Moi,
Ollaan menossa Italiaan heinäkuun alussa. Aluksi pysymme vajaan viikon Roomassa mutta olen miettinyt pääni puhki mentäisiinkö pohjoiseen päin vai etelään viettämään loman toista viikkoa. Hyvät vinkit ovat tervetulleita. Samoin jos teillä hyviä hotellisuosituksia. Matkaan lähtee myös kaksi teiniä. Ajatus on alkulomalle Rooman kulttuuria ja nähtävyyksiä ja loppulomalle enemmä lepoa ja kauniita maisemia. Kiitos kovasti vinkeistänne etukäteen.
Roomasta etelään vai pohjoiseen? Siinä vasta pulma!
4
250
Vastaukset
- Tottakai!
No etelään tietenkin, missään ei ole niin upeita maisemia kuin Amalfin tai Sorrenton lahdella tai Caprilla. Sorrento on niistä kohtuuhintaisin paikka asustella, ja sieltä on helppo tehdä päiväretkiä eri tahoille - tai vain huilailla.
- mrs matkaaja
Vastasinkin ap:n kysymykseen jo toiselle foorumille, mutta olen kyllä eri mieltä siitä, että Sorrento olisi kohtuuhintaisin paikka asustella. Sorrento on se pahin turistirysä ja suosittelen lämpimästi varsinaisia Amalfin rannikon kohteita, kuten Positano, Praiano, Amalfi ym. Positano etenkin hyvin viehättävä.
- Campaniaan
Menkää Salernoon. Asuminen hyvinkin kohtuullisen hintaista, on oikea italialainen kaupunki josta on hyvät lauttayhteydet Amalfin rannikolle ja Caprille. Ranta alkaa heti keskustasta vaikka parhaat ja puhtaimmat rannat löytyvätkin Paestumin suunnalta.
Vuokra-auto alle ja tutustumaan Paestumiin, Agropoliin, Cilenton luonnonpuistoon, Palinuroon jne. jne. Amalfin rannikolle on kuitenkin parasta mennä ilman omaa autoa joko lautalla tai bussilla. Lähellä myös Pompei ja jo moneen kertaan mainittu Sorrento. Napoli tietysti myös, tai vaikka Ischia.
Italiassa ongelmana on lähinnä ajan puute kun koskaan ei ehdi kaikkiin näkemisen arvoisiin paikkoihin.- campaniaan
Sen verran vielä jatkoa, että Amalfin kylät ovat todella pieniä vaikka kauniita tietysti ovatkin. Positano erityisesti tupaten täynnä jenkkejä kesällä, tarkoittaa tietysti myös sitä että englannilla pärjää hyvin.
Ravello on kaunis pieni kaupunki, Amalfista pääsee helposti bussilla. Asumaan en kuitenkaan noihin kyliin viitsisi mennä varsinkaan jos mukana on nuorisoa eikä pelkkiä eläkeläisiä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1037620Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3676689Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite674045Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293799Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1962266Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os201957- 621730
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181676Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11560Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11557