Ei hätää

Kohta tulevat ensimmäiset töyhtöhyypät Suomeen. Sitten löytyy Nikonille töitä.
29129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Töyhtöhyyppiäkö kuvaat ? Joskus katsellessani lintujen kuvia netistä, olen ajatellut miten hiljaa ja luontoa häiitsemättä pitää liikkua ja odotella, että saa hyvän kuvakulman:) Hieno harrastus, josta monet saa nauttia katsellessaan.

Äänestä

Elä muuta sano. Monta kivaa luontoretkeä on Nikonin ja pitkän putken kanssa
tehty.

Äänestä

Vuosia sitten "etelään" talvehtimaan muuttanut koskikara kalasteli Kymijoella sillan alla. Katselin tovin sen sukelluksia hyiseen veteen.
Sen jälkeen en ole tota kaveria nähnyt. Tais jäädä kertahavainnoksi.

Äänestä

Pistän sulle kuvan, kapteeni, koskikarasta. Tänä talvena kuvasin.

Äänestä

Joskus olen saanut ihailla närhen hienon herkkiä värisävyjä, sen istahtaessa piha-aidalle. En niin lähellä ollutkaan koskaan nähnyt sitä. Ääni ei varmaan olekaan kaunis pilkkanimestä päätellen, mutta mitäs siitä:)
Samoin sinisorsauroksen sininen siipipeili on upea!

Äänestä
  • ja siksontiaisen väreissä ja olemuksessa on jotain kumman tuttua, ihan tulee mieleen ...

    Äänestä

Rapsakka kuva

Äänestä

Hienoa Juoruan Pappa!

On hienoa, että jotkut "ampuvat" kameralla, lintuja tai muita eläimiä tappamatta.

Arvokkaat laitteet tarvitset ja hyvän ketteryyden, joten ei tuo ole kaikkien eläkeläisten harrastukseksi sopiva. Hienoa, että tänne saadaan uusia jäseniä tuomaan vaihtelua.

Äänestä
  • pirullinen pashapää.

    Äänestä

Kiitos Ruuneperi. Mie aina saan vähän kahvirahoja luontokuvilla, mutta yleensä
kuvaan omaksi iloksi.

Äänestä
  • Minun on pyydettävä anteeksi huonoa muistiani. Innostuin kirjoittamaan hiukan linnuista ja mainitsin nimeksesi Juoruan Pappa, vaikka olet Jauruan Pappa.

    Sain myös moitteet siitä, että heti törmäsin vastaamaan.

    Lupaan parantaa tapani palstapäivystäjien mieliksi!

    Äänestä

Jauruan Papalle!

Kun lintukuvaaja olet ja luonnossa liikut, ole varautunut kuvaamaan se nykykäki.

Kun alettiin tehdä avohakkuita metsiin, ei käellä ollut enää puuta, jossa kukkua. Kannon päällä selällään on käen siis kukuttava.

Lähetä meille kuva tuollaisesta käestä! Myös kevään ja kesän kukkavainiot olisivat kauniita nähtäviksi ja kertoakin voisit harrastuksestasi ja siihen liittyvisä ongelmista ja kommelluksistakin.

Äänestä
  • Mitä tulee kun risteyttää käen ja pöllön?? Lintu joka kukkuu valveilla kaiket yöt.

    Äänestä

  • Ruuneperille kirjoitti:

    Mitä tulee kun risteyttää käen ja pöllön?? Lintu joka kukkuu valveilla kaiket yöt.

    tuon? Aivan mainio stoori. ))))

    Äänestä

mikään kuvafoorumi ole. Menen pappa vaikka senioronettiin, siellä on ihan galleria.

Äänestä
  • Ihania kuvia, miksikäs ei niitä voi täälläkin näyttää, kiitos kuvaajalle;)

    Äänestä

Lisää toivoisimme sinun läsnäoloasi palstalla!

Äänestä

vä viestijä huonolla kohtelulla peloteltiin pois palstalta.
Näin aina.

Äänestä

ei aikuista miestä kukaan voi pelotella jossain kämäsellä keskustelualstalla. Jos joku liika innokas mummo sai peräntymään tai ei ollut tarkoituskaan kuin kuvat laittaa.

Äänestä

"
Mitä tulee kun risteyttää käen ja pöllön?? Lintu joka kukkuu valveilla kaiket yöt."

Äänestä

toivonut palstaa elävöittämään! - S a m a a vain toistetaan.
Kyllästynyt niin maan perustellisesti, onko tuo FB ainoa mahdollisuuus ''näpistellä''. Kun tuntuisi, että kotona ollessa näppien silmien aivojen yhteistyö olisi dementian ehkäisyä, mutta toisaalta,
jos paha mieli tulee, parempi mennä f b:iin.

Äänestä

a. Siis valitat että kaikki toistaa samaa. Teeppä nyt valittaja oma uusi aloitus niin saadaan jotain uutta.
Onko joku mummo raukka nyt ihan ilman huomiota jäänyt, toivoo jokaisesta uudesta itselleen jotain pelastajaa.
Tämä on vähän huono palsta valokuvagallerioiden esittelyyn, ihan teknisesti.

Äänestä

Hyvä olisi ollut! Senkin haukkuja siinä, mene matkoihisi!

Äänestä

Olipa ihania kuvia --olen "missannut" tämän ja nyt hLUAN KIITTÄÄ KUVISTA ,. kEVÄÄLLÄ TAAS ON TOISENLAISET KUVAKOHTEET . kIVOJA KUVAUSKOHTEITA TOIVOTTELEN . iTSE MAALAAN AKVARELLIA ,AINA JOSKUS. oN OLTAVA JOTAIN MITÄ HARRASTAA NYT VARSINKIN KUN ON AIKAA.
nIISTÄ KUVISTA VIELÄ ,minun suosikkikuvat olivat siinä alkupäässä joissa oli värisävyt tulleet kauniisti esiin.
Anteeksi kun tuli isolla ,mutta ei kaise haittaa ,onhan se helpompaa lukeakkin,.

Äänestä

Luin äsken jutun koskikarasta, kylmää vettä pelkäämättömästä pirteästä linnusta. Virossa linnnun nimi on osuvasti vesipappi. Sillähän on todella liperit kaulalla.

Äänestä

Jauruan pappa ! - Vasta lähdettyäsi jo,
minä vasta löysin sinun ketjusi, - ja aloin pyydellä sinua takaisin. Oli niin erilainen ja kiva viesti sinulta.
Tuuthan sie, ja ota kuvia mukaasi! toivoo Satu*.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jauruan Pappa kirjoitti:

Kohta tulevat ensimmäiset töyhtöhyypät Suomeen. Sitten löytyy Nikonille töitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu