Lumia KARTAT

Lumiassa on Nokia kartat, Nokia navikointi ja Kartat sovellus. Mistä Kartat sovellus saa satelluittikuvat? Saakohan N8:an ne samat kun nuo Lumian kartat on paljon paremmat.
12525
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ainakin tällähetkellä Nokia N8 kartat 3.09 versioon ei saa sateelliittikarttoja... Lumian kartat sovellus saa sateelliittikuvat varmaankin täältä: http://maps.nokia.com/#|60.171|25.0487297|11|0|0|hybrid.day

Äänestä

Perun sanani. Nokia N8 3.09 kartat versioon saa sateelliittikuvat!

Äänestä

Toden näköisesti siihen saa satelliittisovellutuksen samalla tavalla kuin E7:kaan. Avaa kartat ja karttanäkymä. Alareunasta
painamalla ratasta, avautuu näkymät ja valitset sitten satelliittinäkymän.

Äänestä

Satelliittinäkymän kasiin saa, mutta se ei ole niin tarkka. Turkua kun tiirailee, niin katujakaa ei melkeen erota. Lumialla taas näkee teiden valkoset katkoviivatkin.

Lumian Kartat -sovelluksen satelliittikuvat on tarkemmat kuin Nokia Driven, joten kuvien lähde on eri. Ajattelin josko kasiin olisi saanut samat satelliittikuvat kuin Lumian Kartassa.

Mutta eipä tuolla niin väliä ole, kun navikointi hoituu moitteetta ni sen pitäis riittää...

Äänestä

jos haluaa tutkiskella tarkempia satelliittikuvia ja katunäkymäkuvia kännykällä lataa google maps niin jo alkaa näkymäänkin jotain
m.google.fi/maps

Äänestä
  • Varmuuden karttojen paremmuudesta saa, kun avaa saman osoitteen sekä koneelle, että matkapuhelimeen. Eri alueiden tarkkuudessa on hyvin suuria eroja.

    Näyttäisi siltä, että E7:ssa on sama kartta kuin Googlella avatussa. Kuvattu samaan aikaan. Parkkipaikalla näkyvät samat autot ja auringon varjo on samassa suunnassa.

    Ainakin E7:n sovellutus näkyy huomattavasti tarkempana puhelimessa kuin koneeella. Autojen värit, kattoluukut jne näkyvät paremmin ja kotipihalla ovat tunnistettavissa.

    Äänestä

Pahoja puutteita Nokian Lumia-puhelimien Kartoissa ja Navigoinnissa.

Vanhoissa Nokian puhelimissa esiladattua kartaa pystyi selaamaan ja lähialueen paikkoja, kuten ravintoloita
etsimään offline-tilassa.

Mutta Lumia-puhelimissa näin ei ole. Vaikka Navigointiin olisi esiladattu kartta, sitä ei pysty käyttämään ilman verkkoyhteyttä. Ja miksei navigoinnin esiladatut kartat ole käytettävissä Kartat-ohjelman puolella?

Kotimaassa ei haittaa, vaikkei Nokian karttoja ja Navigointia pysty käyttämään offline-tilassa. Mutta kun matkustaa ulkomaille, eikä halua maksaa kalliita datasiirtoja, kartoista tulee hyödyttömiä.
Myös syrjäseudulla, jossa tuskin on edes GPRS-nopeutta, karttojen ja lähialueen palveluiden etsiminen on aikaa vievää.

Myöskään kiinnostavia paikkoja ei pysty tallentamaan muualle kuin aloitusnäyttöön.

Äänestä

eikös tohon lumian offline navigointiin olekin tulossa parannuksia tulevassa päivityksessä en kyllä muista tarkalleen mitä,eikä noita vanhoja navi noksuja kannata hukata ihan heti jos lumian hommaa

Äänestä

ilmeisesti tuohon tulee sekin muutos että voi täppäämällä kartasta kohdetta navigoida suoraan kohteeseen,eikä niinkuin nyt että joutuu kirjoittamaan osoitteen erikseen että voi navigoida kartasta valittuun kohteeseen esim.huoltoasemalle..taitaa tuo offline navigointi mikäli ymmärsin tekstistä oikein olla nyt täydellisyyttä hipova eli full offline support

Äänestä

Itsekin huomasin tuossa pari päivää sitten että offline-kartat voi kyllä ladata puhelimeen, mutta niitä ei voi käyttää ilman verkkoyhteyttä. Joillain sivuilla kun vielä innokkaasti mainostetaan, että laiteella voi navigoida ilman offline-tilassa, ilman datasiirtokuluja.

Äänestä

Nyt on nokialta tullut päivitys, joka mahdollistaa navigoinnin offline-tilassa.
Myös hakuhistoria on lisätty.

Vielä kun Kartat-sovellus toimisi offlinessä, niin ei olisi valittamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AnnaPerkele kirjoitti:

Lumiassa on Nokia kartat, Nokia navikointi ja Kartat sovellus. Mistä Kartat sovellus saa satelluittikuvat? Saakohan N8:an ne samat kun nuo Lumian kartat on paljon paremmat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu