Pohjanpystykorva noutajana

t

Olisiko kellään pohjanpystykorvaa joka noutaisi sorsia? Meille on tulossa keväällä pohjanpystykorvan pentu. Koirasta olisi tarkoitus saada haukkuvalintukoira. Minua kuitenkin houkuttelisi kokeilla toimisiko koira siinä rinnalla sorsan noutajana? Onko kuitenkin tärkeämpää opiskella ensin linnunhaukkujaksi ja sen jälkeen noutamaan vai voiko molempia alkaa harjoittelemaan heti pennusta jo ensimmäisenä syksynä?

4

1595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • en tiedä, mutta...

      Ainakin suomenpystykorvista on notajiksi.

    • Aika ihminen

      Meillä on noutajaksi opetettu pohjis, mutta täytyy sanoa että tästä neitosesta oli hankala noutaja saada kun oli niin iso vietti suur riistalle. Mutta kyllä se siihen oppi mutta veri vetää hirvi/ lintu ja karhu metsään.

      Mutta suomenpystykorva todellakin noutaa sorsia. Semmonen käsitys/ kokemus minulla että suomalainen on kyllä aika robotti nuissa mehtä jutuissa...... Jos tahdot todellakin käskettävän koiran niin ota suomalainen! Sillä ei todellakaan ole omia aivoja ajatella.



      No jooo.... Meni vähän yli toi mun juttu mutta otti vaan päähän toi eka kommentti. Olen niin täynnä noita pikku-poikia jotka yrittää mollata toista rotua! Anteeksi suomalaisen harrastajat!

      • kuules autismityttö

        Tässä edellisen viestin kirjoittaja. Millä tavalla mollasin toisten rotuja ? Kerrohan !


    • pohjan piru

      meillä ainakin haukkui sorsat rannalta,sorsat uivat härnäämään koiraa ja siihen oli
      helppo hiipiä haukulle.nouti kaikki ammutut sorsat,joskus jäähile vedestäkin hirvitti
      vähän välillä.pennusta asti sekä sorsalla että maalintujahdissa mukana.
      kuumalla jäljellä ajoi jänistä yhden kiekan.yksi sattuma kettu ammuttiin sen ajoon.
      kaikenviljan koira,jolle pitää olla paljon aktiviteettiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      5737
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2090
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1922
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1094
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1083
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      977
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      967
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      892
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe