Onko akaattikotiloni kuollut?

akaatinomistaja

Mulla on siis 10-vuotias akaattikotilo ja se on menny kuorensa sisää eikä tuu sieltä enää pois. Tän vuoden alus se alko oleen paljo kuoren sisällä, mutta tuli silti välillä sieltä pois (ei tosin liikkunut paljoa eikä juurikaan syöny). Nyt sitten se on jo jonkun aikaa ollu vaan kuoren sisällä tulematta sieltä pois. Sillä ei oo mitää kalkkikuorta siinä kuoren suulla eli ei oo missää horroksessa, ja ei reagoi vaikka oon sitä kastellu ja pitäny vesihanan alla ja yrittäny kaikkea. Että onkohan se nyt sitten vaan kuollu? Miten voin olla varma?
Oon googlannu ja monet sanoo että kuollu akaatti haisee pahalle, mutta ei tää mun oma ainakaa haise mitenkää erityisesti eli en voi sen perusteella olla varma että onko kuollu.
Ja sitten vielä että jos se nyt on kuollu nii mitä mä teen sille ku eihän sitä saa näin talvella tonne maahan haudattua, missä mä säilytän sitä kesään asti?

3

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yöllinen ahertaja

      Minulla oli aikoinaan akaattikotilo. Yhdessä välissä huomasin, että siskoni kävi purkamassa sydäntään hänelle, eli piti kotiloani psykologinaan. En tietenkään piitannut tästä vaan annoin sen jatkua. Kesälomareisullamme kotiloni kuoli ilmeisesti mummoni väärin ruokkimiseen. Mummoni kun vannoi rasvan ja suolan tarpeeseen. Siskoni lähti kotoa tuon tapahtuman jälkeen, eikä hänestä ole sen jälkeen kuulunut juuri mitään. Eräs kaverini oli nähnyt siskoni pelle miljoonan keikalla punkkarina, mutta muuten hänestä ei ole kuulunut mitään.

      Yritän vain sanoa, että jollekin kotilo voi olla se ainut ystävä ja linkki todelliseen elämään. Eli pitäkää kotiloistanne huolta.

    • ehdottelija

      Tulee nyt vähä ehkä myöhään, ja oot saanutkin sen jo varmasti haudattua, mutta pakastimeenhan sen voisi säilöä..

    • EImikäänEKSPERTTI

      Milloin se aloitti sen? (Hieman myöhässä ) vai onko jo kuollut?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      105
      8237
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      112
      5764
    3. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      55
      5231
    4. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      289
      5206
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      78
      3851
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3041
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2757
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2558
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2532
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2491
    Aihe