olen tansseista pitävä keski-ikäinen nainen.
Käyn tansseissa aika säännöllisesti ja tanssimaankin pääsen hyvin.Tanssitaitoni ehkä luokkaa keskiverto.Kursseille en vuorotyöni puolesta ennätä.mukavaa palautettakin olen viejiltä saanut opin nopeasti ja seuraan hyvin.Kuitenkin haluaisin oppia enemmän ja toivoisin hakijoita jotka tanssivat muutakin kuin foksia.Häiritseekö miestä pienet virheet vai tuomitaanko jo yhden kappaleen jälkeen.Jokainen viejä kuitenkin vie tavallaan
Käyn tansseissa aika säännöllisesti ja tanssimaankin pääsen hyvin.Tanssitaitoni ehkä luokkaa keskiverto.Kursseille en vuorotyöni puolesta ennätä.mukavaa palautettakin olen viejiltä saanut opin nopeasti ja seuraan hyvin.Kuitenkin haluaisin oppia enemmän ja toivoisin hakijoita jotka tanssivat muutakin kuin foksia.Häiritseekö miestä pienet virheet vai tuomitaanko jo yhden kappaleen jälkeen.Jokainen viejä kuitenkin vie tavallaan
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kukaan ei ole täydellinen, eikä tarvitse ollakkaan. Pää kylmänä vain tanssimaan, jos joku vaatii liikaa, niin vaatikoon. Miestä se ei häiritse, kun vaan jättää seuraavatkerrat hakematta, paitsi jos käy kursseilla ja joutuu uudelleen ja uudelleen harjoittelemaan saman pingottajan kanssa.
Ennen tanssikursseja oli lavoillakin mukavampaa, kun tieto ei lisännyt tuskaa.
"Ennen tanssikursseja oli lavoillakin mukavampaa"
Emmä nyt tiiä. Jolkutettiin samaa vaihtoaskelta illasta toiseen ja valssilla kahteen suuntaan pyöriminen aina huomattava juttu. Pääasia oli juopottelu miehillä ja juoruilu naisilla. Tanssiminen lavoilla oli ennen sitä mitä nyt tehdään ravintoloissa, sieltä voi mennä perinteitä maistamaan.
JUST näin se oli ennen.
Tosi hyvin luonnehdittu sitä entisajan tanssia.
Selvin päin ei miehet voineet kuvitellakkaan tanssimista.
Mutta oli siinä tanssissa tunnetaso korkealla, kun viimein runsaiden rohkaisuryyppyjen jälkeen uskaltauduttiin tanssimaan sillä siihen aikaan naista kunnioitettiin.
Oli entisajan tansseissa omat hyvät puolensakin. Esim pukeutuminen oli tyylikkäämpää, tytöillä pirteät hyvännäköiset hameet ja pojilla parempaa päällä. Nykyisin pojilla ainaiset T-paidat ja farkut , tytöillä jumppasaliasu pitkine kalsareineen ja sisätossuineen.
Tunnelma nykyisin muistuttaa kuntosalin rankkaa harkkailtaa, missä hiki lentää ja pyyhkeet kastuu.
Hakijasi tanssivat vain foksia, koska et osaa mitään muuta. Pyydä seuraavalla kerralla viejää tanssimaan jotain muuta. Sitten opit.
Onhan nuorena lavatanssin peruskurssi käyty.Vaan hyvinpä unohtuu opitut jos hakijat osaavat vain foksia,valssia,tangoa.
Kurseillani oli kyllä fusku,samba,rumba,cha cha,jenkka,polkka,kuviohumppa,tango,foksi ,valssi ja hidas valssi.
Sille tasolle sitä kuitenkin jää jos viejät tanssivat vaan muutamaa etkä pääse työstämään oppimaasi.Ilokseni olen muutaman viejän kohdalla huomannut meneväni kuvioita joita en ole edes opetellut.Liekö sitten selkeä varma viejä.Varmaan pyydänkin ensi kerralla
Mikäli oppivainen olet niin kai sinä otata selvää ja opettelet tanssimisen?
On turhaa alkaa kaipamaan ja vaatimaan itsellesi käypää ja sopivaa hakijaa vaan ryhtyä itse toimiin niin viejän kuin harjoittelunkin suhteen. Harjoitteluun ei tarvitse viejää vaan oman motivaation.