Colonoskopia ja muut tähystykset

Mailta

Tuolla toisessa ketjussa keskustellaan noista. Minulle on niitä tehty useita molemmista päistä.Ei se Colona ole ollut mitenkään paha ainakaan minulla.
On tehty kaikkiaan 4-5 kertaa. Aina liittynyt syöpäepäilyyn. Toisinaan tähystys on helpompi ja toisinaan vaikeampi. Joka kerta erilainen. Aina kuitenkin mielestäni helppo. Jos siellä on jollain jokin paha tulehdus niin heillä on hankalampi. Tähystyksen kesto varmaan riippuu tähystäjän taidoista ja mitä siellä vastassa on.
Suun kautta tehtävät muut tähystykset ovat hieman vaikeampia, mutta ei nekään ainakaan minulla ole olleet vaikeita. Ennakkopelko on usein pahin. Näin moni on itse kertonut ettei se niin paha ollut kuin pelkäsi.
Muuten vointini on hieman parempi kuin aikaisemmin ja kivut ovat hieman vähentyneet. Teen nykyään töitä, mutta ne ovat helppoja ja jaksan tehdä niitä. Halusin itse takaisin töihin. Entisiä hommia en uskalla etes yrittää. Minulla on erittäin ymmärtäväinen työnantaja ja hänellä on erilaisia töitä.

10

263

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IkiMuori

      Aurinkoista ja kivutonta kevättä Sinulle Mailta!

      • Mailta

        Kiitos vaan toivotuksista. Ei se paha ole vaikka ei aurinko paista. Sade sulattaa nopeammin lumen jopa varjosilta pohjosrinteiltäkin. Niin eikä vesi haihdu vaan jää estämään kevätkuivuutta. On sitten komeammat rapakot mihin kaatua liukkaalla.
        Olin sen pikkuipanan kanssa ulkona ja miten sattuikaan kun käveli ison rapakon halki niin siellä oli jäätä pohjalla ja ipana kellahti suoraan selälleen isoon lammikkoon.
        Tuli aitoja ääniä enemmän kuin Venäjän vaaleissa.


      • IkiMuori
        Mailta kirjoitti:

        Kiitos vaan toivotuksista. Ei se paha ole vaikka ei aurinko paista. Sade sulattaa nopeammin lumen jopa varjosilta pohjosrinteiltäkin. Niin eikä vesi haihdu vaan jää estämään kevätkuivuutta. On sitten komeammat rapakot mihin kaatua liukkaalla.
        Olin sen pikkuipanan kanssa ulkona ja miten sattuikaan kun käveli ison rapakon halki niin siellä oli jäätä pohjalla ja ipana kellahti suoraan selälleen isoon lammikkoon.
        Tuli aitoja ääniä enemmän kuin Venäjän vaaleissa.

        Kyllä se vaan kiva on kun aurinko paistaa ainakin noin niin kuin kuvannollisesti mielessä ja saa suupielet näin päin (: . Makoisia kaatumisia sitten vaan.
        Olikos Ipanalla kuravaatteet?


      • Mailta
        IkiMuori kirjoitti:

        Kyllä se vaan kiva on kun aurinko paistaa ainakin noin niin kuin kuvannollisesti mielessä ja saa suupielet näin päin (: . Makoisia kaatumisia sitten vaan.
        Olikos Ipanalla kuravaatteet?

        Oli onneksi kuravaatteet ja ne tuli siinnä testattua. Hyvin piti kosteutta. Huomenna näen taas hänet ennenkuin arki alkaa.


      • Ikimuori
        Mailta kirjoitti:

        Oli onneksi kuravaatteet ja ne tuli siinnä testattua. Hyvin piti kosteutta. Huomenna näen taas hänet ennenkuin arki alkaa.

        Lapset on niin kivoja kun ne on niin aitoja. Kaikki tulee niin aidosti ja sydämestä


    • ukko.

      Kyllähän se on vastenmielinen toimenpide mutta ei se mitään verraten siihen että mahdollisnen syöpä löydetään ja hoidetaan pois.
      Pientä kipua tuntui mutta paempaakin kipua on kestetty .
      Kun vaan osaa rentoutua eikä ota ennekko pelkoa mukaan.
      Suunkautta tosiaan on pahempimutta sekin on tarvittaessa tehtävä.
      Aloittajalle parempia jatkojaeteenpäin mennään.

      • Mailta

        Joo samaa mieltä noista tähtäyksistä ja niiden hyödyistä.
        Kiitos vaan toivotuksista ja parempia jatkoja sinulle myös.


    • 48997

      taitaa olla turha toivo että jättäisit meidät rauhaan, miksi et

      • Mailta

        Joo mistäs arvasit?


    • Entinen potilas

      Tähystyksiä molemmissa päissä on koettu. Yläpuolen tähystyksiä tehtiin humauksessa. Todettiin, että oli parantunut pohjukaissuolen haavauma, jonka teki aiheutti helicobakteeri. Tehtiin helicobakteerin häätökuuri.
      Suolistotähystys tehtiin onnistuneesti, oli jopa kolme henkilöä paikalla, toinen oikaisi vatsassani olevaa suolenmutkaa kun tähystyskamera osui sille mutkalle. Tuli sitten normaali löydos, ei jäänyt sittenkään traumaa. Kuvaaja osasi hommaansa ja avustajatkin.
      Toisaalta voi mennä todella kinkkisesti, jos osutaan pahaan tai sairaaseen kohtaan.
      Mutta sittenkin sairastuin eri syöpään joka hoidettiin asianmukaisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      90
      1000
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      853
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      143
      834
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      43
      816
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      667
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      639
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      591
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      549
    9. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      528
    10. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      62
      524
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      80
      520
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      65
      516
    13. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      479
    15. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      3
      454
    16. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      453
    17. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      446
    18. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      446
    19. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      446
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      61
      440
    Aihe