DLL:n käyttö ja oliot

Perusteluja!

Miksi kukaan koskaan käyttäisi tänäpäivänä DLL:iä, kun niitä ei voi käyttää olio-ohjelmoinnissa koska kaikki dll-kutsut on pelkkiä c-muotoisia aliohjelmakutsuja???

14

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ????

      dll-kirjastot liittyy olioiohon miten?

      • IDIOTTTII!!!!!!!!!!!

        oliolioiioiohohohohoioihooohiihihihahahahaaahahahaaa!!!!!!!!!!!


    • Ulkoilu virkistää

      Onko pihalla kiva olla?

    • Perusteluja!

      Millaisia IDIOOTTEJA täällä palstoilla oikein notkuu?! Mielestäni kysymys oli ERITTÄIN asiallinen.

      Jos on vaikka luokka CAuto, jossa metodi Aja, niin mitenkäs sen toteutat DLL:ssä!!!

      • ea69

      • helmiä sioille

        "It is better to keep your mouth closed and let people think you are a fool than to open it and remove all doubt."

        - Mark Twain


    • lue sieltä
    • DLL-kieliriippumaton

      1. DLL on ohjelmointikieliriippumaton.

      Eli siis voit koodata DLL:n Delphillä ja silti kutsua sitä vaikkapa C:llä, C :lla tai vaikkapa Visual Basicilla tehdystä ohjelmasta. Vastaavasti voit tehdä DLL:n C:llä, ja kutsua DLL:n sisältämiä funktioita Delphi -ohjelmasta.

      2. DLL on perinteisesti tarkoittanut funktiokutsuja, mutta DLL voi siältää funktion, joka palauttaa ohjelmointirajapinnan (esim. Delphissä interface).

      3. OCX:t jotka sisältävät ActiveX -komponentteja, ovat teknisessä mielessä DLL:iä nekin, mutta muista DLL:stä poiketen ne noudattavat tiettyjä teknisiä standardeja ollakseen kelvollisia ActiveX -komponenttien pakkaustapoja.

      esim. jos Firefox -selain käyttää Adobe Flash -laajennusta, niin Flash on tuossa yhteydessä ActiveX -komponentti, jonka avulla selain osaa näyttää flash -sisältöä, vaikkei selain itse tiedäkään, miten FLASH -sisältöä tulkitaan.

      Samoin, jos koneelle on asennettu Adobe Acrobat Reader, niin se, eetä selaimet osaavat sen jälkeen näyttää pdf -sisältöä suoraan nettisivulla, perustuu jälleen kerran siihen, että pdf -lukija on toteutettu ActiveX -komponenttina, jota selaimet osaavat käyttää itselleen vierasmuotoisen sisällön (PDF) näyttämiseen.

      Tai toisinpäin - Microsoft Internet Explorer osaa paitsi itse ladata ja käyttää ActiveX -komponentteja, myös itse toimia ActiveX -komponenttina; tämä mahdollistaa sen, että omatekoinen ohjelma Windows -käyttöjärjestelmässä voi sisältää nettiselaimen osana kokonaisuutta, eikä ohjelmoijan silti tarvitse osata itse koodata koko nettiselainta, riittää että osaa ladata MS Internet Explorer -ActiveX -komponentin, ja käyttää esim. .sen Navigate() -funktiota.

      • en ole aloittaja

        Hetkinen......

        sinunko mielestä delphi osaa käyttää cee koodia.


      • DLL-kieliriippumaton
        en ole aloittaja kirjoitti:

        Hetkinen......

        sinunko mielestä delphi osaa käyttää cee koodia.

        "sinunko mielestä delphi osaa käyttää cee koodia."

        Delphi ei suoraan käännä C -lähdekoodia.

        Mutta jos C -kääntäjällä kääntää C -lähdekoodia. DLL:ksi, niin Delphi -ohjelmasta voi kutsua tuon DLL:n sisältämiä funktioita. Ja hyödyntämällä funktio-osoittimia voi myös tuosta C:llä koodatusta DLL:stä kutsua Delphi-ohjelmassa olevia funktioita, tällöin ko. funktioiden osoite täytyy välittää DLL:lle esim. funktion kutsuparametreilla.

        Sama onnistuu myös toisinpäin, eli Delphillä tehdään DLL ja kutsutaan sitä C -ohjelmasta.


    • root-ish luser

      Olettaen, että "olio-ohjelmointilla" tarkoitat nyt luokkapohjaista olio-ohjelmointia tyyliin Java / C , niin tekisi mieli heittää vastakysymyksenä, että miksi pitäisi vaivautua koodaamaan tuohon luokkapohjaiseen oliotyyliin? Siis ottaen huomioon tuon "perinteisen" olio-ohjelmoinnin tarjoaman mallin huonot puolet ja heikkoudet? :)

      • aprilli meni jo

        olet kehno jopa aprillipilaksikin


      • oop aivan luokatonta
        aprilli meni jo kirjoitti:

        olet kehno jopa aprillipilaksikin

        Miksi luulit tuota pilaksi? Vain tietämättömät ja OOP-uskovaiset luulevat, että luokkapohjainen OOP on se kauan odotettu hopealuoti.

        Jos perinteinen luokkapohjainen olio-ohjelmointi ratkaisee kaikki ohjelmoinnin ongelmat, niin miksi luokkapohjaisiin kieliin ollaan jo pitkän aikaa oltu tuomassa aspekteja, monivaiheisuutta, mixinejä, sulkeumia, jne? Koska on asioita, joiden kuvaamiseen perinteinen luokkapohjainen OOP on harvinaisen kankea työvälineenä.

        Eikö perinteisen OOPin ja OODin pitänyt olla hyviä juuri siksi, että ne niin hyvin ja helposti ymmärrettävällä tavalla kuvaavat reaalimaailman olioita? Enpä muista nyt suoralta kädeltä milloin olisin viimeksi nähnyt behavioral patternia vastaavan konkreettisen olion reaalimaailmassa.

        Prototyyppi-pohjainen OOP on enemmän minun mieleen.


    • jou jou

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2549
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1649
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      133
      1623
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1344
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      66
      1338
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      13
      1170
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      272
      1147
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      976
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      22
      904
    10. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      889
    Aihe