Olen nyt ollut kuukauden uudessa asiakaspalvelu työssä, jolta minulla ei ole aiempaa kokemusta.
Viihdyn työssä,ja homma on alannut sujumaan jo ihan hyvin täysin uudesta työnkuvasta huolimatta. Olen saanut positiivista palautetta pomolta ja työntekijöiltä sekä asiakkailta.
Mutta silti otan paineita niistä muutamista asiakkaista jotka murnuttavat millon mistäkin..Etenkin otan paineita asiakkaista jotka puhuvat ruotsin kieltä, koska se ei ole vahvuuteni, ja asiakkaista 60% on ruotsinkielisiä.
Vaikka ihan perus ruotsilla työssäni pärjää ihan hyvin, ja olen rohkea puhumaan kielillä ja olen kehittynyt kuukaudessa jo merkittävästi.
90% ruotsikielisistä pystyn palvelemaan täysin kuten suomenkielisetkin asiakkaat, 5% kanssa tarvitsen sanan tai pari suomeksi.
Niin millä keinolla olla pahoittamatta mieltään ja ottamatta paineita 5% ruotsinkielisistä asiakkaista joiden kanssa minun on vaikeuksia selviytyä ja saan tosi nuivaa kohtelua?
Moni näistä ongelmaasiakkaista ei ymmärrä esim. puhua minulle selkeästi ja kuuluvalla ruotsin kielellä, osa naureskelee ja sekoittaa minua ihan tahallaan, vaikka varmistan ymmärsinkö oikeen moneen kertaan lopulta syytetään väärästä tuotteesta minua jne..
miten asiattomat kommentit omaan arvoonsa
oma arvo
1
263
Vastaukset
- kassalla7v
Eipä tuo helpota kuin ajan myötä. Itse sähläsin rahojen kanssa ja asiakkailta tuli naureskelua, kun en kiireessä "osannutkaan" laskea. Nyt osaan pyöritellä niitä kolikoita vaikka silmät kiinni.
Jos siis olet työssä, jossa on pakko kommunikoida ruotsiksi joka päivä, niin kyllä se on se joku päivä, jona huomaat että tajuat niitä erikoisempiakin ilmaisuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1662981Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2922662Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751758Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e471655Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381530- 1221296
- 1031203
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141174Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3691113Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041063