Kaksikielinen (ei ruotsi eikä englanti) seremonia ja juhla

Suomi-Italia

Onko kellään tietoa, miten kaksikielisyysdilemman saisi hoidettua? Tuskin löytyy kaksikielisiä siviilivihkijöitä? Entäs seremoniamestareita tms, jotka voisivat tulkata valat ja juhlassa? Tulkki tuntuu jotenkin tylsältä... Entäs sitten jos hätätapauksessa tekisi tärkeimmistä puheista sun muista, kuten menu, niin jonkinlaiset vihkoset joissa käännös?

2

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomi-ruotsi meillä

      Ottakaa tulkki. Meillä meni kaksikielinen vihkiminen oikein mukavasti tulkin kanssa. Kumpikaan kieliryhmä ei ehtinyt kyllästymään, kun lyhyehköin välein tulkattiin puhetta taas pätkä eteenpäin.

      Olen ollut useissa kaksikielisissä häissä, joissa kaksikielinen vihkijä vetää saman puheen ensin yhdellä kielellä ja sitten toisella. Se on mielestäni tylsempi tapa, toinen kieliryhmä ehtii nukahtaa sillä välin, kun toista kieltä puhutaan.

      Kysymyksiä ei tulkata, ne sellaisella kielellä mitä kummatkin ymmärtää. Yleisö kyllä tietää mistä on kysymys, vaikka ei ko. kieltä ymmärtäisikään.

    • outo kieli

      Mikä toinen kieli on kyseessä? Jokainen maistraatin tuomari kyllä hallitsee molemmat kotimaiset, mutta esimerkiksi espanja ei välttämättä kuulu repertuaariin.

      Jos omassa lähipiirissä ei ole ihmistä, joka voisi hoitaa hommat teidän molemmilla kielillänne, niin pakkohan se on turvautua tulkkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe