätä ne aluskatteet yms.Eihän tuollainen paperi ole kosteudenläpäisyn suhteen mitään seinissä yleisesti käytetyn yli 10 mm paksuisen bituliittilevyn rinnalla.
Ei kattoremonttiin kannata tuon takia alkaa. Minunkin talooni tulee täällä meren rannalla myrskyllä lunta, mutta kyllä se sulaa ja kuivuu.
Eli, jos työskentelytila ei ole ongelma, minä ottaisin sen paperin pois, lisäisin eristeet ja laittaisin paperin takaisin. Siten ei kondenssivesikään tippuisi eristeisiin. Näillä palstoilla kun joku voivotteli aluskatteett puutetta petikattoisessa autokatoksessa.
- 10+1
Suosittelisin kuitenkin eristeeksi puukuitueristettä, koska aluskatettakaan ei ole ja vesitippoja saattaa tippua. Tässä tilanteessa pahvi "siirtyy" aiemmista olosuhteista lämpimämpään ja kuivempaan tilaan, joten ei pitäisi ongelmia syntyä.
- Ihme reikä
Eikö tuollanen puukuitueriste lennä taivaan tuuliin? Meidän vintillä ainakin reunoilla isot. Siitähän se hötö varisee nurmikolle
- Varman päälle
Se pahvi estää vesi tippojen pääsyn villaan.Samalla näät siitä jos joku paikka vuotaa.
Jos jätät sen pois ja laitat 20cm puukuitueristettä päälle vesi menee ajan kanssa sinne villaan. Kamala ajatus!!
Ota paperi pois ja lisää samaa tavaraa vaikka 20cm ja siihen uusi paperi päälle. Täysin varma ratkasu - 20+9
Puukuitueristeen pintaan voi halutessaan ruiskuttaa ihan kevyen vesisumun. Pintaan tulee pieni "kuori" joka ei lähde tuulen mukaan. Kannattaa tehdä kuivalla alkukesän kelillä, että kuivuu nopeasti. Tuulenohjaimet myös auttaa asiaan. Vesisumun laittaminen ei ole katastrofi. Puukuitueristettähän puhalletaan seiniinkin märkänä, eikä aiheuta ongelmia, jos asiaan hieman paneutuu...
- ml213.
Jos selluvilla kostuu (tilapäisesti) pahasti eli esim. katossa on vuoto, niin 400mm eriste kuivuu ja imee kosteuden pois erittäin hyvin ilman mitään purkamisia tms. Riittää kun on erittäin hyvä tuuletus ja lämpötila ullakolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1013611
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta331398- 831252
- 731069
Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,3331009- 65866
Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l141863Kysymys miehille ...
Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil287770- 54749
Ttp:llä kuontalot ojennukseen
Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste74734