Mistä johtuu että Cyman Glock 18c ampuu 2 kuulaa kerrallaan? Esimerkkitilanne:
Lipas on täynnä (30 kutia), laitan aseen sisälle, ja ammun niin sieltä lentää 2 kuulaa peräkkäin (teho on aivan lössö), tai sitten saan ammuttua kuulan, ja toinen kuula vierii piipusta alas. Olen myös testannut hopin nollausta, ja maximointia, mutta vaikutusta ei tullut. Diablon kuulat ei toimi, ei myöskään gunfiren biokuulat (eikä myöskään tuntematon kuulamerkki.)
Kaipaan tähän ongelmaan syytä, ja korjauskeinoa (kotikonstein).
Lipas on täynnä (30 kutia), laitan aseen sisälle, ja ammun niin sieltä lentää 2 kuulaa peräkkäin (teho on aivan lössö), tai sitten saan ammuttua kuulan, ja toinen kuula vierii piipusta alas. Olen myös testannut hopin nollausta, ja maximointia, mutta vaikutusta ei tullut. Diablon kuulat ei toimi, ei myöskään gunfiren biokuulat (eikä myöskään tuntematon kuulamerkki.)
Kaipaan tähän ongelmaan syytä, ja korjauskeinoa (kotikonstein).
Vastaukset 4
Vanhimmat
Omassa Glockissani sama. Pähkäilyjen, testailujen ja kokemuksien perusteella väitän (voin toki olla väärässä) vian johtuvan siitä, että aseen koneisto toimii liian nopeasti (tjsp.) jolloin se ehtii yhden laukauksen aikana ottamaan toisenkin kuulan. Ensimmäisen se ampuu ja toinen vierii piipusta ulos tai joskus lähtee kaksi kerrallaan "lussahtaneina" kuteina.
Joskus Glocki ampui ihan oikein, välillä tuli "kaksoislatauksia" koko ajan. Kiinnitin jossain kohtaa huomiota siihen, että akun alkaessa olla hieman tyhjä (käytetty yli ~puolet kapasiteetista) ase ampui oikein. Silloin aloin epäilemään, että koneisto toimii liian nopeasti tjsp. Vaihdettuani virijousen en ole juuri ladatullakaan akulla törmännyt ongelmaan. Elikkä virijousi on raskaampi ladata -> koneisto toimii hieman hitaammin -> ei jostain syystä tee kaksoislatausta. Virijousen vaihdoin vasta viime viikolla joten pidetään peukut pystyssä, että ongelma ratkesi tällä.
Äskeisessä testissä diablon 0.25 pallerot toimivat. Myös maruin 0.2 testasin, ja tulos oli huono (pari kertaa sain ammuttua 1 kuulan kerrallaan, eikä kuulaa vierinyt piipusta). Onkohan kuulamerkillä mitään vaikutusta tähän? Virijousta saatan hyvinkin harkita. Voisitko suositella joitain tiettyä merkkiä, ja mallia?
Saattaa eri kuulillakin olla vaikutusta asiaan.
Virijousia ei taida kukaan muu kuin Nine Ball tehdä. Muistaakseni taisi olla Prometheuksen tuotemerkki.
En muista törmänneeni Suomessa noihin joten menee ulkomaan tilaukseksi. Hinta tosin taitaa jäädä alle pariin kymppiin ja samalla voi tilata vaikka lisälippaita/vara-akkuja.
http://shop.ehobbyasia.com/nine-ball-power-spring-for-marui-g18c-93r-mp7-aep.html
Tosta löytys Suomesta! Tosin ei varastossa
http://www.pcb-airsoft.com/epages/PCB.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/PCB/Products/NB-AEP18CSP
http://redwolfairsoft.com/redwolf/airsoft/Accessories_Springs_Spring_Guides_AEP_Nine_Ball_Power_Spring_for_Marui_AEP_G18C_93R_MP7.htm
Tommoseen törmäsin vielä.