Ei tuon ikäinen nuori pysty pitämään omallatunnollaan vuoden murhaa, jota lehdissä ja muualla toitotetaan kokoajan. Eli vielä aivan normaalia elämää, eikä varmasti ois tunnustanut ikinä jos ei olis jäänyt kiinni. Normaali ihminen ei olisi voinut elää ja kokoajan nähdä ja kuulla jutusta tulevaa matskua. Miksi helv.. se sitten yritti kokoajan tuomiota pienemmäksi jos tunnontuskia olisi?? Se ei kadu eikä pidä asiaa minään vaan häntä pikkuista on nyt turhaan rangaistu. Psyko mikä psyko
ASIA ON
NÄIN
3515
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Asia on tosiaankin noin. Jätkä sai vähemmän mitä normaalisti ja oli vielä mielestäni raaka teko. Olisin ymmärtänyt jos todella olisi ilmoittautunut itse poliisille, mutta ei. Oli elänyt normaalia elämää on ollut pojalla lujat hermot. Välillä kun luin mitä oikeudessa oli tapahtunut alkoi tuntua, että Evellina oli itse aiheuttanut murhansa olemalla juuri silloin siellä, että Martikaisen kulta poju sai leikkiä.
Se, joka ikinä Bodomin kolmoismurhan tekikään, oli sitten tällä hetkellä vielä elossa tai jo kuollut, on myös mitä ilmeisimmin joutunut näkemään roppakaupalla lehtikirjoittelua ja poliisitutkimuksia k.o. rikoksesta, mutta ei kuitenkaan ole siitä pahemmin hätkähtänyt. Tässä suhteessa Otto Martikainen siis ei ole henkirikokseen syyllistyneenä mitenkään erikoinen.
Ihminen joka voi naama pokalla elellä murha tunnollaan kuuluu hullujen huoneelle, tai telkien taa.
Otto tappaa vielä katkerana muitakin, lieneekö sitten edes jää kiinni enään.
Ihminen joka ei ymmärrä toisen ihmisen ihmisarvoa ja on vielä noin sairaaloisen katkera jostain, on hengenvaarallinen naapuri kenelle vain.
Muistellaanpa vaikka sitä Myyrmannin pommiveikkoa, joka hupipäissään päätti räjäyttää vähän ihmisiä...
Onneksi kuoli itsekkin, ettei tarvitse katsella hänen hyysäämistään "oikeus"laitoksessa.
Olisi varmaan nuorena saanut 3kk ehdollista ja 100€ sakot, sekä vakavan varoituksen, ettei enään tapeta sitten ketään ilman hirmu hyvää syytä, tai saatat saada päähän paijaamista ilman sitä silkkihansikasta.
Hohhoijaa ja hei sun heiluvilles, sanon minä!