Koulussa oppilaat kyselevät muilta oppilailta kesätöiden hausta. Sanoin etten aio hakea kesätöitä, koska haluan viettää kesäloman ja matkustella paljon. Yllättävää, että vastaus ei selvästikään miellyttänyt kuulijaa.
Onko siis itsestään selvää, että opiskelijan kuuluisi hakea kesätöitä tai muuten katsotaan kieroon ja puhutaan selän takana? Voihan joillakin olla tilanne, että työkokemusta on jo kertynyt ja eikä rahapulaa ole, joten ihan periaatteestako pitäisi hakea kesätöihin? :D
Onko siis itsestään selvää, että opiskelijan kuuluisi hakea kesätöitä tai muuten katsotaan kieroon ja puhutaan selän takana? Voihan joillakin olla tilanne, että työkokemusta on jo kertynyt ja eikä rahapulaa ole, joten ihan periaatteestako pitäisi hakea kesätöihin? :D
Vastaukset 5
Vanhimmat
En halua alkaa ahdistella sinua aivan liian henkilökohtaisilla kysymyksillä, mutta minun on silti esitettävä kaksi sellaista:
1) Millä asteella opiskelet?
ja
2) Onko sinulla aikaisempaa työkokemusta ts. oletko ollut aikaisemmin työelämässä?
Opiskelen korkea-asteen koulussa. Henkilö joku kysyi kesätöistä, niin ei tiedä työkokemuksestani ollenkaan, kun ei kysynyt työkokemuksesta, mutta monet kesät olen ollut kesätöissä.
Opiskelijalle kesäloma on ainut mahdollisuus tehdä usean viikon lomamatkoja. Itseäni ei ole koskaan haitannut, jos joku ei aio hakea kesätöitä, koska se on jokaisen oma asia, eikä vaikuta mitenkään ystävyyteen hänen kanssaan.
Kerropa vielä, milloin nuorella ja varsinkin opiskelijalla on työkokemusta riittävästi etenkin opintoalaltaan.
Noh, ehkäpä siksi monet olettaa, että kaverit menee kesätöihin, kun monella ei varmaan ole rahaa elämiseen kesällä ellei nosta sillon opintotukea. Siksi tämä oletus kesätöistä. Ihan sama ainakin mulle, miten kesänsä viettää ja varmaan tuolle kysyjällekin.
Ja opiskelijalleko kesä ainoa vaihtoehto monen viikon lomamatkoihin? Kyllä se on niin työssäkävijällekin. Itse asiassa enempi niin, koska omana opiskeluaikana monet kaverit lappas lukuvuosienkin aikaan matkoilla ties missä. Esim. joulukuussa harvoin on koko kuuta opintoja.
En minäkään ole ikinä hakenut kesätöihin. On aivan jokaisen oma asia, hakeeko kesätöihin vai ei. Ei se kenellekään kuulu. Ei kesätyönteko ole mikään pakko. Ehtii sitä sitten tehdä työtä 50 vuotta valmistumisen jälkeenkin. Jos joku puhuu pahaa sen takia selän takana, niin ehkä siinä on taustalla kateus?