Tilasin netin välityksellä kyseiset sukset. Kauppias sanoi että "ne on hiihtokunnossa kun tulee" . Ihan kivat ne on olleetkin, luistoa ja pitoa löytyy kunhan jaksaa kunnolla potkaista. Epäselväksi jäi kuitenkin se, pitääkö sukset voidella luistovoiteella.
fisher crs zero
190236
7658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Minun käsitykseni mukaan luistoalueet zero-suksissa käsitellään normaaliin tapaan eli ne pohjustetaan ja luistovoidellaan. www.patrol.fi -sivustolla on ohjeita em. suksista.
Pitoalue tulee karhentaa ja käsitellä jäätymisenestoaineella.
Mutta epäselvää on se, onko kauppiaasi jo tehnyt nämä toimenpiteet, kun sanoo suksien olevan hiihtokunnossa!
Hiihtelin Hakunila- Kuusijärvi -Kerava välin täysin toimimattomalla nollakelin purkkiliisterillä.
Aika paljon oli ohittelijoilla Nanosuksea ja Zeroa alla.
Nyt on hetki kun saa rahalle vastinetta.
Taisi tänään olla pitopohjien unelmakeli.
Itse olin hiihtämässä eilen ostetuilla Zeroilla. Ja se pito, JUMALAUTA, eipä tarvinut haarakäyntiä käyttää lenkillä. Luistokin oli hyvä. Ei tullut liisterisuksea ikävä.
13.3.2012 paloheinässä 5C täysi vesi keli, hiihdettiin kilpaa . Alla oli pitopohjasuksi fischer rcs zero, toimi loistavasti, ei tarvi liistereitä enää käytellä.
Tottakai luistoalueet tarvitsevat normaalit toimet, eihän se muuten toimi.
Hiihtelin Herttomiemessä hyvin toimivilla liisterisuksilla 2... 4 haarukassa vaihdelleella kelillä. Ylämäessä jokunen nanosuksija pääsi paremmin mutta tasasella ja alamäessä jätin heidät kauas kauas taakse. Luistossa oli huikea ero
Kävin itse kokeilemassa naapurin nanoja 3 kelillä. Nimensä mukaisesti ne on pitopohjasukset. Pitoa piisaa. Luisto on kelvollinen, mutta ei missään tapauksessa hyvä.
Jatkan liisteröintiä. Roden Multigrade liisteri toimii ja tarvittaessa fluoripurkkia pintaan niin ei kaikki lika tartu liisteriin
Nano ja zero ovat eri asia. Nanoissa koko pohja on käsitelty erikoisaineella. Zeroissa on normaalit luistoalueet ja erillinen pitoalue, joka karhennetaan. Luisto ei ole siis voidesuksea huonompi zeroilla, nanoilla näin voi olla.
Liistereillä minäkin aion vielä tämän kauden pärjätä, mutta zerot ovat vakavassa harkinnassa.
Omissa Peltosen Zenitheissä ongelmana on imu vesikeleillä. Hionta taitaa olla liikaa pakkaskelejä varten, mutta olkoon, kun pakkasilla kuitenkin enimmäkseen hiihdän.
Nykysuksien pohjat ovat jo valmiiksi sen verran liukkaat, ettei niitä kuntohiihtoon tarvitse voidella.