miten asiattomat kommentit omaan arvoonsa

oma arvo

Olen nyt ollut kuukauden uudessa asiakaspalvelu työssä, jolta minulla ei ole aiempaa kokemusta.

Viihdyn työssä,ja homma on alannut sujumaan jo ihan hyvin täysin uudesta työnkuvasta huolimatta. Olen saanut positiivista palautetta pomolta ja työntekijöiltä sekä asiakkailta.

Mutta silti otan paineita niistä muutamista asiakkaista jotka murnuttavat millon mistäkin..Etenkin otan paineita asiakkaista jotka puhuvat ruotsin kieltä, koska se ei ole vahvuuteni, ja asiakkaista 60% on ruotsinkielisiä.
Vaikka ihan perus ruotsilla työssäni pärjää ihan hyvin, ja olen rohkea puhumaan kielillä ja olen kehittynyt kuukaudessa jo merkittävästi.

90% ruotsikielisistä pystyn palvelemaan täysin kuten suomenkielisetkin asiakkaat, 5% kanssa tarvitsen sanan tai pari suomeksi.

Niin millä keinolla olla pahoittamatta mieltään ja ottamatta paineita 5% ruotsinkielisistä asiakkaista joiden kanssa minun on vaikeuksia selviytyä ja saan tosi nuivaa kohtelua?

Moni näistä ongelmaasiakkaista ei ymmärrä esim. puhua minulle selkeästi ja kuuluvalla ruotsin kielellä, osa naureskelee ja sekoittaa minua ihan tahallaan, vaikka varmistan ymmärsinkö oikeen moneen kertaan lopulta syytetään väärästä tuotteesta minua jne..

1

304

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kassalla7v

      Eipä tuo helpota kuin ajan myötä. Itse sähläsin rahojen kanssa ja asiakkailta tuli naureskelua, kun en kiireessä "osannutkaan" laskea. Nyt osaan pyöritellä niitä kolikoita vaikka silmät kiinni.
      Jos siis olet työssä, jossa on pakko kommunikoida ruotsiksi joka päivä, niin kyllä se on se joku päivä, jona huomaat että tajuat niitä erikoisempiakin ilmaisuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      105
      1294
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      797
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      123
      573
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      541
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      516
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      183
      500
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      497
    10. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      31
      487
    Aihe