Lumia KARTAT

AnnaPerkele

Lumiassa on Nokia kartat, Nokia navikointi ja Kartat sovellus. Mistä Kartat sovellus saa satelluittikuvat? Saakohan N8:an ne samat kun nuo Lumian kartat on paljon paremmat.

12

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ainakin tällähetkellä Nokia N8 kartat 3.09 versioon ei saa sateelliittikarttoja... Lumian kartat sovellus saa sateelliittikuvat varmaankin täältä: http://maps.nokia.com/#|60.171|25.0487297|11|0|0|hybrid.day

    • Perun sanani. Nokia N8 3.09 kartat versioon saa sateelliittikuvat!

    • Toden näköisesti siihen saa satelliittisovellutuksen samalla tavalla kuin E7:kaan. Avaa kartat ja karttanäkymä. Alareunasta
      painamalla ratasta, avautuu näkymät ja valitset sitten satelliittinäkymän.

    • AnnaPerkele

      Satelliittinäkymän kasiin saa, mutta se ei ole niin tarkka. Turkua kun tiirailee, niin katujakaa ei melkeen erota. Lumialla taas näkee teiden valkoset katkoviivatkin.

      Lumian Kartat -sovelluksen satelliittikuvat on tarkemmat kuin Nokia Driven, joten kuvien lähde on eri. Ajattelin josko kasiin olisi saanut samat satelliittikuvat kuin Lumian Kartassa.

      Mutta eipä tuolla niin väliä ole, kun navikointi hoituu moitteetta ni sen pitäis riittää...

    • 5230,. (500)

      jos haluaa tutkiskella tarkempia satelliittikuvia ja katunäkymäkuvia kännykällä lataa google maps niin jo alkaa näkymäänkin jotain
      m.google.fi/maps

      • Varmuuden karttojen paremmuudesta saa, kun avaa saman osoitteen sekä koneelle, että matkapuhelimeen. Eri alueiden tarkkuudessa on hyvin suuria eroja.

        Näyttäisi siltä, että E7:ssa on sama kartta kuin Googlella avatussa. Kuvattu samaan aikaan. Parkkipaikalla näkyvät samat autot ja auringon varjo on samassa suunnassa.

        Ainakin E7:n sovellutus näkyy huomattavasti tarkempana puhelimessa kuin koneeella. Autojen värit, kattoluukut jne näkyvät paremmin ja kotipihalla ovat tunnistettavissa.


    • dwdwd

      Pahoja puutteita Nokian Lumia-puhelimien Kartoissa ja Navigoinnissa.

      Vanhoissa Nokian puhelimissa esiladattua kartaa pystyi selaamaan ja lähialueen paikkoja, kuten ravintoloita
      etsimään offline-tilassa.

      Mutta Lumia-puhelimissa näin ei ole. Vaikka Navigointiin olisi esiladattu kartta, sitä ei pysty käyttämään ilman verkkoyhteyttä. Ja miksei navigoinnin esiladatut kartat ole käytettävissä Kartat-ohjelman puolella?

      Kotimaassa ei haittaa, vaikkei Nokian karttoja ja Navigointia pysty käyttämään offline-tilassa. Mutta kun matkustaa ulkomaille, eikä halua maksaa kalliita datasiirtoja, kartoista tulee hyödyttömiä.
      Myös syrjäseudulla, jossa tuskin on edes GPRS-nopeutta, karttojen ja lähialueen palveluiden etsiminen on aikaa vievää.

      Myöskään kiinnostavia paikkoja ei pysty tallentamaan muualle kuin aloitusnäyttöön.

    • 5230,. (500)

      eikös tohon lumian offline navigointiin olekin tulossa parannuksia tulevassa päivityksessä en kyllä muista tarkalleen mitä,eikä noita vanhoja navi noksuja kannata hukata ihan heti jos lumian hommaa

    • 5230,. (500)

      ilmeisesti tuohon tulee sekin muutos että voi täppäämällä kartasta kohdetta navigoida suoraan kohteeseen,eikä niinkuin nyt että joutuu kirjoittamaan osoitteen erikseen että voi navigoida kartasta valittuun kohteeseen esim.huoltoasemalle..taitaa tuo offline navigointi mikäli ymmärsin tekstistä oikein olla nyt täydellisyyttä hipova eli full offline support

    • Itsekin huomasin tuossa pari päivää sitten että offline-kartat voi kyllä ladata puhelimeen, mutta niitä ei voi käyttää ilman verkkoyhteyttä. Joillain sivuilla kun vielä innokkaasti mainostetaan, että laiteella voi navigoida ilman offline-tilassa, ilman datasiirtokuluja.

    • dwdwd

      Nyt on nokialta tullut päivitys, joka mahdollistaa navigoinnin offline-tilassa.
      Myös hakuhistoria on lisätty.

      Vielä kun Kartat-sovellus toimisi offlinessä, niin ei olisi valittamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1268
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      924
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      95
      912
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      24
      869
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      286
      760
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      738
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      646
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      638
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      131
      558
    Aihe