Muistikorttiasiaa

onnellinen nikonisti

Jostain olen joskus kuullut, että mahdollisimman suurella muistikortilla, jossa on mahdollisimman nopea "nopeusluokka" tulee terävämpiä valokuvia. Faktaa vai fiktiota?

Esimerkkinä: minulla on Nikonin D3100 Tamronin 18-200mm telemacro-objektiivilla. Ennen käytin muistikorttina Trascendin 4GB:n nelosnopeusluokalla olevaa korttia ja samalla nopeudella olevaa Kingstonin 8GB:tä. Vähän aika sitten ostaa täräytin Kingstonin 16GB:n kymppinopeusluokkaisen kortin. Tiedän kyllä, että kuvanlaatu on kiinni pääasiassa objektiivista, mutta vaikuttaako muistikortti kuvanlaatuun mitenkään?

6

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei vaikuta

      Ei. Videokuvauksessa vain voi videon tallentaminen töksähtää kesken jos kortti on liian hidas, eli kortille ei voida kirjoittaaa sitä vauhtia muistiin mitä kamera tyrkyttää.

      Kannattaa ostaa vähintään niin nopea kuin kameranvalmistaja suosittelee, ja nomen omaan videokuvausta varten, niin ei tule pettymyksiä.

    • typpinitriitti

      "Jostain olen joskus kuullut, että mahdollisimman suurella muistikortilla, jossa on mahdollisimman nopea "nopeusluokka" tulee terävämpiä valokuvia. Faktaa vai fiktiota? "

      pelkkää bonaa... siis siinä lannoiteolomuodossa...

    • ixsuxs "miäs"

      No todellaki. Mul oli vanhas ixuxsessa joku 32 mekanen surkee ja hidas kortti johon mahtu jotai kuus tai seittämän kuvaa, kuvat oli ihan surkeita. Lainasin iskän järkkärii (ei oo ixuxs) ja rupes tulee hyvempii kuvii saman tien, kurkkasin mikä kortti siin oli ni joku tosinopee 16 kikanen sandiski.

      Nii kylse kortti vaa vaikuttaa kuvii

    • fiktiota?

      Kortin kapasiteetti ja nopeus vaikuttaa kuvanlaatuun saman verran kuin kameran hihnan pituus ja leveys.

    • Johnnymale

      hehe

    • Onnee ny

      Jep Pysy vaan onnellisena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2513
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      83
      1391
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      12
      1206
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      791
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      34
      785
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe