Onko kellään kokemuksia, miten kyseiseen kaupunkiin pääsee parhaiten Suomesta? Mielessäni oli käydä katsomassa viikon 35 perinteisiä kruunajaisia 1.9. Itse olen käynyt kaupungissa aiemminkin, lensimme Brysselistä Wieniin ja jatkoimme sieltä junalla Bratislavaan. Halpalentoyhtiöiden sivuilla joutuu nopeasti hukkaan, joten olisin kiitollinen jos jollakulla on kokemuksia parhaasta reittivalinnasta.
Miten parhaiten Suomesta Bratislavaan?
4
639
Vastaukset
- Ervo A
Kyllä se Wienin reitti ainakin helpoin on, koska Bratislavaan menoa voi pitää lähes lentokenttäkuljetuksena ja suoria lentoja ei sinne kovin halvalla saa. Mutta siksi toiseksi, Budapestiin saa varsin halpoja lentoja ja junamatka ei ole lainkaan mahdottoman mittainen, näkeehän siinä kaupan päälle kaunista maaseutua ja ravintolavaunut on keksitty. Molemmat reitit on useaan kertaan kokeiltu ja hyväksi havaittu.
- mrs matkaaja
Juurikin näin, kuten edellä sanottiin. Wienin kautta nopeinta. Ja bussit Wienistä tulevat Bratislavan vanhan kaup. tuntumaan aivan Park Inn -hotellin viereen. Itsellä kokemus Budapestin kautta matkustamisesta viime keväältä. Silloin sai halvat suorat lennot Malevilta Budapestiin. Kentältä otimme taksin rautatieasemalle, toki julkisilla pääsee myös. Junaliput ostimme jo Suomesta VR:ltä - kahden hengen menopaluu istumapaikkoineen maksoi hieman yli 100 euroa. Otimme nopeat junat; reilu 2 h / suunta. Junan pääteasema oli mennessä Praha :)
Bratislavassa rautatieasema on noin 1,5 km:n päässä vanhasta kaupungista. Majoituimme juuri kyseisessä Park Inn -hotellissa ja voin suositella. - Bratislava
(Vaihdolliset) lennot Bratislavaan näyttää maksavan toista tonnia joten kannattaa unohtaa. Austrian airlines näyttää myös lopettaneen lennot Helsingistä Wieniin. Jää siis Finnairin suorat lennot tai vaihdolliset Saksan kautta Wieniin.
- käymään vain
Me päätimme yhdistää Bratislavan vierailun Wienissä käyntiin. Wienistähän on vain puolentoista tunnin bussimatka Bratislavaan ja väli Bratislava - Wienin lentokenttä vielä lyhyempi. Tulee lentojenkin osalta edullisemmaksi ja mukavammaksi, kun pääsee suoralla lennolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 943692
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli453074Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.902639Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki572380- 612378
Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172327- 1202246
Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.212234Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212193- 642060