Olen nyt lukenut useammasta ketjusta, että häät ovat hääparin juttu ja sinne saa mm. kutsua ihan ketä haluaa. Mielestäni häät ovat hääparin juttu silloin kun ne pidetään kahdenkesken jossain muiden ihmisten ulottumattomissa. Muissa tapauksissa häät ovat kaikkien sinne tulevien ihmisten yhteinen asia.
Jos hääpari haluaa juhlia vieraiden kanssa, on vieraillakin oltava hyvä olla kaikin tavoin. Jos esimerkiksi hääpari ei halua juhliinsa lapsia, kannattanee miettiä, voisiko häät pitää omassa kahdenkeskisessä rauhassa, jolleivat häävieraat ole kuin keino omaan hyvään oloon ja omasta mielestä hienoon juhlaan. Kyllä häät maksavat vieraillekin ja hekin odottavat juhlista hyvää mieltä.
Jos hääpari haluaa juhlia vieraiden kanssa, on vieraillakin oltava hyvä olla kaikin tavoin. Jos esimerkiksi hääpari ei halua juhliinsa lapsia, kannattanee miettiä, voisiko häät pitää omassa kahdenkeskisessä rauhassa, jolleivat häävieraat ole kuin keino omaan hyvään oloon ja omasta mielestä hienoon juhlaan. Kyllä häät maksavat vieraillekin ja hekin odottavat juhlista hyvää mieltä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Jos esimerkiksi hääpari ei halua juhliinsa lapsia, kannattanee miettiä, voisiko häät pitää omassa kahdenkeskisessä rauhassa, jolleivat häävieraat ole kuin keino omaan hyvään oloon"
Voi kiesus sentään!!
Jos kutsut ei miellytä, ei tarvitse osallistua! niin helppoa se on. On olemassa aikuisten juhlia, ja lastenjuhlia, jokainen valitkoon omansa.
Minusta on täysin normaalia juhlia häät lapsettomasti. Jos kyseessä on hyvinkin nestepitoiset juhlat, on mukavaa lastenkin kannalta, että juhlat ovat vain aikuisille.
Juuri näin. Se, että häät on hääparin juhla, tarkoittaa tosiaankin sitä että hääpari saa ihan itse päättää ketä kutsutaan. Minun ystäväni onneksi tietävät ettemme ole lapsi- ihmisiä ja tietävät että häitä juhlitaan koko yö ja alkoholin voimalla, joten heillekin oli itsestään selvyys jättää lapset hoitoon hääviikonlopuksi.
Minä EN pidä lapsista ja häihimme ei heitä kutsuta. Huom! Olen jo yli 30 v eli turha syyttää "kypsymättömäksi" kuten lapsien äideillä tapana on. EN vain pidä lapsista ja sillä selvä.
Kysymys kuuluukin: Miksi äidit tuputtavat lapsiaan lapsettomille naisille, esim. "ota nyt syliin niin voit harjoitella" -lauseen olen kuullut monta kertaa, ärsyttää!Miksi äidit eivät hyväksy, että on olemassa ihmisiä, jotka eivät pidä lapsista.
Ja... turha sanoa että olen itsekäs koska en halua lapsia (olen kuullut tuon useasti). Itsekkäitä ovat ne, jotka eivät suvaitse muiden mielipiteitä. Itse suvaitsen lapset osana muiden hääjuhlaa, mutta omissa häissäni tahdon juhlia omalla tavallani.
...sitä lisäisin vielä että mainitsemasi kaltaiset "ota nyt ihmeessä syliin meidän mukelot" saisivat myös oppia jo hiljalleen että kaikki eivät VOI saada niitä lapsia, ja osalle heistä asia on kovinkin kipeä, joten älkää (EDES HÄISSÄ) tuputtako omianne.
Miksi ihmiset ette ymmärrä, että kaikki ihmiset eivät pidä lapsista, vaikka lapsiperheelliset pitäisivätkin?