olemme lähdössä huhtikuun alussa royal palm hotelliin (all inclusive) alanyaan. Otan mielelläni vastaan vinkkejä matkalle. Mitkä paikat/nähtävyyden pitää ehdottomasti nähdä? Kannattaako auto vuokraus alanyassa ? Löytyykö Turkista vielä hyviä nahkatuotteita, esim nahkatakkeja edullisesti? Minkälaisia markkinoita on tarjolla?
Kiitos tiedoista jo etukäteen!
PS Katselin tuossa viestiketjujen vastauksia- oli aika ala-arvoisia vastauksia (henkilöitä). Olisi kiva saada ihan asiallisia vastauksia.
Kiitos tiedoista jo etukäteen!
PS Katselin tuossa viestiketjujen vastauksia- oli aika ala-arvoisia vastauksia (henkilöitä). Olisi kiva saada ihan asiallisia vastauksia.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hei olen tulossa samaan hotelliiin kanssakin huhtikuun alussa! :-) laivaretki baba boat on ehdottomasti ihana samoin jeeppisafari . Nahkatakit ovat jonkin verran halvempia mitä suomessa ja tinkaaminen vaikukuttaa paljon. Markkinoita on obassa muistaakseni maanantaina? :) Royal Palmissa tavataan :) ! Millainen porukka teiltä on tulossa? :)
Copypasteen vastaukseni toisesta topickista, kyse tosiaan heinäkuusta, mutta ehkä jotain tippejä saat matkallesi!
Alanyan asukki
14.3.2012 14:14
+1
Sulje
Hei!
Ensiksi heinäkuun säästä. Taattua on ainakin se, ettette sadekuurojen kohteeksi joudu :) Täysin tipaton kuu ja normaalisti varjolämpötilat pyörivät 30-40 asteen välillä. Tottakai poikkeuksia on, mutta hyvästä säästä pääsette jokatapauksessa nauttimaan!
Hotellina Grand Zaman Garden on teille varmasti oiva valinta. Paljon lapsiperheitä, todella siistit huoneet (varmasti koko riittävä teille myös kolmiossa). Onhan tuolla tähtiluokituksella tietysti jo oltavakin! Allas-alue on mukava ja tilava, sekä All Inclusiven ruoka todella monipuolista! Valinnanvaraa tosiaan pöydässä riittää, eikä pilaantuneista ruuista tarvitse huolia. Maistelkaa rohkeasti vain :)
Itse en ole ikinä ruuasta saatua vatsatautia täällä sairastanut, mutta onhan niitäkin paljon ja tottakai riippuu ihan siitä oman vatsan herkkyydestä. Jos olette herkkävatsaisia, suosittelen maitohappobakteereja, luulisi pitävän pöpöt poissa. Tottakai myös pullotettu vesi (ja runsaasti), sekä eritoten käsien hygienia kannattaa noissa lämpötiloissa muistaa :)
Sijainti hotellilla on aivan unelmallinen, se sijaitsee pääkadun (Atatürk street) varrella. Vain kadun yli pomppaamalla olettekin jo Kleopartarannalla!
Pääkadun varrelta löytyy runsaasti ravintoloita, kahviloita sekä shoppailupaikkoja. Suurin osa pääkadun varressa sijaitsevista liikkeistä on turisteille suunnattuja "feikkikojuja", mutta monen vuoden kokemuksella voin sanoa, että ne ovat Turkissa todella hyvälaatuisia! Kannattaa silti vähän katsoa ja vertailla hintoja, sillä feikkiä täältä löytyy 1,2 ja 3 laatua. Aina ei kannata välttämättä siis ihan halvimpaan tarttuakaan. Tinkiminen tulee myös muistaa, varsinkin keskustan varsinaisilla bazaareilla (matkaa hotellilta pääkatua pitkin parisen kilsaa) normaalisti lähestulkoon 50% pois hinnasta! Eritoten farkkuja sekä nahkaa voin suositella. Kulta sekä hopea myös aika edullista, laukkuja/vöitä/vaatteita löytyy enemmän kuin muille jakaa! Tyrkyttävistä kauppiaista ei kannata välittää, paras tapa olla kiinnittämättä minkäänlaista huomiota tai kieltäytyä vain kohteliaasti :)
Pieniä tippejä vielä, kannattaa ehdottomasti tutustua paikalliseen minibussi liikenteeseen, eli dolmuksiin. Esim. pääkadulla nro 1 kulkee keskustaan päin hotellinne edestä n. 10 min välein. Tällä pääsette myös keskustan ohi, esimerkiksi jo edellämainittuun ostoskeskus Alanyumiin. Kertalippu maksaa 1,25kurusta, euroissa vastaa 75centtiä.
Taksit ovat tottakai myös edullisia, tarkistatte vain että kuski laittaa mittarin kiltisti päälle :)
Vaikkei yöelämä kiinnostaisikaan, kannattaa silti käydä katsastamassa satama-alue keskustassa, mistä löytyy koko kaupungin yökerhot, mutta myös hienoja ravintoloita ja dazaaria pidemmälle kuin silmä kantaa :)
Itse asun Alanyassa, siksi tietoa hieman yksityiskohtaisemmin. Paljon riittäisi sanottavaa ja vastaankin mielelläni jos mieleen kysymyksiä tulee :) Oikein mukavaa kevättä ja loman odotusta!
VASTAA
Jaa viesti
Ilmoita asiaton viesti
Alanyan asukki
14.3.2012 14:27
+1
Sulje
Lisäänpä vielä, että kaupunki ehdottomasti turvallinen myös lapsillenne yksin kuljettavaksi. Iltaisin tottakai kannattaa perään katsoa :) Kadut tulvivat turisteja kyseiseen aikaan vuodesta, joten mistään erikoisesta extrahuomiostakaan ei kannata murehtia :)
Kaupungin päätiet erittäin selkeät, kerran katsotte kartasta läpi ja hotelli löytyy varmasti aina helposti jalankin!
Niinkun joku jo mainitsikin, retket kannattaa ehdottomasti varata paikallisilta, tulevat puolet halvemmaksi kuin matkanjärjestäjältä. Normaalisti myös reippaasti monipuolisempia! Eritoten voin suositella Dimcay -jokilaaksoa, hieman kaupungin ulkopuolella olevaa paratiisia. Ponttoonien päälle rakennettuja ihania turkkilaisia pikkuravintoloita ja yhteydessä erilaisia pieniä vesipuistoja. Jokivesi kirkasta ja vain noin 13 asteista. Virkistää helteessä kummasti! Kokea kannattaa myös Kale elikkä Kleopatran muinainen linnoitus, näköalat merelle ja kaupungiin ovat häkellyttävät, samoin kuin Taurusvuorten puolelta Terassiltakin.
Rannalla riittää vesiaktiviteettejä joka lähtöön, suosittelen! Samoin kuin rentouttavaa veneretkeä, jokiristeilyä ja ekalle päivälle tietysti turkkialista saunaa, hamamia! Nauttikaa lomastanne täysin rinnoin!
Lisäänpä vielä, että auton vuokraaminen kannattaa ehdottomasti! Varsinkin tuohon aikaan vuodesta, liikenne ei ole vielä ehtinyt ruuhkautua. Jeepin vuokraus päiväksi 50tl eli n. 23e, normaaliauton esim renault 60tl (keskimääräiset hinnat) Itse katsottuna näkee aina monipuolisemmin ja kun ei ole kiire juosta oppaan perässä.. Linkittämässäni mailissa mainitsin jotakin retkiä, kohteita.. Samoin nahasta.
Paikalliset pääosin ruokamarkkinat on tiistaina Saray Mahallesissa, sali pazari elikkä tuesday bazaar ja sitten perjantaina keksustassa, dolmusaseman vieressä friday bazaar :) Obassa taisi tosiaan olla ma.
Huhtikuussa yöt vielä viileät, joten muistakaa lämmintä vaatetta mukaan! Toivotaan, että osuu sateeton ja aurinkoinen viikko lomallenne =)
vesiliukumäkiä?
Kyllä löytyy ja erillinen allas jopa sille :) ! ihanaa lomaa