Edullinen vesisuojattu runko ja objektiivi

Onko muita samassa hintaluokassa kuin Pentax K-5?
Pitäisi olla ehdottomasti roiskevesisuojattu ja mieluummin ei muovinen.
14188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

On niissä muissakin roiskevesisuojauksia, mutta eivät anna takuuta sille.

Äänestä

sekä Olyt että Tampaxit.

Äänestä
  • Sinun kannattaisi varmaankin pysytellä vielä lelujesi parissa ja jättää kameroista keskusteleminen varttuneemmille.

    Itse olen kuvannut tähän saakka sekä Canonilla että Nikonilla, mutta ei minulla ole varaa vähätellä Olympusta sen enempää kuin Pentaxiakaan. Tasokasta tavaraa.

    Äänestä

Olympus on konkurssin partaalla talousrikoksineen. Pentax oli ehkä jotain filmi-aikana, lähes ihmisikä sitten. Miettisin ainakin kolme kertaa ennenkuin laittaisin niihin lanttiakaan.

Äänestä
  • Yrityksenkö sinä ostat, jos ostat kameran?

    Kameran käyttöikä ei ole rajaton. Vaikka kameroitava valmistava yhtiö X tekisi konkurssin NYT, ei se tarkoita sitä ettei yhtiön X kameroihin saisi objektiiveja ym. härpäkkeitä vähintäänkin vielä muutaman vuoden ajan.

    Äänestä

Pentax maksaa noin reilut puolet siitä mitä Nikon tai Canon, se on sitä "mersulisää".
Kannattaa huomioida myös Sony, en tiedä onko siihen kosteussuojattua välineistöä.
Olympuksen valovoimaisempi optiikka on erittäin kallista ostettavaa.
Ammattikäyttöön tehdyt rungot maksavat maltaita kaikilla merkeillä, mutta ovat erittäin kestäviä ja ergonomialtaan parempia kuin pokkaritekniikalla toteutetut harrastelijakamerat.
Ja muistettava on: Kun ostat kameran olet merkin kanssa naimisissa, sillä ennenkuin huomaatkaan kymppitonni on huvennut hankintoihin eikä sitä pikkurahalla vaihdeta uuteen.

Äänestä
  • En tiedä onko se joku ongelma jotta vaikuttaa pahemmankerran siltä että, Nikonin
    valokennot voivatkin olla Sony corporationin valmistamia todellisuudessa teollisuudessa mikä on
    tietenkin suuremmanluokan "liikesalaisuus".
    Ja nämä asiat sopivat Japanilaiset ylemmäntason päälliköt teehuoneistojen tatamilla joissa
    geishat on tarjoojina
    Liki kaikki merkkituoteet on pilattu hinta/laatu-kestävyys-suhteeltaan kans ammattivehkeet.
    Ennenvanhaan tiesi mitä laatua sai kalliilla hinnalla nykyään vanhakunnon voikin
    yllättäen osottautua paremmaksi kun uusi ja kallis.
    Mutta tämähän ei tietenkään koske kameroita.

    Äänestä

Vinkki: jos etsit sääsuojattua digirunkoa halvemmalla kuin Pentax K-5 niin kannattaa katsella käytettyjä, vähän vanhempia Pentaxeja. Esimerkiksi K-7 tai K-20 irtoaa jo huomattavasti edullisemmin.

Itsellä on K-5 ollut monessa mukana ja mitään ongelmia ei ole tullut sen paremmin kuumissa kuin kylmissäkään maissa.

Äänestä

Miksi haluat härnätä Canonisteja tuollaisella kysymyksellä?
Tiedät kysymättäkin, että Canon-uskovaisen vakiovastaus on Tampax.

Äänestä
  • Vastauksena alkuperäiseen kysymykseen, Olympus E-M5 on parasta mitä on nyt saatavilla, muutaman vuoden sisällä muutkin valmistajat tulevat siirtymään pienempiin runkoihin näiden järkyttävän kokoisten möykkyjen sijaan (jollainen itsellänikin on...)

    Ja kestää roisketta ja muitakin eritteitä.

    Äänestä

Käytetty Nikon D300 tai D300s Tokina AT-X pro 28-70mm 2.6-2.8

Äänestä

mulla on ollut aikojen kuluessa aika monta runkoa.

esim F90X
F5
D70
D200
D300s

Eikä yksikään ole koskaan kärsinyt kosteusvaurioista normaalissa ulkokäytössä vaikka olisikin ollut pahempikin sadesää.

Tokikaan en ole tahallani niitä pyrkinyt kastelemaan, vaan koittanut pitää kuivina, mutta ei se aina onnistunut ole.
Silti yhtään kosketusvauriota ei ole tullut.

-koputtaa puuta-

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rankempaan käyttöön kirjoitti:

Onko muita samassa hintaluokassa kuin Pentax K-5?
Pitäisi olla ehdottomasti roiskevesisuojattu ja mieluummin ei muovinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu