LUFTHANSALLA BERLIINIIN

UUSI YHTEYS

Lufthansa avaa suoran reitin Helsingistä Berliiniin uudelle Brandenburgin kentälle kesäkuussa. Lennä Saksan pääkaupunkiin, joka on yksi Euroopan suosituimmista matkakohteista kulttuuri- ja historiaperintönsä johdosta.

Berliinin rikas kulttuuri- ja huvielämä tarjoaa jokaiselle, niin nuorille kuin varttuneimmillekin matkailijoille jotain.

7

443

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rjhtrnrfgbngj

      Miksiköhän? Finnair, Air Berlin ja Lufthansa. Jossain vaiheessa viime talvea Blue1:kin piti jatkaa omia Berliinin lentojaan tänä kesänä.

      Matkustajia reitillä on kuitenkin alle 300 000 vuodessa.

      Esimerkiksi Frankfurtiin matkustetaan vuosittain yli tuplasti Helsingistä ja sinne lentää vain Finnair ja Lufthansa.

      • Berliininkin kävijä

        Taitaa Frankfurtiin lentää monikin vain jatkoyhteyksien vuoksi.

        Frankfurtin kentällä olen aikaani kuluttanut jatkolentoa odotellen montakin kertaa, mutta kaupungilla ei ole tullut käytyä.

        Nähtävästi Berliini kiinnostaa yhä useampia suomalaisia, jos yhteyksiä lisätään.


      • 12+14
        Berliininkin kävijä kirjoitti:

        Taitaa Frankfurtiin lentää monikin vain jatkoyhteyksien vuoksi.

        Frankfurtin kentällä olen aikaani kuluttanut jatkolentoa odotellen montakin kertaa, mutta kaupungilla ei ole tullut käytyä.

        Nähtävästi Berliini kiinnostaa yhä useampia suomalaisia, jos yhteyksiä lisätään.

        Tuo kesällä avattava Brandenburgin kenttä, jonne kaikki Berliinin lentoliikenne siirtyy lisää kapasiteettia, niin että sinne yksinkertaisesti mahtuu enemmän vuoroja. Lisäksi samalla luonnollisesti jatkoyhteysmahdollisuudetkin parantuvat. Alkuun on varmasti odotettavissa paljon tarjouksia, joten kannattaa käyttää hyväksi.


    • VieläKerranTegeliin

      Air Berlin on nostanut halvimpien lippujensa hintoja joten Lufthansa on hyvä vaihtoehto. Harmi että halvimmat (n.50egee/suunta) paluulennot lähtee Berliinistä jo kuudelta aamulla.

      • 2580

        Todellisuudessa air berlinin ja lufthansan hinnanero on niin häviävän pieni,että itse suosin edelleen air berliniä.Jotenkin tuntuu,että tulee maksettua yksi hotelliyö turhaan,jos lähtee kotiin tuolla lufthansan aamulähdöllä.


    • aamulähtö

      Lähtee noita koneita aikaisin aamulla muutenkin, esim Helsingistä Frankfurtiin 6:30, tai Amsterdamiin samaan aikaan.
      Itse menen suoraan töihin tuolta aamulennolta.

    • VieläKerranTegeliin

      Työhommat on tietenkin erikseen mutta minä käyn vain lomailemassa Berliinissä. Aamu-unisena en millään taipuisi aikaisiin aamulähtöihin kummassakaan päässä. Lomalle lähtiessä se vielä jotenkin menee. Helsingistä ehdin kentälle julkisilla jos kone lähtee kahdeksan pintaan. Aiempiin lentoihin on otettava taksi joka tekee semmoset 40 euroa lisää matkakustannuksiin. Berliinin aikatauluja en ole katsellut mutta taitaa sielläkin mennä taksikyydiksi jos pitää kentällä olla aamuyöstä, jos ei muuten niin mukavuussyistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      401
      1683
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1091
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      87
      1055
    4. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      66
      1046
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      950
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      139
      780
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      731
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      669
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      634
    Aihe