Suomenpystykorvien opetustapa

koirakoulukaikenajao

Kuinka olette kouluttaneet tuittupäisiä pystykorvianne tottelemaan ja näyttäneet niille, että omistaja on pomo?
Onko käytetty/tarvittu ''kättäpidempää'', mitä? Milloin koira on antanut periksi?
Missä iässä yhteenottoja on tullut?

5

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaksikättämutta

      black&deckeriä ilman on pärjätty. Koira tuli vuoden iässä. Ja kotiuduttuaan koetteli sitten aikalailla urakalla sen ja seuraavan vuoden. Jotkut asiat meni läpihuutojuttuina, kuten oikean ja vasemman puolen opettaminen. Mutta sitten jotain asioita tahkottiin pidempään ennenkuin mahtui selkäytimeen. Yksi näistä oli seis-käsky. Sen kuultua jäädään siis niille sijoilleen eikä hievahdetakaan. Ei hievahdeta mihinkään, vaikka olisi kymmenen oravaa keskellä tietä ja näyttäisi pitkää nenää sekä huutaisi kuorossa lälläsläätä. Joskus sitä paikalla pysymistä harjoiteltiin parikin tuntia itkupotkuraivarien kera aina paikalle uudelleen palaten. Mutta voitto tuli. Toinen missä tahkottiin oli remmiräyhäys, siinä voittojutuksi osoittautui kuiskaus ja rauhallinen puhe koko ohituksen ajan. Vain kerran muistan että teki mieli lätkästä lättyyn turhautuneena. Nyt vain joskus harvoin joillekin isommille hermoilee...

      Nyt kuusivuotias ja käyttäytyy yleisesti ottaen mallikelpoisesti ja herrasmiesmäisesti. Vain herkkupersehunajan maistelu keväisin ja syksyisin saa pään sekaisin. Pitää vain huolen ettei päästä niitä nuolemaan, niin selviää vähemmällä stressillä itse ja koirakin.

      Tärkeimpiä opetuksia ollut että kestä lapsi-kulta se koiran toinen ja kolmas ikävuosi, niin sen jälkeen helpottaa yllättävän paljon. Kun jotain päätät koirasi oppivan, laita se oppimaan kärsivällisesti äläkä anna periksi käskyjesi noudattamisen ehdottomuudesta. Kun joudut väkisinkin joskus hakaukseen, niin pura tilanne huumorilla ja hämää tiukoissa neuvotteluissa. Esim. vaikka hanskaa heittäen itsestä pois kun koira hilluu hampaillaan hihassasi.

      Ja tärkein kaikessa: Riittävästi - suom. aivan helvetisti - sitä liikuntaa sille.

      Kaikki mitä tarvitset on ihan normaali maalaisjärki, määrätietoisuus, ja hyvä huumorintaju - ei siis mitään rakettitiedettä.

    • Koulutusta

      Morjesta "Kaksikättämutta"

      Kirjoitit että oikea ja vasen tuotti tuskaa sekä seis käsky ? Onko nuo välttämättömiä oppeja lintukoiralle? Itellä on tuo pystäri ja tärkeimpänä olen pitänyt luoksetuloa. Pystykorva on muutenkin melko puupäinen otus joten riistan jäljillä ollessaan taitaa olla turha huudella mitään kun ei se kuitenkaan kuule eikä näe kuin sen oksalla pällistelevän linnun.

      • Kakskättä vastaa

        Ihan pikkusen luit väärin. Nimittäin oikea ja vasen oli maailman helpoin juttu koulata sille. Ilman mitään vaikeuksia meni läpi kahdessa viikossa. Eikä muuten lipsu kun puoli on annettu. Kuunteleekin senverran että jos on kolme lähekkäistä risteystä voin kolmannen päähän ohjeistaa kulun. Menee kuin robotti ;D

        Tuon seis-käskyn varmaan kyllä olet huomannutkin miksi sen opettaminen oli vaikeaa, tai oikeammin missä tilanteissa sen noudattaminen on ylivoimaista. Kun näkökentässä vilahtava elukka on niin PERSKELEEN MIELENKIINTOISTA!!! Se pitää saada ja heti, eikä silloin mietitä tuleeko jostain auto tai mopo eikä aina sitä mitä omistaja siellä vinkuu.

        Luoksetuloa ei tarvinnut opettaa lainkaan, koska kaupungissa ei voi kulkea vapaana. Metsässä taas ei niin kauheeta väliä ole tuleeko heti vai viidestoista päivä, kunhan tulee. Kyllä se yleensä parinsadan metrin säteellä pysyy. Ja haukusta kuulee missä haahuillaan.


    • sps-poika

      En ole tarvinnut kovia otteita, vaan omat pystärini ovat olleet suht. helppoja saada kunnioittamaan omistajaansa. En siis osaa tarkkaan vastata, koska itselläni ei juurikaan ole kokemusta noin kovapäisistä suomenpystykorvista.

    • Herkkyys tallella

      Meidän herra on kovin herkkä loukkaantumaan jos sitä kovin kaltoin kohtelee. Narttu pystykorvat varsinkin ovat kovaäänisestä komentamisesta loukkaantuneita pitkän aikaa.

      Tuominen kirjoitti hyvin että kiintymyksen pitää ylittää kurittamisen. Kyllä pystykorvien kanssa pärjää ilman suurempia isäntä maaotteluita sillä sen verran herkkiä koiria ovat ja kovan kurituksen muistavat verisesti ja kauan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1309
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      859
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      29
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      548
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      521
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      483
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    Aihe