collien pentu on nyt kolmen kuukauden,eikä suostu ulkona hihnassa menemään eteenpäin,vaan lyö jarruja päälle,kaulapantaan tottui nopeasti.myös kaikki märät tienkohdat kiertää,tai ei suostu tulemaan eteenpäin.
pennun ulkoiluttaminen
8
287
Vastaukset
- Colliegirl
Ei tuon ikäisiä pentuja lenkitetä. Pennut liikkuvat pihassa vapaasti, toki hiljalleen hihnaan totutellen. Luusto ja lihaksisto ei vielä lenkkeilyä siedä. Anna pennun olla leikkisä pikku pentu ja liikkua omaan tahtiinsa. Ehditte myöhemmin opetella varsinaista lenkkeilyä!
- PosItiv
Kun alat totuttaa pentua liikkumaan eteenpäin, niin peruuta itse pennun edellä makupala kädessä. Kun pentu ottaa askelia sinua kohti, kehu ja anna makupala.
- 13+8
Tossa on vaan se iso miinus että kaikilla ei ole omaa pihaa.. Esim jossain kaupingissa jos asut kerrostalossa keskustasssa niin ei pihaa löydy joten pentua ei voi vapaana pitää.
- tintin
Colliegirl, kyllä kolmen kuukauden ikäistä pentua on syytä totuttaa hihnassa kävelyyn - tätä voi mielestäni kutsua lenkkeilyksi, vaikkeivät matkat olisi pitkiäkään. Kaupunkialueella ei välttämättä ole helppoa vaan päästää koiraa pihalle telmimään.
- toinenpentu
Joo, ja jos tarkoituksena on saada koira oppimaan tekemään tarpeensa esim. lähimpään pusikkoon, niin yleensä joutuu kaupungissa hetken matkaa kävelemään - ainakin talon mitan tai pari. Sekin on haastavaa, jos pentu lyö heti jarrut päälle. Mutta luulenpa, että aloittajan ongelma hellittää heti kun ilmat lämpenevät.
- tämmöistä
toinenpentu kirjoitti:
Joo, ja jos tarkoituksena on saada koira oppimaan tekemään tarpeensa esim. lähimpään pusikkoon, niin yleensä joutuu kaupungissa hetken matkaa kävelemään - ainakin talon mitan tai pari. Sekin on haastavaa, jos pentu lyö heti jarrut päälle. Mutta luulenpa, että aloittajan ongelma hellittää heti kun ilmat lämpenevät.
Enpä tiedä onko keleistä kiinni. Aikoinaan, nyt yli 7 vuotias, koirani harjoitteli kiinni kulkemista, oli kesäaika. Tämä neiti heittäytyi nurmikolle kyljelleen ja päätti että minähän en liiku, ikää oli n. 3 kk. :D Eipä sen puoleen luonteessa on pysynyt samantyyppinen juntturointi muissakin asioissa mitä ei halua tehdä. :)
- dhvhkl
meilläkin ei suostunut alle 5kk ikäsenä tulemaan kävellen postilaatikollemme saakka (asutaan maalla, postilaatikko aika pitkällä), poika ei vissiin ollut valmis lähtemään turvallisesta pihasta mihinkään :D nyt 11kk ikäsenä tulee tosi hyvin jo, ei ees tarvinnu väkisten viedä mutta kun vähän kasvo niin tuli itse mielellään pitemmälle :D
- ..
Ohimenevä ilmiö! Sinnikkäästi vain seisot oma nokka menosuuntaan etkä anna pennun peruutella, kyllä se sieltä pikkuhiljaa alkaa uskaltautua mukaan. Ei kannata tehdä isoa numeroa jumittelusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184381Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5032380Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421941Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.161550- 771525
- 1591493
- 10931
- 75809
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34798- 106777