Mites kun minulla on kasassa vajaa 60 kurssia ja kirjoitan nyt ,sekä syksyllä. Kursseja ei kuitenkaan meinaa tulla mitenkään tuota vaadittavaa 75 kurssia. Onko mahdollista vaihtaa aikuislukioon ja näiin saada kurssiongelma hoidettua kun aikuislukiossa ei vaadita 75 kurssia?
Kurssejaa...
jay18
395
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
miksi kirjoitat nyt, jos kursseja on kasassa vasta noin vähän?
en tiedä, voiko kesken kirjoitusten vaihtaa lukiota.
No mikset muka voisi ottaa niitä 15 kurssia ensi vuodelle? Tai voithan lisätä muutaman kurssin tälle vuodelle viimeiseen jaksoon esimerkiksi itsenäisesti opiskeltavaksi?
Äly hoi! Lukion viimeisessä jaksossa olevia kurssisuorituksia ei hyväksytä vaadittuun 75 kurssiin, vaan kaikki kurssit pitää olla tehtynä ennen toukokuun alkua, jos haluaa saada lukion päättötodistuksen keväällä. Aloittajalle: olet säälittävä, jos abivuoteesi asti olet tehnyt vain 60 kurssia - otathan ainakin opikseksi!
Mutta kyllä voit siirtyä aikuislukioon, jolloin saat syksyllä lakin (olettaen, että et reputa YO-kokeissa).