Eli onko kenelläkään tietoa, mistä kannattaisi tiedustella kunnon laituria? Mökki sijaitsee keski-suomessa. Rautakauppojen sekundalaiturit eivät kiinnosta.
Laituri keski-suomesta
-nirppanen-
2893
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kannattais rakentaa itse mieleinen.
Omatekemä,koko 2000*6000 tai jotakin.
Ponttoonit halk 400 peh putki hinta jotakin 20e/m,runkojuoksut 150*50,kansi 28*120,kaikki tietysti kyllästettyä.
Näitä 6m pätkiä on kolme peräkkäin,vedessä ympäri vuoden ja pysyneet paikalla kahden 100mm putken pitäminä,putket juntattu syvälle pohjaan.
Kyseessä siis vapaasti kelluva tekele.
Oma laituri längelmävedellä.
Ja jos haluaa nostetta enemmän,niin isompi putki.
Jos kiinnostaa kerron lisää.
Tuo LCC:n ohje on hyvä.
Olen osakkaana venelaiturissa, joka on ollut vedessä kesät-talvet nyt jo yli 15 v. Laiturilla on pituutta n. 20 m ja leveyttä n. 2 m. Pönttooneina muoviputkiponttoonit, joiden halkaisija 400 mm. Kaikki ponttoonit ovat säilyneet ehjinä koko tämän ajan. Laituri on ankkuroitu pohjaan ketjuilla ja betonipainoilla. Ketjut menevät ristiin laiturin alla.
On hyvä, jos kansirakenne on niin painava, että ponttoonit ovat ilman ihmisten painoa jo lähes puoliväliin upoksissa. Silloin ihmisten aiheuttama lisäkuormitus ei juurikaan kallista laituria, koska tuossa ponttoonin puolivälissä sen tilavuus on suurin.
Nyt itselläni on edessä mökkilaiturin teko, johon olen jo hankkinut vastaavat 6 m pitkät 400 mm:n ponttoonit Piela Putkesta. Firman kotipaikka on Pielavedellä. Hinta oli edullinen kun hain ne suoraan tuolta mainitsemaltani valmistajalta.
Jos tekee itse laiturin rungon, niin siinä saa työlleen hyvän palkan ja lisäksi tulee hyvä mieli kun on itse tehnyt.