Miten parhaiten Suomesta Bratislavaan?

just me

Onko kellään kokemuksia, miten kyseiseen kaupunkiin pääsee parhaiten Suomesta? Mielessäni oli käydä katsomassa viikon 35 perinteisiä kruunajaisia 1.9. Itse olen käynyt kaupungissa aiemminkin, lensimme Brysselistä Wieniin ja jatkoimme sieltä junalla Bratislavaan. Halpalentoyhtiöiden sivuilla joutuu nopeasti hukkaan, joten olisin kiitollinen jos jollakulla on kokemuksia parhaasta reittivalinnasta.

4

744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ervo A

      Kyllä se Wienin reitti ainakin helpoin on, koska Bratislavaan menoa voi pitää lähes lentokenttäkuljetuksena ja suoria lentoja ei sinne kovin halvalla saa. Mutta siksi toiseksi, Budapestiin saa varsin halpoja lentoja ja junamatka ei ole lainkaan mahdottoman mittainen, näkeehän siinä kaupan päälle kaunista maaseutua ja ravintolavaunut on keksitty. Molemmat reitit on useaan kertaan kokeiltu ja hyväksi havaittu.

    • mrs matkaaja

      Juurikin näin, kuten edellä sanottiin. Wienin kautta nopeinta. Ja bussit Wienistä tulevat Bratislavan vanhan kaup. tuntumaan aivan Park Inn -hotellin viereen. Itsellä kokemus Budapestin kautta matkustamisesta viime keväältä. Silloin sai halvat suorat lennot Malevilta Budapestiin. Kentältä otimme taksin rautatieasemalle, toki julkisilla pääsee myös. Junaliput ostimme jo Suomesta VR:ltä - kahden hengen menopaluu istumapaikkoineen maksoi hieman yli 100 euroa. Otimme nopeat junat; reilu 2 h / suunta. Junan pääteasema oli mennessä Praha :)

      Bratislavassa rautatieasema on noin 1,5 km:n päässä vanhasta kaupungista. Majoituimme juuri kyseisessä Park Inn -hotellissa ja voin suositella.

    • Bratislava

      (Vaihdolliset) lennot Bratislavaan näyttää maksavan toista tonnia joten kannattaa unohtaa. Austrian airlines näyttää myös lopettaneen lennot Helsingistä Wieniin. Jää siis Finnairin suorat lennot tai vaihdolliset Saksan kautta Wieniin.

    • käymään vain

      Me päätimme yhdistää Bratislavan vierailun Wienissä käyntiin. Wienistähän on vain puolentoista tunnin bussimatka Bratislavaan ja väli Bratislava - Wienin lentokenttä vielä lyhyempi. Tulee lentojenkin osalta edullisemmaksi ja mukavammaksi, kun pääsee suoralla lennolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      226
      6987
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      333
      4899
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      148
      3683
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      119
      3499
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      72
      3438
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      54
      2930
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      270
      2759
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      84
      2480
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2396
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      108
      1975
    Aihe