Onko laillista?

maanomistaja

Tässä olen miettinyt ampumista pitkille matkoille, kun nuo youtuben videot esim. Ameriikoissa ovat alkaneet kiinnostaa. Tarkoitukseni olisi ampua kiväärillä OMALLA, SULJETULLA MAA-ALUEELLA JONNE ON ULKOPUOLISILLA PÄÄSY KIELLETTY, esim. pelto tai metsähakku-alue. Ideani pohjautuu siihen kun rataolosuhteissa maksimi matkaa olisi vain 200 metriä, eli yksinkertaisesti olisi kiva ampua pidemmälle kun sopivaa kivääriä löytyy. ELI ONKO LAILLISTA?!?!

7

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omalla maalla saa

      Jokamiehen oikeudet antavat kyllä ulkopuolisille kulkuoikeuden melkein mihin tahansa, jotta varovainen pitää olla.
      Omalla maalla saa toki ampua, mutta ampumarataa ei omin päin saa perustaa.
      Riippuu naapurista ja satunnaisista kulkijoista, miten usein voi ammuskella.

      • maanomistaja

        Eli kuitenkin huvikseen saa ampua, jos vaikka sopii joitain tiettyjä aikoja metsästysajan ulkopuolella? Käsitinkö oikein? Ja missä vedetään raja ampumaradan ja satunnaiseen kekkalointiin tarkoitettu alue? Ja olisiko mahdollista perustaa omaan käyttöön laillinen "ampumarata", koska olen kuullut niistäkin?


      • jokatoinen mies

        Ei kylläkään tietääkseni ole jokamiehen oikeuksien nojalla mitään kulkuoikeutta esim. pihapiiriin, puutarhaan, _viljapellolle_ ja selvästi aidatulle alueelle.


      • maalaisjärki.
        jokatoinen mies kirjoitti:

        Ei kylläkään tietääkseni ole jokamiehen oikeuksien nojalla mitään kulkuoikeutta esim. pihapiiriin, puutarhaan, _viljapellolle_ ja selvästi aidatulle alueelle.

        No mitä sillä asialla on tämän jutun kanssa tekoa? Viljellyllä pellolla ei saa kulkea, mutta miten siihen ampumaradan laitat, ei kukaan omalla viljapella kuljeskele.
        Samaten asia myös pihapiirin kanssa, 200m ampumarata pihapiiriin?

        Pitääkö aina lukea, kuin piru raamattua?


      • jokatoinen mies
        maalaisjärki. kirjoitti:

        No mitä sillä asialla on tämän jutun kanssa tekoa? Viljellyllä pellolla ei saa kulkea, mutta miten siihen ampumaradan laitat, ei kukaan omalla viljapella kuljeskele.
        Samaten asia myös pihapiirin kanssa, 200m ampumarata pihapiiriin?

        Pitääkö aina lukea, kuin piru raamattua?

        Tässä se "raamattu", lainaus edeltä:

        "Jokamiehen oikeudet antavat kyllä ulkopuolisille kulkuoikeuden melkein mihin tahansa..."

        Eli ns. jokamiehen oikeuksista oli kysymys. Jokamiehen oikeudet eivät anna kulkuoikeutta "melkein mihin tahansa".

        Suomalaisessa metsässä jokamiehen oikeudet yleensä pätevät, mutta on yleensä vaikea ampua hallitusti esim. 600 metrin päähän koska metsässä - yllätys yllätys - on puita.

        Jos aiotaan satunnaisesti ampua kauas niin tarvitaan avoin alue. Esim. viljelysaukea voi olla tällainen. Viljelty pelto ei kuitenkaan ole jokamiehen oikeuksien piirissä vaikka jotkut viherhipit tuntuvat näin kuvittelevan.


    • hyvät välit?

      Ampumarata omaan käyttöön? siihen tarvitaan viranomaisilta lupa ja sen pitää täyttää ampumaradalle asetetut ympäristönormit.
      Nykyään noita seurojen "hiekkamontturatoja" suljetaan, koska eivät täytä ympäristönormeja. Lyijyä ei saa päästä maaperään ym.
      Eikä sitä lupaa noin vain saa muutenkaan.

      Satunnainen paukuttelu on vähän ympäristöstä kiinni. Naapurin ammuskelee kiekkoja, parina päivänä kesässä. Itse kohdistan lataukset, samaten muutaman kerran kesässä.
      Asia on paljon kiinni lähialueen ihmisistä, yksikin valitus poliisille, niin se on sitten liikaa, mutta asia on toki sovittavissa aluuen muiden asukkaiden kanssa.

    • Ennen oli paremmin

      En tiedä onko enää laissa erotettu AMPUMARATA ja AMPUMAPAIKKA...
      Ampumarata oli (muistaakseni) joku jota piti säännöllisesti käyttää joku tietty määrä ampujia, ja ampumapaikka joku jota käyttää pienempi määrä satunnaisesti.
      Eli omalla maallahan saisi (ja ainakin ennen sai) ampua itse, ja vaikka pari kaveriakin. Myös monilla metsästys-seuroilla oli oma ampumapaikka jossa pystyi järjestämään esim. seuran jäsentenväliset ampumakilpailut tai kohdistamaan kiväärinsä ennen hirvikokeeseen menoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      93
      11922
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      106
      9040
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      117
      4959
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      101
      4178
    5. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      38
      4157
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3933
    7. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      71
      3770
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3709
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3593
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      29
      3551
    Aihe