Nikon

nikonoko

tekeekö Nikon, D3100 tuplakit 18-55 mitään????

12

229

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ainakaan googlella selvinnyt josko se lämmittäisi saunan tai siivoaisi tai keittäisi kahvit tai jotain.
      kuvia sillä kyllä saa.

    • Verkon painoa siitä ei ehkä saa mutta valokuvaukseen se on oiva peli. Sillä voi alkaa harjoitukset ja myöhemmin, jos tarvetta ilmenee, hankkia lisä vermeitä vaikka linssien muodossa, salaman ja jotain muuta aiheeseen sopivaa kuten tripodin.

      Tuota optiikkaa haukutaan paljon "suttuzoomiksi", se lienee kuitenkin hieman makuasia ja tulee esiin pääasiassa vasta suurissa kuvissa, esim. nettikuvissa sitä ei kukaan huomaa ja A4 kokoon uskallan luvata sen laadun tältä istumalta luvata. Netin testeissä vaikkapa photozonessa löytynee mallikuvia jotka on tuolla putkella napattu. Käy katsomassa!

      Sen vakaajattoman mallin esimerkkikuvia löytyy ainakin:

      http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/233-nikkor-af-s-18-55mm-f35-56-g-ed-dx-review--test-report?start=2

      Juuri tuota mallia ei enää ole kaupan uutena mutta uudempi on optisesti samanlainen, väittävät.

      Itse haluaisin sen VR version jonka löydät kyllä pienellä hakemisella samoilta sivuilta.

    • Foucaultin heiluri

      Se on hinta-laatusuhteeltaan aivan erinomainen aloittelijan kitti, jos haluat perinteisen peilinheiluttimen.

      VR-versiosta on yhtä paljon haittaa kuin hyötyäkin.
      Kameran tukeminen tuottaa aina terävämmän kuvan kuin kuvanvatkain.

    • kuuyy

      itte oon miettiny samaa kameraa mut monet on suositellu myös canonin eos 1100..tierä sit näistä :)

      • J©B

        Eihän noiss suurta eroa.
        Monien mielestä Canon on hienompi näyttää.
        Minusta Nikon on aloittelijalle helpompi ja kittiobiskat piirtää hieman paremmin.

        Valintaa ei kannata perustaa pieniin laatueroihin, vaan osta se kumpaa haluat käyttää tai/ja näyttää.
        Aloittelijan kuvissa ei koskaan näy järkkärin rungon kuvanlaatu vaan kuvaajan lahjakkuus ja osaaminen (ja objektiivin piirtokyky).


      • N-leiriläinen

        Sanoisin, että Nikon D3100 on karvan verran etevämpi kuin Canon EOS 1100 D, mutta Canon EOD 600D on taas jossain määrin tuota Nikonin hinnat alkaen -mallia parempi.

        Joka tapauksessa: runkovalintasi kautta olet merkkisi kanssa jatkossa naimisissa objektiiveja, salamalaitteita ja sen semmoisia hankkiessasi.

        Itselläni on ollut viime vuosituhannen puolella Canon-filmijärkkäri, mutta hävitin aikoinaan pois kaiken siihen liittyvän lasi- ym tavaran. Valitessani sittemmin digijärkkäriä puhtaalta pöydältä päädyin Nikoniin. En ole katunut, vaikka ei minulla mitään Canoniakaan vastaan ole.

        Suurelle yleisölle Canon on varmasti tunnetumpi merkki ja arvostus sen mukainen, mutta ammattilaisille Nikonin nimi painaa vähintään yhtä paljon.


    • tarjoust
    • Verkkokauppa comista sama paketti ilman suodinta 659,90€, siis kittipaketti ja salama.

      • dieggo3

        Eikös tuo verkkokaupan kitti ole kuites eri kuin tuon linkin takana oleva?


      • D3100:n omistaja
        dieggo3 kirjoitti:

        Eikös tuo verkkokaupan kitti ole kuites eri kuin tuon linkin takana oleva?

        Verkkokauppa paketoi tuota SB-400-salamaa yhteen Nikon D5100:n kanssa. Jos sen haluaa D3100:n yhteyteen, on siitä maksettava täysi listahinta.

        Minun laskujeni mukaan Verkkokaupasta saa edellä esitettyä tarjousta vastaavan paketin seuraavasti:

        D3100-runko 18-55 mm VR = 449,90 €
        Salama SB-400 = 139,90 €
        Suojasuodatin (Hoya 52 mm) = 18,90 €
        Yhteensä = 608,70 €

        Ei paha.

        Tuolla ei ihan vielä pääse kuvaamaan, tarvitaan myös muistikortti (kapasiteetti tarpeen ja mieltymysten mukaan).


      • D3100:n omistaja
        D3100:n omistaja kirjoitti:

        Verkkokauppa paketoi tuota SB-400-salamaa yhteen Nikon D5100:n kanssa. Jos sen haluaa D3100:n yhteyteen, on siitä maksettava täysi listahinta.

        Minun laskujeni mukaan Verkkokaupasta saa edellä esitettyä tarjousta vastaavan paketin seuraavasti:

        D3100-runko 18-55 mm VR = 449,90 €
        Salama SB-400 = 139,90 €
        Suojasuodatin (Hoya 52 mm) = 18,90 €
        Yhteensä = 608,70 €

        Ei paha.

        Tuolla ei ihan vielä pääse kuvaamaan, tarvitaan myös muistikortti (kapasiteetti tarpeen ja mieltymysten mukaan).

        Komento takaisin! Edellä esitetyssä tarjouksessa oli sittenkin D5100 eikä D3100. Ei pidä verrata omenia appelsiineihin!

        Sorry kauheasti.


      • dieggo3 kirjoitti:

        Eikös tuo verkkokaupan kitti ole kuites eri kuin tuon linkin takana oleva?

        'kuites eri'

        Sama kitti vakaajalla molemmissa ja runko 5100, 659,90 suodin 18,90= 678,8€

        Näissä paketeissa on yllättäviä hintaheittoja, joten on viisasta katsastella ennen ostopäätöstä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      356
      1097
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      481
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe