Tuli tässä eteen sellainen projekti että mummulle ja papalle pitäisi hommata jotain tietokone. Pitäisi tehdä hänelle Facebook ym. jutut :)
Ensin ajattelin että hankkisin vaan jonkun läppärin mutta ehkä ei kuitenkaan vaan mielummin ihan pöytäkoneen. Minulla on näyttö, näppäimistö ja hiiri jo valmiina joten vain keskusyksikkö puuttuu.
Mummolla ei ole kokemusta juurikaan tietokoneista joten Linuxin opettelu ei varmaankaan ole mikään vaikea homma vai onko? Jos hankin Linux koneen niin olen miettinyt tällästä:
https://www.jyketek.fi/jolibox
Jos taas Windows niin tällänen:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/15673/dgcft/Acer-Aspire-Revo-RL70-AMD-E-450-4-GB-320-GB-ATI-HD6320-WLAN
Eli kumpiko olisi mummolle parempi sähköposti ja facebook -kone? Itseäni houkuttelisi enemmän ehkä tuo Jolibox malli.
Ensin ajattelin että hankkisin vaan jonkun läppärin mutta ehkä ei kuitenkaan vaan mielummin ihan pöytäkoneen. Minulla on näyttö, näppäimistö ja hiiri jo valmiina joten vain keskusyksikkö puuttuu.
Mummolla ei ole kokemusta juurikaan tietokoneista joten Linuxin opettelu ei varmaankaan ole mikään vaikea homma vai onko? Jos hankin Linux koneen niin olen miettinyt tällästä:
https://www.jyketek.fi/jolibox
Jos taas Windows niin tällänen:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/15673/dgcft/Acer-Aspire-Revo-RL70-AMD-E-450-4-GB-320-GB-ATI-HD6320-WLAN
Eli kumpiko olisi mummolle parempi sähköposti ja facebook -kone? Itseäni houkuttelisi enemmän ehkä tuo Jolibox malli.
Vastaukset 28
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10514418
Laita linux saat päivitettyä etänä eikä tarvii aina mennä paikanpäälle. Vielä kun virität etätyöpöydän toimimaan niin onnistuu helposti neuvominenkin.
Etätuki mahdollisuus on ollut Windowsissakin jo iät ajat.
>>Etätuki mahdollisuus on ollut Windowsissakin jo iät ajat.
Laita se Linux-käyttöjärjestelmä.
>>Laita se Linux-käyttöjärjestelmä.
Jos tietokoneita ei ole käytetty niin Windows on häviö, ja on kyllä muutenkin. Syynä on seuraavat asiat:
1. Ylläpito työläämpää
2. Windows 8 muuttaa Windowsin hyvin sekavaksi
3. Muutos Windows 8:n on välttämätöntä jossain vaiheessa joka tekee turhaa uudelleenopettelua ja kiroilua.
Riippuu käyttötarkoituksista mikä käyttöjärjestelmä olisi hyvä, mutta melkeinpä valitsisin käyttöjärjestelmän Ubuntu 12.04 LTS:stä tai CentOS 6:sta, mutta kai tuo Jolicloud kävisi myös.
Ubuntu ei osaa päivittää itseään automaattisesti vaan se vaatii että napsauttaa päivitysten hallintaohjelman päälle ja laittaa päivitykset valumaan.
Windows osaa päivittää kaiken automaattisesti jos ne on laitettu asetuksissa automaatille.
Saahan sen napsautettua Ubuntuunkin automaatille.
Windows ei kyllä osaa päivittää kuin itseään ja Microsoftin ohjelmistoja. Tämä vaan ei käytännössä ikinä riitä kun Windows on niin puuttellinen toiminnoiltaan vaan tarvitsee lisätä ohjelmia. Yleisimmin lisätty ohjelma on varmaan PDF -lukija. Usein niitä ohjelmia on lisätty paljon tämän lisäksi vielä ja niitä pitää sitten jollain tavalla saada päivitettyä kun Windows ei osaa.
Ubuntu sen sijaan osaa päivittää kolmannen osapuolen ohjelmistoja mitkä on asianmukaisesti tehty (kuten esim. Google Chrome yms.) ja lisäksi siinä on valmiina niin paljon ohjelmistoja, että ei tarvitse lisätä Ubuntun ulkopuolelta yleensä mitään ikinä.
"1. Ylläpito työläämpää"
Linuxissa joutuu käyttämään komentorivä jatkuvasti, kuinka tuollainen on muka vanhukselle helpompaa?
"2. Windows 8 muuttaa Windowsin hyvin sekavaksi"
Onko joku kieltänyt käyttämästä Seiskaa?
"Linuxissa joutuu käyttämään komentorivä jatkuvasti, kuinka tuollainen on muka vanhukselle helpompaa?"
Missä vitun Linuxissa? Tuossahan oli Jolicloud ja itse suosin Ubuntu 12.04 LTS:ää tai CentOS 6:sta enkä mitään Linuxia. Näissä ei missään säädetä mitään komentoriviä. Sehän on lähinnä Windowsjuttuja.
"Onko joku kieltänyt käyttämästä Seiskaa?"
Seiska on noin 5v kuluttua yhtä mätä kuin mitä Windows XP on ollut jo noin vuoden verran, eikä sillä ikuisuuksia mennä. Turhana käyttää aikaa tälläisen omaksumiseen kun joutuisi sitten jossain vaiheessa opettelemaan asioita niin paljon uusiksi tai käyttämään jotain täyspaskaa Metro käyttöliittymää johon Windowsin käyttäjien on pakko siirtyä jossain vaiheessa.
Vanhuksia pitää kunnioittaa eikä kiusata millään windowsilla. Windowsia ei oikeasti pysty kovin hyvin etähallitsemaan, linuxia taas täysin.
Meidän äidillä on kone, joka käynnistyy selaimen täysruututilaan, kun se nettiä vain tarvitsee. Jos jotain pitää säätää, teen sen itse etänä.
Lubuntu käyttiksenä, mutta menishän noin simppeli järjestelmä millä vain linux-jakelulla.
Autologin päällä ja softa power-näppäin sammuttaa ja käynnistää.
Lisäksi dyndns-palvelu. Openssh server.
"Vanhuksia pitää kunnioittaa eikä kiusata millään windowsilla."
Onko mummot vanhuksia? Teidän mielestä varmaan kaikki yli 50 v on vanhuksia. Tunnen pari 40 v mummoa.
Linux jakelu ja KDE SC 4 työpöytä.
Linuxin laittaisin myös itse, jos ainut käyttö on netin selailu. Näin olen tehnyt vanhempieni kohdalla, päivitykset ja muut hoidan SSH:lla. Naapurien koneeseen linux taas ei käy, kun näiden pääkäyttö on messengerin videokeskustelut.. Myös jos katsomo on ehdottoman tärkeä, niin linux voi olla hankala ratkaisu. Mikäli kone kuitenkin tulee perus surffailuun, niin linuxilla ei tarvitse huolehtia niin paljon päivityksistä ja virusohjelmista ynnä muista.
Toimiiko vanhempiesi koneessa vielä äänet?
Toki. Myös wlan, mokkula ja flash toimivat mainiosti. Kone on vanha Dell Latitude.. Käyttöjärjestelmänä niillä on siinä Debian Squeeze ja valituksia ei ole tullut, kun niiden ei tarvitse tehdä itse mitään ylimääräistä.
Jätin alkuun myös Windows XP:n rinnalle, mutta se jäi niillä lopulta käyttämättä. Osittain jo siitä syystä varmaan, että se oli niin vanha asennus. Sekin olisi voinut toimia nopeammin uudelleen asennuksella, mutta näin pääsi heidän käytössään helpommalla.
Ehdottomasti Macintosh. Se on helpoin, ongelmattomin ja ei tarvitse virustorjuntaa.
Applen sivulla suositellaan käyttämään virustorjuntaa.
Tuo on uutta. Oikeestiko? Se tuli varmaan silloin kun Maceissa siirryttiin PowerPC:stä Intellin prosessoreihin. Jos tuli.
Mulla on wanha PowerPC eikä pöpöt ole olleet uhkana sille.
Mikä virus tarttuu Mäccäriin?
En enää käytä Maccia. Googleta.
Google: "Huomio, että virukset ovat ohjelmia. Ohjelman asentaaksesi tähän käyttöjärjestelmään tarvitsee sinun antaa pääkäyttäjän salasana. Toisin sanoen, vaikka joku saku sammakko nyt koodaisi naapurissasi sen pahan streptococcus-a -viruksen mäkkiisi ja lähettäisi sen puhelinlangat laulaen sinun huoneistoasi ja tietokoneraukkaasi kohti, tulee sinun antaa se viimeinen silaus tässä, asentaa se ohjelma ja antaa tietokoneen pyytäessä salasanaa ohjelman asennuksen vuoksi. "
Eli ei siis tarvita virustorjuntaa jos ei ole täysi idiootti.
Muista että sekä Mac että Linux ovat pohjimmiltaan unix-koneita. Onko sinulla Linuxissa virustorjunta?
Missä? Millä sivulla?
Ei se virus juttu ole prossuriippuvainen...
vaan käyttöjärjestelmä riippuvainen..
OSx on väähän kuin linuxeja.. itse asiassa aika lähellä..
Mutta Maceille on viruksia,, mm bot viruksia joita tehtaillaan suurella rahalla.
Vakoiluviruksia yms..
Windows tyypiset kiusantekovirukset ei oikein toimi Linuxissa ja maceikkä..
on linuxiinkin aikanin niitä bot viruksia.
http://www.tietokone.fi/uutiset/2006/applen_mac_koneille_ensimmainen_virus
2006 ensimmäinen havaittiin..
nyt niitä on satoja..
Mutta tavallinen kaduntallaaja niistä ei paljoa häiriinny, saastunut maci voi olla vähän hitaampi. kuormitaa nettiä turhaan, lämmetä..
Tietoja voi vuotaa, mutta tavallisilla immeisillä tuskiin mitään niin arkaa koneella.
Virustorjunta macillä on ongelmallista,, listoilla myös windows viruksia..
ja rootkit tyypiset macvirukset taas vaikeita havaita.. koska mac tidostojärjestelmät jättää lukematta osaa rootista levyllä joissaintapauksissa.
tämä on maceissä huonompaa kuin linuxeissa... kun siinä on niitä kopiontiestotoimintoja. jotka hyvinkin haavoittuvaisia joiltakin osin. koska suojaus nousee vasta niiden jälkeen.
mac on varmaan yksi huonoimmista, macciin on pajon viruksia eikä apple viitsi tarjota käyttäjälle edes virustorkuntaa. Windows nyt on käytännössä itsekin virus.
Asenna sille joku linux distro. alottelijalle ehkä ubuntu tai mint. Jos pitää windowssin kaltainen olla niin sitten KDE ympäristöllä (esim kubuntu)
muuten, joka ikisessä koneessa jossa linux toimii wlan, mokkula, äänet, kaikki jos vaan viitsii googlata ohjeet asennukseen (mikäli ei toimi suoraan)
Joliboxia mainostetaan kys.sivustolla mm. näin:
"Ainoa Linux-pohjainen käyttöjärjestelmä joka ei vaadi opettelua eikä käyttöohjeita"
Tuo on selkeä valhe.
Minä laitoin vuosi sitten meidän mummolle(joka ei ymmärrä tietokoneista mitään) perus Debianin Openboxilla ja Ideskin avulla siihen Facebook, Valokuvien hallinta, Chrome yms kuvakkeet työpöydälle. Kertaakaan se ei ole multa apuja pyydelly. Äärimmäisen helppokäyttöinen järjestelmä. Eikä tarvi päivittää jatkuvalla syötöllä kuten muita linux-distroja ja windowseja(ml. Jolicloud).
Cruncbang -linux ideskillä olisi vielä helppokäyttöisempi ja Debianiin perustuvana/yhteensopivana myös yhtä vakaa kuin Debian.