Moi!
Haaveissa olisi lähteä vuoden päästä (sillä hetkellä 3,5v) lapsen kanssa pariksi kolmeksi kuukaudeksi Australiaan.
Ensimmäisen mielessä kävi Darwin. Millainen paikka mahtaa olla? Tai minne kannattaisi mennä? Missä olisi halvinta asuminen? Toinen mielenkiinnon kohde on Perth, ja ehkäpä parissa paikassa kolmen kuukauden aikana voisi asustella.
Se mitä reissulta haen on lämmintä, beachillä hengailua, uusia tuttavuuksia ja tietty jotain virikkeitä tenavalle. Rahaa ei ole paljon mikskään, mutta tarkoitus olisi kuitenkin jotain työtä tehdä, että pysyy lestissä.
Kokemuksia kaipailen :)
Lapsen kanssa Australiaan
2
196
Vastaukset
- MIR2
Viimeisin toteamuksesi rahoista ja työstä pitää selvittää Suomessa kuntoon ennen matkaa.
Jos olet max 30-vuotias, voit hakea Working Holiday -viisumia, joka oikeuttaa työntekemiseen matkan aikana. Mutta lapsi pitää jättää silloin kotiin.
Jos haluat lapsen mukaan, tulet joko turistina (ei työoikeutta) tai hankit etukäteen työviisumin (Skilled Migration), jonka myöntämiseen menee nykyisin 6 kk - 2 vuotta.
Darwin on sopivimmillaan täkäläisenä talvena eli keskellä vuotta. Perth, Sunshine Coast, Gold Coast, ja esim New South Walesin pohjoisosat ovat hyvät rantaelämän kannalta. Toki tuhannesta muustakin paikasta löytyy kivoja paikkoja, esim pitkin Queenslandin rannikkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell332104Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.471721Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121486Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041236Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041034Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76978- 59865
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,34852Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52799Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101753