Telttaleiri+menkat?

Eli nyt olisi sillä tavalla, että olisin lähdössä kesäkuussa telttaleirille, eli Kiljavan kesäleirille (jos joku tietää mistä puhun). Käy katsomassa leirin esittely osoitteessa leiri.fi, valitse sieltä Kiljavan leirikesä ja leirin esittely, en nimittäin osaa selittää leirin henkeä. Ongelma on se, että pelkään että menkat osuvat juuri leirin aikaan. Ilmoitettu minut sinne leirille on jo, eikä sitä voi enää perua (enkä halua). Menkkoja en voi laskea niiden epätasaisuuden vuoksi (eli vielä on epäsäännölliset, edellisten välillä oli noin 3 viikkoa). Äidille olen yrittänyt vihjailla menkkojen mahdollisesta siirrosta, mutta koska ikää minulla on vasta 13 vuotta, ei se äidin mielestä ole vielä soveliasta. eli ihanaa olisi olla telttaleirillä menkkojen aikaan. Tamponiakaan en ole vielä kokeillut, aion kyllä. Pitäisiköhän kokeilla jo seuraavalla kierrolla..? Eli kysymykseni on se, että onko teillä mitään vinkkejä selviytyä leiristä ilman siirtoja? Ja kun on vielä se että kivut on aina välillä kovemmat, välillä ei niin kovat. Ja mielialat heittelee... Eli miten voisin selvitä leiristä jos ne menkat nyt sattuukin olemaan juuri silloin?
132472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Sen siirron voi kyllä tehdä vaikka oletkin 13... Ei sillä iällä ole mitään väliä.
Kyseleppäs joltain terkkarilta?

Mut jos et tahdo niin suosittelen vaan käyttämään tamponeita ja särkylääkkeitä.

Äänestä

Mulle sattui nuorena niin että rippileirin aikana oli toki kuukautiset ja ko. leiri oli juurikin telttaleiri. Hyvin kuitenkin selvisin vaikken tuolloin tainnut tamponejakaan käyttää. Onhan se paljon siistimpää olla tamponin kanssa joten kokeile nyt joka kierrolla niitä. Niin ja särkylääkkeitä vaan mukaan leirille, kyllä se siitä =)

Äänestä

Ehdottomasti kannattaa kokeilla tamponia. Omasta mielestäni se on paljon siistimpi ja mukavampi kuin siteet. Ja paljon särkylääkettä vain mukaan, niin kivuistakin selviää. Ei kannata kuitenkaan vielä murehtia kuukautisten osumista juuri kyseisen leirin aikaan. Mutta ota ihmeessä selvää kuukautisten siirrosta ja voit sitten puhua äitisi kanssa asiasta uudelleen. Hyvää kesän odotusta sinulle!

Äänestä

Kiitos viesteistä! :)
Eli kokeilin tänään tamponia, enkä onnistunut... :(
Tamponi ei mennyt kokonaan sisälle asti, näin sen koko ajan, ja tunsin sen koko ajan... Mutta aion kuitenkin kokeilla vielä uudestaankin, aina leirille asti ja sen jälkeenkin :). Mutta en ole ihan varma siitä, että olisiko asiaan voinut vaikuttaa se, että kuukautiseni piti loppua eilen, eilen ei siis myöskään mitään vuotoja, mutta tänään taas oli, ja tänään päätin kokeilla :).
Ja onko normaalia, että tamponia laittaessa tuntuu virtsarakossa ´´paineen tunne´´, ihan niin kuin olisi vessahätä. Yritin kyllä rentouttaa.

Äänestä

Jos sun "paikat" oli melko kuivat, niin en ihmettele yhtään ettei onnistunut. Itselläni menkat ollu jo _kauan_ ja tamponitkin käytössä vuosia, mutta edelleenkään en pysty käyttämään kuin ensimmäisinä päivinä, jolloin vuoto on runsainta. Ei vain mene sisälle ja tuntuu inhottavalta, eli sunkin kannattaa kokeilla vasta seuraavien menkkojen aikana, runsaimman vuodon aikaan.
Ja tietysti pieni tamponi käytössä. :)

Ei mulla laittaessa tunnu virtsarakossa mitään (olethan sormella kokeillut aukkoa että yritit varmasti oikeaan kohtaan). Välillä, varsinkin juuri kuivempana meinaa välillä jäädä johonkin "ihopoimuun" jumiin, osumatta kunnolla emättimen aukkoon, eli suosittelen tutkimaan sormilla oikean kohdan.
Sitten sisällä ollessa tamponi välillä painaa rakkoa, eli saattaa tuntua koko ajan kuin olisi pieni vessahätä, tai käydä yhtäkkiä painamaan, jolloin tuntuu kuin olisi kovempikin hätä, mutta vessassa huomaa sitten että se olikin vain tamponi mikä painaa, eikä hätä oikeasti ollutkaan niin kova. Tämä on inhottavaa. Mutta ei ole oikeasti paha vaiva, eli en halua mitenkään pelotella, ja varsinkin kun tietää mistä on kyse.

Särkylääkkeitä vaan reilusti mukaan, niissäkin on muuten eroa, joku tehoaa paremmin kuin toinen eli ota niitä vanhoja tuttuja mukaan, ettei tule ylläreitä. :)

Äänestä

Oon saman ikänen ku sä ja viime kesänä olin leirikesän leirillä ja kolmena vikana päivänä oli kuukautiset ja hyvin selvisin :) ilman tamponeja

Äänestä

Kannatta kokeilla tamponia jossa on asetin... Saa paljon helpommin laitettua.

Äänestä

Kokeilin tänään uudestaan tamponia, ja hyvin meni :). Vähän tuntuu istahtaessa, ei muuten. Ootellaan nyt yön yli mitä tästäkin tulee. Ja käytössä mulla juuri nyt on o.b mini, sellainen keltainen paketti. Ja mitä virkaa sillä asettimella on, minkälainen se on? O.o En nimittäin tiedä...

Äänestä

Asetttimella voi laittaa sen tamponin, jos ei halua sormiaan työntää emättimeen. Kyllähän se muutenkin tavallaan helpottaa laittamista, mutta toisaalta sormin tuntee paremmin koska sopivassa kohtaa.

Äänestä

Se asetin on siksi, koska ennenvanhaan oli vallalla käsitys, että naisista on jotenkin ikävää koskea itseään "sinne". Onneksi ajat ovat muuttuneet ja nuoretkin tytöt käyttävät kuukuppia jne. Luulisi, että ensimmäiset yhdynnätkin on nykytytöille helpompia kuin meille vanhemmille, jotka emme ole tienneet omasta anatomiastamme tuon taivaallista. Heh. Ihan kuin se "Jesse 16v." muka tietäisi jotain...:)

No joo, huonoissa hygieniaoloissa se asetin ajaa kyllä asiansa, mutta valitettavasti Tampaxit on paljon huonompia kuin O.b.:t. Taitaa kyllä joissakin O.b.:ssakin olla nykyään se asetin, en ole kovin perehtynyt.

Äänestä
  • No siinä asettimessa on juuri se hygieniapointti. Kädet ei ole aina niin puhtaat.

    Ei ne kuukautiset kovin suuri ongelma ole, ne pitää vain ottaa huomioon. Kyllä mä ainakin olen aina pärjännyt. Uimisen kannalta tamponi olisi kyllä hyvä.

    Äänestä

helpoimmalla pääset ku siirrät ne menkat.

Äänestä

Siellä leirillä on varmastikkin terveydenhoitaja tai joku muu vastaava. Ne on usein lääkäreiksi tai sairaanhoitajiksi opiskelevia ja sinun asiasi on heille normaalia arkipäivää. Heidän puoleensa voit varmasti kääntyä tuli mitä tahansa ongelmia!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyttö-99 kirjoitti:

Eli nyt olisi sillä tavalla, että olisin lähdössä kesäkuussa telttaleirille, eli Kiljavan kesäleirille (jos joku tietää mistä puhun). Käy katsomassa leirin esittely osoitteessa leiri.fi, valitse sieltä Kiljavan leirikesä ja leirin esittely, en nimittäin osaa selittää leirin henkeä. Ongelma on se, että pelkään että menkat osuvat juuri leirin aikaan. Ilmoitettu minut sinne leirille on jo, eikä sitä voi enää perua (enkä halua). Menkkoja en voi laskea niiden epätasaisuuden vuoksi (eli vielä on epäsäännölliset, edellisten välillä oli noin 3 viikkoa). Äidille olen yrittänyt vihjailla menkkojen mahdollisesta siirrosta, mutta koska ikää minulla on vasta 13 vuotta, ei se äidin mielestä ole vielä soveliasta. eli ihanaa olisi olla telttaleirillä menkkojen aikaan. Tamponiakaan en ole vielä kokeillut, aion kyllä. Pitäisiköhän kokeilla jo seuraavalla kierrolla..? Eli kysymykseni on se, että onko teillä mitään vinkkejä selviytyä leiristä ilman siirtoja? Ja kun on vielä se että kivut on aina välillä kovemmat, välillä ei niin kovat. Ja mielialat heittelee... Eli miten voisin selvitä leiristä jos ne menkat nyt sattuukin olemaan juuri silloin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu