Muistikorttiasiaa

onnellinen nikonisti

Jostain olen joskus kuullut, että mahdollisimman suurella muistikortilla, jossa on mahdollisimman nopea "nopeusluokka" tulee terävämpiä valokuvia. Faktaa vai fiktiota?

Esimerkkinä: minulla on Nikonin D3100 Tamronin 18-200mm telemacro-objektiivilla. Ennen käytin muistikorttina Trascendin 4GB:n nelosnopeusluokalla olevaa korttia ja samalla nopeudella olevaa Kingstonin 8GB:tä. Vähän aika sitten ostaa täräytin Kingstonin 16GB:n kymppinopeusluokkaisen kortin. Tiedän kyllä, että kuvanlaatu on kiinni pääasiassa objektiivista, mutta vaikuttaako muistikortti kuvanlaatuun mitenkään?

6

456

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei vaikuta

      Ei. Videokuvauksessa vain voi videon tallentaminen töksähtää kesken jos kortti on liian hidas, eli kortille ei voida kirjoittaaa sitä vauhtia muistiin mitä kamera tyrkyttää.

      Kannattaa ostaa vähintään niin nopea kuin kameranvalmistaja suosittelee, ja nomen omaan videokuvausta varten, niin ei tule pettymyksiä.

    • typpinitriitti

      "Jostain olen joskus kuullut, että mahdollisimman suurella muistikortilla, jossa on mahdollisimman nopea "nopeusluokka" tulee terävämpiä valokuvia. Faktaa vai fiktiota? "

      pelkkää bonaa... siis siinä lannoiteolomuodossa...

    • ixsuxs "miäs"

      No todellaki. Mul oli vanhas ixuxsessa joku 32 mekanen surkee ja hidas kortti johon mahtu jotai kuus tai seittämän kuvaa, kuvat oli ihan surkeita. Lainasin iskän järkkärii (ei oo ixuxs) ja rupes tulee hyvempii kuvii saman tien, kurkkasin mikä kortti siin oli ni joku tosinopee 16 kikanen sandiski.

      Nii kylse kortti vaa vaikuttaa kuvii

    • fiktiota?

      Kortin kapasiteetti ja nopeus vaikuttaa kuvanlaatuun saman verran kuin kameran hihnan pituus ja leveys.

    • Johnnymale

      hehe

    • Onnee ny

      Jep Pysy vaan onnellisena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      79
      2494
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2106
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      955
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      32
      847
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      650
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      528
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      505
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      482
    Aihe