ENGLANTI EF KIELIMATKA/KURSSI

innostunut (:

eli siis olisin ehkä menossa nyt tänä kesänä kielimatkalle/kurssille englantiin mutta en tiedä minne menisin? kokemuksia? missä olit? ja minkä laista oli? ja vielä erityisesti minua kiinnostaisi nuo Torquay, Brighton ja Eastbournekokemuksi? ja jos olette olleet muualla englannissa niin kokemuksia haluaisin kuullasieltäkin ja kun mua jännittää kauheesti niin saako sieltä kavereita hyvin? ja minkä laista oli jos asuitte perheessä kiitos jos vastaatte! (:

4

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • innostunut (:

      eiko kellään ole kokemuksiä? kiinostaisi:)

    • Nina................

      Olin 2 vuotta sitten ef:n kautta Torquayssa kesä-heinäkuun vaihteessa 3 viikkoa ef resortissa ja en todellakaan kadu! Oli aivan upea matka. Torqay oli paras valinta ikinä! Aivan ihana kaupunki!

      • Nina................

        Niin ja sain siis myös todella läheisen ystävän matkalta.


    • Anz

      Moooi!:) Mulla on kokemuksia kielimatkasta EF:n kautta mut ei englannissa vaan maltalla:)

      Ite asuin perheessä ja oli oikeesti tosi mukava perhe, ei vissii kellää ollu mitää huonoo perhettä ainakaa meiän porukasta.:D Että isäntäperheeseen kyl kuitenkin mieluummiin kanttaa mennä kuin esim. resorttiin! Paitsi riippuu tietenkin mistä itse tykkää.

      Ja helposti saa kavereita! Ainakin mä sain! Ei ollu yhtää vaikeuksii ku oli periaattees vähä pakkoki tutustuu ja tulla toimeen niitten kaa ku pari tyttöö oli samas perhees yms. Mut mulla oliki onneks maailman paras porukka nii ei paljoo haitannut yhtään ja sain iha mahtavii ystäviä sieltä!

      Ja jos haluut ns. "rantakaupunkiin" nii oon kuullu et toi Torquay on sitten aika kiva. Ja Brightonistaki oon kuullu iha mahtavii kokemuksii. Et suosittelen! Oon ite käyny myös englannissa mut en kielimatkalla ja se on oikeesti tosi kiva paikka:)

      jos kiinnostaa lukee lisää kokemuksii mun kielimatkasta tai haluut vaikka kysyy jotain nii käykääpäs kattoo mun blogii --> pazandanz.blogspot.com

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      68
      3362
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1194
    3. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      22
      974
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      970
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      810
    6. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      744
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      34
      725
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      45
      709
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      29
      663
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      647
    Aihe