Toivon pikaisia vastauksia

fh90erhtj8934ht

Olen menossa väliaikaisesti (tai mahdollisesti pidemmäksikin aikaa) vuokralle omistusasuntoon, jossa asuisi tällöin minun lisäkseni asunnonomistaja sekä tämän poika.

Asunnonomistaja, siis vuokranantaja, kun ei tiedä mitään vuokraamisesta, toivoo että otan selvää tietyistä asioista.

Ensinnäkin verot. Kuinka paljon hänen tulee maksaa veroja, voiko ne välttää (pienellä vuokralla tms), jokin simppeli ja tyhjentävä vastaus kelpaisi.

Toiseksi, jos minä olen vuokralaisena asunnossa, niin joudunko välttämättäkin olemaan alivuokralainen vai voinko pysyä tavallisena vuokralaisena, vaikka he asuisivatkin asunnossa? (Tämä vaikuttaa tukiini opiskelijana, jolla ei ole oikeutta opintotukeen, eli sossupummina.)

Öhm... nyt pääsi unohtumaan loput asiat. Jos teillä on jotain lisättävää / kerrottavaa / vinkkejä, niin kelpaisi oivallisesti.

Kiitos.

1

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tunkkiman

      Sinun asiasi ei ole miettiä vuokranantajasi veroasioita. Hän joko ilmoittaa tulonsa tai sitten ei, mutta et ole todellakaan vastuussa hänen asioistaan. Pääomatulojen veroprosentti on 30 joka hänen pitää maksaa tuloistaan kaikkien vähennysten jälkeen. Voitte tehdä vuokrasopimuksen siten että olet päävuokralainen ja teette asianmukaisen vuokrasopimuksen jonka avulla haet asumislisää opintotukeen.Muistakaa laittaa soppariin vuokrankorotusehdot, vesimaksun määrä ja muut asumisen ehdot niin eiköhän ala sujua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      197
      1545
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1288
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      52
      1052
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      975
    5. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      58
      883
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      883
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      105
      865
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      840
    9. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      42
      834
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      820
    Aihe