Autokolarista toipuminen

n28m

Jouduin kolariin kun toinen kuljettaja tuli kolmion takaa. Vauhti itsellä oli 50km/h, enkä juuri kerennyt jarruttaa kun kaikki tapahtui niin äkkiä.

Terveyskeskuksessa kävin tapahtuneen jälkeen ja lääkäri totesi ruhjevammoja ja kirjoitti loppuviikon sairaslomaa. Murtumia ei tullut, mutta vasen puoli oli hyvin tunnuton.

Nyt arvon töihin menemistä, Vasen puoli on edelleen kipeä, olkapään liikuttaminen sattuu sekä kyynernivelessä tuntuu kipua kun liikutan kättä. Oikea käteni ranne on myös kipeä. Kipu ei ole ns. aivan kamalaa, vaan sellaista että sen saattaisi vielä sietää hetkittäin. Ja parempaan suuntaan ollaan menossa kun nyt saa jo vaatteet päälle.

Teen näyttöpäätetyötä. Kuinka kauan ns. kolarista toipuminen voi kestää ruhjevammojen osalta?

2

827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pieni ihminen

      Vuoden verran kestää, mutta jos sen jälkeen on vielä kipua niin kannattaa mennä

      erikois lääkärille ja vaatia kunnollista tuttkimusta, magneetti ,siivu röntgen yms.

      silloin saat avun, kun vika on löydetty. Kannattaa myös vaatia ehdottomasti

      kivusta ja särystä koska ehdon tahdon ne ei sitä maksa ja oikeuteen ei kannata

      mennä. Itse sitä pitää vaatia ponnekkaasti, minä vaadin kymmenen vuotta

      enkä antanut niille periksi , ja sain kunnollisen korvauksen.

    • kokemusta on

      Kai sulta otettiin röntgenkuvat olkapäästä ja kädestä. Itse olen ollut kahdessakin autokolarissa. Toisessa pyörän kanssa. Auto pukkas mut ja lennätti vastaantulevien kaistalle. Olkapää meni hetkeksi pois paikoiltaan ja mitellassa oli käsi 6 viikkoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      521
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe