OS X on OS X on
se on
monesti huomattu että
kuten arvata saattaa,
niin OS X:ssä
suhaillaan oletuksena pääkäyttäjällä.
olettekos pääkäytelleet viimeaikoina? senkin tietoturvan halveksujat!
se on
monesti huomattu että
kuten arvata saattaa,
niin OS X:ssä
suhaillaan oletuksena pääkäyttäjällä.
olettekos pääkäytelleet viimeaikoina? senkin tietoturvan halveksujat!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Aha.
En osaa muuta kirjoittaa, pääkäyttäjä, pääkäyttäjä, pääkäyttäjä, pääkäyttäjä, pääkäyttäjä......
kyllä, olet aivan oikeassa parahin nikkivaras.
osx:ssä tosiaan suhaillaan oletuksena pääkäyttäjällä ihan kuten esimerkiksi ubuntussakin.
Nimimerkkiä puusilima____dsfh ei ole rekisteröity kenellekään joten sitä ei voi varastaa vaan jokainen voi käyttää sitä!
anna mennä vain. minä rekisteröin oman jotta emme sekoitu :)
Pääkäyttäjä... root käyttäjä.... en ymmärrä eroa... en ymmärrä!
Mä en saa enää edes nukyttua tän asian takia yääää!!!!
Kotihoito jätti taas lääkkeet tuomatta... root... päää... rooot... ei ei ei eie kestä enää.... root oikeudet pääoikeudet minun oikeudet.... kellään ei saa olla oikeuksia satana!
Windowsissa suhaillaan oletuksena pääkäyttäjänä ellei tee toista normaalia käyttäjätiliä joten mitä helvettiä vikisette.
Ja Wintoyhin on piiiiiikkusen ennemmän haittaohjelmia.
Totta, mutta
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10532592/#comment-54257164
ja koska tiedostan ongelman niin en
http://bit.ly/zHwOmN
vaan tunnustan ongelman ja vältän siitä mahdollisesti seuraavat haitat luomalla uuden tavallisen käyttäjän oikeuksin varustetun käyttäjätilin jota käytän kaikkeen muuhun kuin ylläpitotehtäviin.
Eli käytännössä teet normikäyttäjänä vain ja ainoastaan perusasiat kuten nettisurffaus ja sähköposti.
Monet Ohjelmat ei pelaa normikäyttäjällä, tai voi pelata vaikka luvan antaisi mutta tallennus ei onnistu.
Ainakin esim. Sonar X1 ei antanut tallentaa biisiä tiedostoon vaan se piti tehdä täysin eri tilissä pääkäyttäjän oikeuksilla.
"Eli käytännössä teet normikäyttäjänä vain ja ainoastaan perusasiat kuten nettisurffaus ja sähköposti."
Kyllä.
"Monet Ohjelmat ei pelaa normikäyttäjällä, tai voi pelata vaikka luvan antaisi mutta tallennus ei onnistu."
Mitkä ohjelmat eivät toimi??? Olen törmännyt yhteen ainoaan ohjelmaan jonka olisi kuulunut toimia tavallisen käyttäjän oikeuksin mutta ei ainakaan silloin vielä toiminut ilman pientä säätöä. Ohjelma oli Winamp. Kaikki muut ohjelmat toimivat.
Laita esimerkkejä ohjelmista jotka eivät toimi poislukien tietysti ylläpitoon tarkoitetut apuohjelmat.
Ai joo, Sonar X1. Noita XP aikaisia ohjelmia näköjään on vielä olemassa joita ei ole ajantasaistettu monen käyttäjän käyttöön sopivaksi mikä on tietysti harmi.
"vaan tunnustan ongelman ja vältän siitä mahdollisesti seuraavat haitat luomalla uuden tavallisen käyttäjän oikeuksin varustetun käyttäjätilin"
noin toimii terveellä järjellä varustettu tietokoneen käyttäjä.
upuntut sen kun vaan kiistää tosiasiat.
mahtaa sitten selityttää kun lurahtaa muutamat haittaohjelmat tuon pääkäyttäjäsuhailun takia koneelle.