Minolta Dynax 2xi

Vanhaa Minoltaa

Vieläkö joku muistaa tämän dinosaurusajan kinofilmikameran? Löysin sen pölyttyneenä vuosikausien jälkeen, ja ostin patterin ja kas kummaa konehan hörähti eloon. Sisällä oli filmiäkin jostain kahdeksan vuoden takaa, ja laskurin mukaan sisältää 28 kuvaa. Kannattaako viedä kehitettäväksi? Mitenhän mahtaa aika kuluttanut filmiä? Runkoon on kiinnittetty Tamron 70-300 objektiivi f/4-5.6. Onko tuolla objektiivilla mitään virkaa? Entä käykö kaikki nykyiset Minoltan bajonetilla markkinoilta löytyvät objektiivit tähän runkoon? Ajattelin ostaa täyskennoisen digikameran, mutta tässähän tämä on, täyskenno.

5

1226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minolta Dynax jotain

      Filmiaikaan oli muistaakseni vsuositus viedä filmi kehitykseen asap mutta vuoden sisällä viimeistään. Veikkaisin että jotain varsin heikkolaatuista kuvaa löytyisi kuitenkin ja ihan mielenkiinnosta tsekkaisin mitä on joku joskus kuvannut.

      Itsellä oli joskus 80-luvun lopulla Dynaxin jokin hyvin automaattinen malli, suurin hukkainvestointi kuvauspuolelta kohdaltani ja täydellinen pettymys.

      • vanhaa Minoltaa

        Kävin sitten kehityttämässä, ja ihan nostalgiaa sieltä löytyikin ja yllättävän hyväkuntoista. Kuvasin huvikseni uuden rullallisen, vain todetakseni että aika on ajanut tuonkin kapistuksen ohitse. Nykyiset kroppirunkoisetkin painivat kuvanlaadun osalta ihan eri sarjassa.


      • Anonyymi
        vanhaa Minoltaa kirjoitti:

        Kävin sitten kehityttämässä, ja ihan nostalgiaa sieltä löytyikin ja yllättävän hyväkuntoista. Kuvasin huvikseni uuden rullallisen, vain todetakseni että aika on ajanut tuonkin kapistuksen ohitse. Nykyiset kroppirunkoisetkin painivat kuvanlaadun osalta ihan eri sarjassa.

        Mikä kuvanlaadussa oli pielessä? Nykyaikana filmiä kuvataan lähinnä silloin, kun halutaan kuvaan aivan tietynlainen fiilis.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä kuvanlaadussa oli pielessä? Nykyaikana filmiä kuvataan lähinnä silloin, kun halutaan kuvaan aivan tietynlainen fiilis.

        Sen fiiliksen saa kun digikuvaa kuvankäsittelyllä hieman huonontelee.
        Säästää kun ei filmikameraa näin tarvi ostaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikä kuvanlaadussa oli pielessä? Nykyaikana filmiä kuvataan lähinnä silloin, kun halutaan kuvaan aivan tietynlainen fiilis.

        Suunnilleen kaikki nykyiset digikamerat ovat 20 MPix tai parempia ja dynamiikka huitelee jossain 10 aukkovälin tienoilla vähintään. Kinofilmillä liikuttiin jossain 6-10 MPix haarukassa ja dynamikka 6-8 aukkoa.

        Eli otetaan nykyinen digikuva, pudotetaan resoluutio puoleen, lisätään kohinaa, leikataan varjoista sävyt pois, supistetaan väriavaruutta ja kas, meillä on hyvä approksimaatio filmistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      154
      13535
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      74
      9804
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9172
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8159
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6783
    6. 150
      6195
    7. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      72
      4308
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3415
    9. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      39
      3407
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      401
      1300
    Aihe