Mitä kärpäsen toukat syö?

Niin eli mitä ne syö ja miten ne elää parhaiten et niistä kuoriutuis kärpäsii??

5

2852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 64645

      ai luuletko sä että ruokavalio vaikuttaa siihen mikä siitä kuoriutuu? :DD

    • rekisteröitymätön**

      Riippuu kärpäsen toukasta. Joidenkin kärpästen toukat ovat petoja tai loisia. Toiset syövät sienirihmastoa, toiset syövät kasveja, joillekin kelpaa hedelmä, toiset taas syövät lihaa. Jotkut ovat koprofageja, eli syövät ulostetta.

      Tietämättä kärpäsen lajia ei voi sanoa, mitä se syö.

      Mutta:
      Se, mistä kärpäsen toukan löysit, kertoo, mitä se syö: emo munii munat sopivaan ravinnonlähteeseen.

      Jos sinulla on kärpänen jonka haluat lisääntyvän, anna sille erilaisia muninta-alustoja - kakkaa, kypsiä hedelmiä, pilaantunutta lihaa... se valitsee lajinsa mukaisen sopivan muninta-alustan.

    • 123456789123456789

      mitä esim punaiset kärpäsen toukat syövät

    • omg4

      mitä semmoset toukat syö joilla on ruskeeta mut ei mitää karvaa ja niilla on semmone tosi ohut valkone viiva selässä?? :O

    • OlispaSeppo

      Minulla oli aikanaan lapsena lemmikkikärpänen huoneessani. Sen nimi oli Seppo. Se oli hyvin käyttäytyvä kärpänen. Ei koskaan tullut yöllä pörisemään naamalle tai muihin paikkoihin. Ikkunalla vain päivysti aamuaurinkoa, joskin silloin tällöin tietokoneen ruudulle eksyi lämmittelemään kaveriksi, kun pelasin Amigallani.

      Sokerivedestä Seppo piti kovin ja eli useita viikkoja hyvinvoipaisena kanssani. Harmitus oli kuitenkin suuri, kun lähdimme lomamatkalle Särkänniemeen ja viiden päivän kuluttua Seppo makasi kuolleena ikkunalaudalla, vaikka olin jättänyt sokerivettä ja muutakin herkullista sapuskaa Sepon natusteltavaksi. Itkuhan siitä pääsi, enkä enää oikein koskaan toipunutkaa Sepon poismenosta.

      Vieläkin on Seppoa ikävä. Se oli hieno kärpänen se.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      184
      3399
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      104
      2595
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      8
      2469
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2432
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2361
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      7
      2047
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1800
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      1740
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      33
      1648
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      84
      1388
    Aihe