töihin Dubaihin

Sara

Onko kukaan palstan lukijoista ollut töissä Dubaissa? Suunnittelemme mieheni kanssa vuoden mittaista "työkeikkaa" Dubaihin ja haluaisin kysellä käytännön asioista. Vastata voitte joko tälle palstalle tai mieluummin sähköpostiini [email protected].

6

6621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • läpälepa

      Seuraatkohan yhtään maailman uutisia? Montakohan länsimaalaista on päässyt sielläkin viimeisen parin kuun aikana hengestään...

      • Dubaissa työskennellyt

        seuraatkohan ite yhtään uutisia, Dubai sijaitsee Arabiemiraateissa, joka eri maa kuin Iran, Irak tai Saudit! Joo-joo, naapurimaita nää on, mut silti, ei Dubaissa vielä ole länsimaalaiset päässeet hengestäään!

        Haloo: puhu aiheesta, älä aiheen vierestä!


    • Raissu Pena

      Minä olen ollut ja muutama suomalainen kaverini on vieläkin.

      suurin osa väestöstä intiasta, filipiineiltä, kiinasta ja pakistanista sekä ammattinsa harjoittaja naisia lisäksi afrikasta ja venäjältä. Viina saa "viinakupoista". Muslimit riidan haastajia juovuspäin (sudit pahimpia öykäreitä) selvin päin muuten vaan ylpeitä ja koppavia liikenteessä täysiä mulkkuja. Pokkeuksiakin löytyy. Mahdollisissa tilanteissa virkavallan kanssa länsimainen on aina syyllinen. Kaikki onnistuu ja kaikkea saa, kun on rahaa tai luottokortti. Sivistynein maa siellä päin.

      Kun nämä realiteetit ja paljon muuta opii, niin ei ongelmia.

      • reissaaja

        Tapasin juuri erään vanhan tuttavani eräällä lentokentällä konetta odotellessa.Hän oli lomalla Dubaista täällä Pohjolassa. Asunut siellä 7 vuotta miehensä ja lastensa kanssa. Hänen mielestään se oli hyvä paikka asua ja oli tyytyväinen jos he saavat asua siellä vielä joitain vuosia. Lapset kävivät englanninkielistä koulua joka toimi hyvin.Elikkä siitä vaan onnea teillekin!Varmasti pärjäätte positiivisella asenteella missä vain. Muuallakin maailmassa elämä voi toimia ihan hyvin edm. periaatteella.


    • Heathen80

      Hei!

      Mistä löytäisin suomalaisia firmoja jotka toimivat myös esim. dubaissa, ja jotka mahdollisesti tarvitsisivat kotimaastaan kielitaitoista ja laadukasta työvoimaa.

      • Raksan mies

        Muakin kiinnostaa! Oon rakennusalalla ja kiinnostaisi Dubain rakennusprojektit ja palkkataso. Kiinnostaisi tietää enemmän aiheesta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3510
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      64
      3262
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      72
      3077
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      54
      2562
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      71
      2372
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2131
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      42
      1128
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1055
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1032
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1018
    Aihe