Sony-digikamerat

kamerata hankkimassa

Olen siis hankkimassa uutta digikameraa, koska aikaisempani tuntuu olevan jo liian "kivikautinen" (sonyn 6 mpix kamera), vaikkakin toimii vielä ihan hyvin!
Merkkitoiveenani olisi Sony, koska vielä on toimivia vara-akkuja yms. oheistavaraa jotka varmaankin sopivat myös uuden kanssa.

Hakusessa on siis mahdollisimman "pieni, tehokas & kestävä". Itse en paljoakaan kuvaile, muuta kuin reissuilla ja sukujuhlissa, enkä kameroistakaan paljoa ymmärrä.. Tuijotan yleensä kameran Mpixeleitä ja sen perusteella teen päätökseni kameran ostamisensuhteen, onko tässä järkeä vai mitä muuta minun tulisi huomioida? Hinnalla ei ole niin merkistystä jos tuote on laadukas ja toki muitakin merkkejä voi suositella! Ehdoksia a ja hyviä vinkkejä kehiin! Kiitokset vastaajille ja mukavaa kesän odotusta! (:

3

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietämätö mut avulia
      • Sanoisin

        >entä mitä tämä mystinen "kuvasilta" PictBridge tarkoittaa?

        PictBridge on teollisuusstandardi – protokolla eli yhteyskäytäntö, jonka kanssa yhteensopivat kamera ja tulostin voivat "keskustella keskenään" suoraan, ts. kamera voidaan yhdistää suoraan printteriin ja tulostaa kuvat ilman että välissä tarvitaan mitään tietokoneen tapaista värkkiä.


      • juurikin näin
        Sanoisin kirjoitti:

        >entä mitä tämä mystinen "kuvasilta" PictBridge tarkoittaa?

        PictBridge on teollisuusstandardi – protokolla eli yhteyskäytäntö, jonka kanssa yhteensopivat kamera ja tulostin voivat "keskustella keskenään" suoraan, ts. kamera voidaan yhdistää suoraan printteriin ja tulostaa kuvat ilman että välissä tarvitaan mitään tietokoneen tapaista värkkiä.

        eli tuo on mielestäni täysin turhake, joten kameran valinta tuskin tuohon kaatu!

        Tässä yksi ehdotus: http://www.sony.fi/product/dsc-t-series/dsc-tx20
        tosin julkaistaan vasta huhtikuussa, mutta on ainakin kestävä ja pestävä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      138
      2368
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2289
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      66
      1959
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      75
      1658
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      105
      1533
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1498
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1391
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1254
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1134
    Aihe