Sushia New Yorkissa?

Antakaa vinkkejä hyvistä Sushi ravintoloista/ruokapaikoista New yorkissa?
Olisin todella kiitollinen, sillä en halua eksyä mihinkään huonoon paikkaan etten saa koko matkaksi vatsavaivoja.. Onko muuten jotain erityistä ravintolaa mitä suosittelisit, josta olisi hyvät kokemukset? Kaikki vinkit otetaan vastaan! :)
1198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Samalla palstalla suosittelin tammikuussa näitä ravintoloita, keskustelu löytyy selaamalla alaspäin palstaa.

AAMIAISPAIKKOJA

Bubby's, 120 Hudson Street @N Moore, Tribeca
Café Angelique, 49 Grove St @ Bleecker, West Village
Grey Dog's Café, 90 @ E 12th St

SNACK

Russ & Daughters kuuluisa juutalaisdeli, 179 East Houston St, Lower East Side
Eisenberg´s, voileipäbaari, 174 5th Avenue btw 22nd & 23rd, Flatiron distr.
Saigon Vietnamese Sandwich, 369 Broome Street @Mott, Bowery
Mile High Deli, 97 Hoyt Street, Btw Atlantic & Pacific St, Brooklyn

RENNOMPIA RAVINTOLOITA

Lucky Strike, 59 Grand St, btw W. Broadway & Wooster, Soho
Cuba, 222 Thombson ST, Btw W 3rd & Bleecker, Greenwich Village
Hundred Acres, 38 MacDougal Street, btw King & Prince St, Soho
Diva, 341 West Broadway, btw Broome & Grand, Soho
Novecento, 343 W Broadway, btw Broome & Grand, Soho
Officina Latina, 24 Prince street, btw Mott & Elizabeth
John's Pizzeria, btw Morton & 7th Ave, Greenwich Village
Les Halles, 411 Park Ave South, btw 28th & 29th St, Kips Bay

PIHVIRAVINTOLOITA

Peter Luger, 178 Broadway, Brooklyn (vain käteinen)
Keen's, 72 West 36th Street btw 6th & 5th Ave, Midtown south

FINE DINING

Blue Water Grill, 31 Union Square West at 16th St, Union Square
Lure Fish Bar, 142 Mercer Street @ Prince, Soho
David Burke Townhouse, 133 East 61st Street btw Park & Lexington, Upper East Side
The Hurricane Club, Park Ave @26th, Kips Bay

Lisäksi mm. Mario Batalin Eataly Flatiron Districtillä ja Chelsea Market ovat mielenkiintoisia, monipuolisia ruokailu/ruokashoppailupaikkoja

Sushia olen syöänyt Times Squaren (ja jo suljetussa Upper West Siden) Ruby Foo-ravintolassa, ei autenttinen japanilainen, mutta ruoka oli erinomaista Pan Asian-ruokaa. http://www.rubyfoos.com/

Blue Water Grillissä taisin myös ottaa sushia alkuruoaksi. http://www.bluewatergrillnyc.com/

Näitä pidetään yleisesti laadukkaina paikkoina

http://www.sushiyasuda.com/
http://www.blueribbonrestaurants.com/rests_sushiBarGrill_main.htm

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sushinewyork kirjoitti:

Antakaa vinkkejä hyvistä Sushi ravintoloista/ruokapaikoista New yorkissa?
Olisin todella kiitollinen, sillä en halua eksyä mihinkään huonoon paikkaan etten saa koko matkaksi vatsavaivoja.. Onko muuten jotain erityistä ravintolaa mitä suosittelisit, josta olisi hyvät kokemukset? Kaikki vinkit otetaan vastaan! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu