Ryanairin tulo Turun lentoasemalle on laittanut liikkeelle Terminaali 2:ssa remontin. Tulossa on mm. katoksia ja muita perusparannuksia. Turun kaupunki aikoo parantaa terminaalin linja-autopysäkkiä ja informaatiota.
Yhteydet terminaaliin paranevat, sillä tavoitteena on kaikkien lentoaseman linja-autovuorojen jatkaminen T2:lle.
Onnibus aloittaa kesäkuussa reitin, joka avaa yhteyden Helsingistä Turun lentoasemalle. Lähtöhinta netistä varattuna on 3 euroa.
Air Åland pyrkii Ryanairin syöttäjäksi ja avaa reitin Maarianhaminasta Turkuun huhtikuussa.
TSTV:n uutisvideo http://www.ts.fi/tstv?v=1.3&id=3145339&type=recordvideo
Turun Lentoaseman T2 ehostuu ja yhteydet paranevat
6
562
Vastaukset
- 1 ja 3
Lentäkö air åland myös kakkoseen?
- af~34
Sitä uutinen ei kerro.
Aina lähtökohtaisesti voi veikata ykköstä, mutta fiksumpaa olisi lentää pervosti kakkoseen, jos kerran Ryanairin asiakkaita haluaa palvella.
Sitä paitsi en ymmärrä, miksi joku Maarianhaminan ja Turun välillä lentävä yhtiö haluaisi välttämättä lentää korkeakustanteiseen ykkösterminaaliin.
Reitti kun ei taatusti ole mikään kultakaivos.
- ryan air turku
Turun kakkosterminaalissa passintarkastus vei niin paljon aikaa, että bussit jotka menivät sen terminaalin kautta lähtivät tyhjinä ja saimme kävellä ykkösterminaalin pysäkille. Passintarkastus vei lähes tunnin.
Onneksi ykköterminaalin pysäkki on lähellä.- pulpul..
Turun kaupunki on lupaillut, että jatkossa kaikki linjat kulkisivat 2-terminaalin kautta ja että kakkosterminaaliin viereen tulisi bussikatokset reaaliaikaisine infotauluineen, joita ei ilmeisesti ole vielä saatu aikaiseksi?
- ihminen turusta
Eikö olisi yksinkertaisempaa, että sinä ostat menolipun ja samalla Suomi pääsisi eroon yhdestä rasistista ja sinä turkulaisista?
- Tnippeli
Tämä varmasti kiinnostaa harvoista harvimpia, mutta Finavia on näimmä rempannut uuden lentokoneparkin Turkun Terminaali 2:lle, samalla on tullut muutoksia cargoterminaalien lentoparkkeihin.
Tältä näytti ennen:
http://opaskartta.turku.fi/Web/Default.aspx?layers=Ilmakuva&cp=6711306,23459756&z=0.5&language=fin
Tällainen on suunniltelma nyt:
https://ais.fi/ais/eaip/aipcharts/eftu/EF_AD_2_EFTU_ADC.pdf
Eli plaatat on käännetty niin, että 9 voi palvella 8A lisäksi T2:sta. Plaatat 10, 11 ja 12 palvelevat rahtiterminaaleja. Muutos mahdollistaa kahden halppiskoneen parkkeeraamisen operoimisetäisyydellä halppisterminaalista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit996612KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3696191Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603063Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112544Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082195- 1251804
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341345Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340- 731237