Tässä totuuksia satanismista, terveisiä vain Mikalle, joka poistanee tämänkin kirjoituksen palstan sheriffinä pikaisesti!
http://www.evl.fi/kkh/kt/uutiset/elo99/nsatan.htm
http://www.evl.fi/kkh/kt/uutiset/elo99/nsatan.htm
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Tosi "objektiivisia totuuksia" olikin!
Tutkijoille (etenkin kristillisille) on mieluista kategorisoida satanismia. Sitten voi aina vetää lokaan koko filosofian kun "tutkija" löytää muutaman sekopään puhumaan päättömyyksiä.
Ehkä kannattaisi kuitenkin etsiä satanismista tietoa muualtakin kuin evlut-sivuilta. Tulos on meinaan tässä tapauksessa jokseenkin sama kuin jos kiihkomuslimeja pyydettäisiin määrittelemään juutalaisuuden olemusta.
Ei Mikalla mielestäni ole mitään syytä poistaa tätä keskustelua - käsitteleehän keskustelu palstan aihetta.
"Totuudet" ovat sinänsä mielenkiintoisia että artikkelissa tarkoitushakuisesti lainataan ja "tiivistellään" tutkijan artikkelia, sen sijaan että julkaistaisiin itse tutkimus, jonka metodologiasta ja tuloksista voisi jokainen vetää omat johtopäätöksensä. Nyt kyseinen tutkimus latistuu tällaiseksi tarkoitushakuiseksi artikkeliksi, jossa sekoitetaan puurot ja vellit keskenään. Olen varma, että itse tutkimuksessa ei näin tehdä - se ei olisi nimittäin kestänyt kriittistä tarkastelua, eikä yksikään arvonsa tunteva ja työnsä osaava tutkija olisi sellaista julkaissut.
Tutkimus, jossa jo pelkkä tutkimuskohteen rajaus ja ongelman määrittely on päin persettä ei ole vakavasti otettava tutkimus. Näinollen olen varma, ettei ko. tutkija ole edes lukenut joko sitten antanut lupaa kyseiselle kirkon tiedotuskeskuksen "tiivistelmäartikkelille". Miksi artikkelissa ei ole linkkiä suoraan itse tutkimukseen, jos kerran toimitaan puhtaat jauhot pussissa?
Olisi mielenkiintoista nähdä tällainen tutkimus jonkin niinsanotusti puolueettoman teologi-opiskelijan tekemänä. Uskoisin, että valehtelu ei ole mitenkään välttämätöntä luterilaiselle elämäntavalle, joten asioita pitäisi tarkastella myös toisten näkökulmasta. Alea et altera pars, sanoivat jo roomalaiset.
No... tässä se tutkimus on. Jos arvoisa nimimerkki Lunatic (taitaa merkitä kuuhullu, vai mitä) olisi vaivautunut tai osannut hakea netistä, se olisi löytynyt heti. Ainakin minä sen löysin hyvin nopeasti ja helposti:
http://www.nuorisotutkimusseura.fi/muistiot/nuorisosatanismi/nuorisosatanistimuistio.htm
Tutkija YTT Tapio Kuure: Nuorisosatanismista
Muuten... ensimmäinen linkki ja itse tutkimus tukevat toinen toistaan varsin hyvin!
Tervehdys.
Artikkeli on faktaa.
St Morningstar.
"The order has been around for thousands of years and we are not going anywhere.!"
Tutuus kristinuskosta:
http://www.logosmedia.fi/artikkeliarkisto/pedofilia.html
Totuus juutalaisista:
http://www.sosialistiliitto.org/murros/69/israel.html
Ovatko nämäkin mielestäsi "totuuksia"? Jos sinun tekstisi sisältää mielestäsi "totuuksia" sisältävät nämä vielä enemmän...
Sekoitetaan satanismi ja saatananpalvonta. Hienoa.
-----------------
St Morningstar.
"The one and only!"
Heehee... ei voi olla totta.. hehehe! Huhhuh, sitä on taas tämä 'tutkija' tainnut katsoa jonkin Hollywoodilaisen b-luokan filmin 60-luvulta jossa satanismi, Uusnazismi, saatananpalvonta, rasismi, pedofilia, väkivalta ja huumeet ovat kiedottuna yhteen.
Tää on uskomattoman koomista, että tällaisia ihmisiä vielä riittää näin tiedon ja tiedonkulun aikakautena. Huhhuh... hehee..
-------------------
St Morningstar.
"Mika is only outer order member, but we shall make him an insider shall we....Yes we shall ILLUMINATE him. !"
http://www.patmos.fi/varo.htm
Varo vihollinen
Tutkimisen pirullinen vaikeus
http://www.yle.fi/mikaeli/arkisto/tutkimus/snanpalvonta/snanpalv.htm
Satanismi Pohjoismaissa ja Suomessa
http://pakana.50megs.com/satanismi1.htm#SAATANA
Tiedän, että sheriffi Mika poistaa nämäkin tältä palstalta pikaisesti, sillä näissä nimenomaan kritisoidaan satanismia ja joissakin jopa paljastetaan satanismin todelliset kasvot!
...saatananpalvontaa käsittelevät linkit kuuluvat aiheeseen?
Ei saatananpalvontalinkit kuulu satanismipalstalle! Ykskään mun tuntema satanisti ei oo koskaan ikinä millonkaan edes kuvitellu tekevänsä mitään naurettavia veriuhreja. Onko sulla mitään kokemustietoa siitä et satanistit toimis noin? Jos ei oo, ole vaiti ja lähetä linkkisi sinne minne ne kuuluu. Miksi sun mielestä on oikein sekottaa satanismi ja saatananpalvonta? Teetkö sen tahallasi? Mihin pyrit näillä viesteilläsi? Haluatko ärsyttää ihmisiä vai osoittaa kovapäisyytesi kun et tajua et tällä palstalla EI keskustella saatananpalvonnasta!
Juu. Kuka se sanoi, että nämä lampaat ottavat asiat liian todesta?
Ensimmäinen linkki ei toiminut, toinen käsitteli Saatananpalvontaa ja viimeinen oli kieli poskessa tehty vitsi.
Näköjään mikä vain kelpaa satanismin mustamaalaukseksi. Jopa yksittäisten ihmisten kotisivut, joissa he laskevat satanismista pilkkaa, ja jota kristityt sitten väittävät kovaan ääneen todelliseksi ja rekisteröidyksi tutkimukseksi. Näin.
Olen edelleenkin sitä mieltä, että ihminen saa uskoa mihin haluaa ja mielipiteitä täytyy olla, mutta maalaisjärki ja loogisuus täytyisi muistaa säilyttää. Olen edelleen tavannut vain muutaman todella fiksun ja mukavan kristityn, joka on jättänyt ennakkoluulot narikkaan ja tarjonnut sen sijaan tuttavallisuutta osakseen. Yksi näistä ihmisistä kirjoittelee muuten säännöllisesti täällä, satanistien palstoilla.
Se tuo Shalomi on muistuttanut aina välillä, että hän on kristitty. Kerran taisi jopa sanoa suoraan, että on likempänä 50 kuin 15 ikävuotta joten uskoisin, että kristillinen pakkopulla on tehnyt tehtävänsä.
Sukupolvien välinen kuilu on jälleen osoittanut tehokkuutensa. :D
Kyllä se niin on, että vanhemmat ihmiset eivät tajua nuorempien vitsejä. Aina valittamassa ja väittämässä tietävänsä kaiken. Raippaa pakaroille ja päivänkakkara huuleen, stot stot.
-----------------------
St Morniningstar
"Doubt me not.!"
--------------------
St Morningstar.
"Outer order...hm.!"
Yhtähyvin voisin minäkin tehdä nyt omat kotisivut ja jauhaa sinne paskaa kristinuskosta. Samalla logiikalla teidänkin todella täytyisi pitää niitä sitten FAKTOINA.
Nettiin voi kuka tahansa pistää mitä tahansa mistä tahansa ja koska vain.
Kaikkea ei kannata ottaa pilkun tarkasti, tai vakavasti.
painettua sanaa kannata kaikkea ottaa ihan tosissaan, olkoonkin että kirjan julkaisu kustantaa enemmän.
luin satanismin säännöistä jossain satanismi sivustolla ja..... no LOL sentään kun sai kuvan, että sääntöjen keksijä teki säännöt joskus 7-vuotiaana. Sellainen hiekkalaatikkopoikien leikki methodi "jos ei leikitä näin niin me ei olla kaveretia eikä leikitä yhtään"
Sitten käytetään saatananpalvonnasta pedon pirun perkeleen... ym. kuvia satanismin sivuilla, käyttävät saatananpalvonnan luksusta hyväkseen.
Congrantulations, this is worthless.
Kylläpä sinua silti satanismi perverssillä tavalla tuntuu kiinnostavan kun pitää kotisivuilla vierailla ja tänne oikein alatyyliin kirjoitella. Jos satanismi ei kiinnosta, luulisi sinulle löytyvän muita "hiekkalaatikoita", tekstisi ei kyllä kovin kypsää vaikutelmaa sinustakaan antanut. :-D
Tervehdys.
Ylösnousemisruumis on valmiina.
St Morningstar
"By my deeds, I am known and they are truly bloody.!"
-==- Ylimmäinen kolahdukseni! -==-
Tuhoudut huomenna karvaiseen silakkamatoon, joka löytää silmäsi ananaspalojen välistä. Pelottaako jo manailuni?
_-=TypHon=-_
"Insert ylimielinen fiksua esittävä tyhmä vieraskielinen mietelause here".