pääseekö lisämaidosta eroon

huoli

Mulla vauvan paino ei nouse tarpeeksi, joten annan omaa pumpattua ja korviketta alle 2 dl vrk;ssa. onko täysimetys enää näiden määrien jälkeen mahdollista? Vauva nyt 10 pv vanha.

4

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tisukkaa

      On mahdollista, mutta siihen kannattaa hakea apua esim. imetystukihenkilöltä, neuvolan terveydenhoitajien osaaminen imetysohjauksessa on hyvin vaihtelevaa. Kannattaa aloittaa vaikka rekisteröitymällä maitolaiturin keskustelupalstalle. Siellä koulutetut vapaaehtoiset imetystukiäidit antavat nettineuvontaa. Sivuilta voi myös haulla etsia vastauksia omiin ongelmiin. Hain jo sinulle valmiiksi yhden vastauksen. Kannattaa myös hakeutua imetystukiryhmään. Maitolaiturin sivuilta löytyy myös niiden yhteystiedot.

      http://maitolaituri.imetys.fi/index.php/topic,3598.msg18612.html#msg18612

      Jaksamista imetykseen ja tule kertomaan, miten kävi:)

    • jhfk

      On mahdollista! Meillä meni samassa iässä n. 2dl/vrk korviketta, ja Maitolaiturin, imetystukiäidin ja sitkeyden avulla päästiin omalle maidolle.

      Jaksamista!

      • huoli

        kiitos vastauksista. kerrotko vielä tarkemmin mikä auttoi?


      • jhfk
        huoli kirjoitti:

        kiitos vastauksista. kerrotko vielä tarkemmin mikä auttoi?

        Tein niin paljon etten tiedä mikä ratkaisi. Ihan halvatun tiheä imetys, unohdin ihan kokonaan sanan "imetysväli" ja muutin sohvalle vesipullon, keksipaketin (joo ei ehkä fiksuinta) ja vauvan kanssa. Paljon ihokontaktia ja jatkuvaa sylittelyä. Kaikki unet sylikkäin/kantoliinassa/vieressä. Imuotteen ja imetysasennon tarkistus imetystukiäidillä. Kalsiumlisä (saattaa parantaa herumista). Imetystee (yök). Yritin nukkua, syödä, juoda ja olla stressaamatta. Korvike mahdollisimman pieninä annoksina pitkin päivää, joskus parhaiten toimi antaa se 15-25ml ennen imetystä ja joskus sen jälkeen. Vähennys pikkuhiljaa imetystukiäidin ohjein. Aventin pullo 0 -tutilla aiheutti vähiten hämmennystä rinnan ja tutin välillä. Lypsääkin yritin, mutta tunnin tikistelyllä sain 15ml niin en joka päivä jaksanut... lypsäminen mahdollisimman usein vaikka vain 5min./krt olisi hyödyksi, mut itsellä ei siihen enää rahkeet riittänyt. Oikohan muuta... omalla kohdalla luulen, että kesti vaan aikansa että rinnat pääsi tehtävänsä tasalle, niitä piti "kouluttaa" :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2826
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1827
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1800
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1414
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      73
      1320
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1245
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1228
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      77
      1169
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1018
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      1007
    Aihe