lakiosuus

eks mieheni kuoli oli uudelleen avioliitossa josta yksi lapsi minulla on kolme lasta hänen kanssaan, onko minun lapsilla oikeus perinnössä lakiosaan.Onko silloinkin , jos heidän kerrostalo asunto olisi nykyisen vaimon nimissä .
1196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kyllä rintaperillisillä on oikeus vaatia lakiosansa. Lakiosa on puolet perintöosasta, jonka olisi saanut ilman testamenttia.
Nykyisen vaimon, eli lesken varoihin ei lapsilla ole oikeuksia. Rikkaampana lesken ei tarvitse antaa osituksessa tasinkoa puolisonsa perillisille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mummo kirjoitti:

eks mieheni kuoli oli uudelleen avioliitossa josta yksi lapsi minulla on kolme lasta hänen kanssaan, onko minun lapsilla oikeus perinnössä lakiosaan.Onko silloinkin , jos heidän kerrostalo asunto olisi nykyisen vaimon nimissä .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu