Rexin voiteenpoistoainepurkissa lukee, että sisältää raskasta teollisuusbensiiniä. Raskas teollisuusbensiini sisältää aromaattisia hiilivetyjä ja bentseeniä, joka on luuydinmyrkky. Suksen pohjamateriaali on polyeteeniä, jota aromaattiset hiilivedyt liuottavat. No ehkä haitallisen aineen määrä on tuossa Rexin tuotteessa vähäinen, jolloin liukeneminenkin on vähäistä.
Moottoribensiinikin sisältää bentseeniä (joskin nykyisin vain pieniä määriä) ja sen käyttö liuottimena onkin kielletty.
Kaikkein haitallisin voiteenpoistoaine olisi mineraalitärpätti eli lakkabensiini, koska se sisältää suuria määriä aromaattisia hiilivetyjä kuten tolueenia. En ole kokeillut sitä suksen pohjaan, mutta luulen, että polyeteenin liukeneminen olisi jo niin merkittävää, että pohja tuntuisi sormilla kosketeltaessa tahmealta tai rasvaiselta.
Voiteenpoistoaine
7
6238
Vastaukset
- ??????????????????
Olethan varma, että tankkasit aamukahavin sekaan huikkendaalit oikeasta pullosta
- jkk.---
Nykyiset bensiinit sisältävät aromaattisia hiilivetyjä (bentseeniä) vain alle 0,1 %, joten niitä voi säilyttää polyeteenisäiliöissä. Sen sijaan polyeteeni, jota suksen pohja on, kestää huonosti tärpättejä, asetonia ja tinneriä, koska ne sisältävät runsaasti aromaattisia hiilivetyjä. Tosin esim. tärpättiin kastetulla rätillä voiteen poistaminen suksen pohjasta ei kuitenkaan merkittävästi pilaa suksen pohjaa.
http://www.acodrain.fi/upload/aco-kemiall-kestavyys.pdf- --_-__----
Tarkistin tuon polyeteenin aromaattisten hiilivetyjen kestävyyden vielä eräästä tieteellisestä eli luotettavasta lähteestä. Matalatiheyksinen polyeteeni ei kestä niitä edes huoneen lämpötilassa. Sen sijaan suuritiheyksiset lajit kuten hdpe ja uhmwpe (suksen pohjan materiaali) kestävät kyseisiä aineita alle sadan asteen lämpötiloissa, 125 celcius asteessa ne jo liukenevat niihin.
Suksen pohjasta voi poistaa siis voiteet melkein millä hyvänsä aineella, joihin voiteet liukenevat. Hapettavia happoja kuten typpihappoa ei voi kuitenkaan käyttää, koska siihen suksen pohjamateriaali liukenee jo täysin. - -
--_-__---- kirjoitti:
Tarkistin tuon polyeteenin aromaattisten hiilivetyjen kestävyyden vielä eräästä tieteellisestä eli luotettavasta lähteestä. Matalatiheyksinen polyeteeni ei kestä niitä edes huoneen lämpötilassa. Sen sijaan suuritiheyksiset lajit kuten hdpe ja uhmwpe (suksen pohjan materiaali) kestävät kyseisiä aineita alle sadan asteen lämpötiloissa, 125 celcius asteessa ne jo liukenevat niihin.
Suksen pohjasta voi poistaa siis voiteet melkein millä hyvänsä aineella, joihin voiteet liukenevat. Hapettavia happoja kuten typpihappoa ei voi kuitenkaan käyttää, koska siihen suksen pohjamateriaali liukenee jo täysin.Eli tärpättiä voi käyttää voiteiden poistoon? Hinta on murto-osa voiteenpoistoaineen hinnasta,,,
- lkj,8
- kirjoitti:
Eli tärpättiä voi käyttää voiteiden poistoon? Hinta on murto-osa voiteenpoistoaineen hinnasta,,,
Bensa on vielä halvempi ja sitä ainakin voi käyttää voiteen poistoon.
- lakkasuti
Jos tärpätti on liian voimakkaan hajuista niin sitten on vielä vaihtoehtona miedontuoksuinen lakkabensiini.
- Satunn_ohikulkija
>Kaikkein haitallisin voiteenpoistoaine olisi mineraalitärpätti eli lakkabensiini, koska >se sisältää suuria määriä aromaattisia hiilivetyjä kuten tolueenia
Onko tässä markkinamiehen puhetta? Voiteenpoistoaineen nimellä myytävä on monta kertaa kalliimpaa. Nykypäivänä kemianteollisuuden valmistustekniikat ovat sen verran valvottuja ja kehittyneitä, että aromaattien pitoisuudet suomessa myytävissä ovat pieniä, korkeintaan prosentin-kahden luokkaa. Kannattaa tutustua käyttöturvallisuustiedotteisiin (lyhenne KTT englanniksi MSDS) , ennen kuin uskoo nettikirjoitteluihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662308Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381893Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣291616Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1721574Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.941404Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1851233Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1241189Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241140En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9962- 77949