Pohjatyöt tasoitetapetilla

????++??

Ostimme uuden talomme sisustusta vaille valmiina, ja kysynkin että voiko gyproc seinän tasoitetyöt tehdä tasoitetapetilla? Tuleehan se toki kalliimmaksi mutta jäisi se hiominen pois.

2

492

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • l lmjn äljm äöljm ä

      Eikös se ole tarkoitettu tasoittamaan vanhaa, maalattua, tai rapattua seinää, ennen tapetointia? Kato jostain Sanduddin saitilta.

      Mun mielestä seinät pitää aina kitata ja laittaa saumanauhat saumoihin ja hioa. Sitten aina pohjamaalaus ja sitten vasta tapetti tai maali.

      Ei kittaus ja hiominen mikään iso homma ole. Pari kittausta ja hionnat hyvällä hiomakoneella- Eikä käsinhiominenkaan niin suuri työ ole, siinä vaan pöly leviää joka paikkaan, koneeseen imuri. Hiominen ei ole ollenkaan isotöistä, kun oppii kittaamaan, että ei tule liian paksu, pyyhkäisy riittää

    • Tulee hyvä

      Tiukalla lastalla urat tasalle pari tasoituskertaa riittää kumi tai laudanpalaan hiomapaperi kiinni.Ei liikaa hiontaa ei liian paljon tasoittamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      368
      1631
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1246
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1191
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      140
      1030
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      924
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      842
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      46
      563
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      531
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      112
      527
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      500
    Aihe