Tilasin äskettäin Telefinland liittymän, johon siirreettn vanhva Soneran puhelinnumero. yllättäen SIM kortti ei toiminutkaan. Nyt puhelimeni ovat kaikki jumissa olleet 5pvä. Onko teillä ollut vastaavia kokemuksia TeleFinlandista?
Telefinland SIM korteissa jotain hämärää
Sähläystä
41662
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
... ottanut yhteyttä asiakaspalveluun ja kysynyt? Ihan vinkkinä, tämä ei ole minkään operaattorin aspa, vaikka Sauniksen aspa toimiikin matkapuhelinfoorumilla.
Ota yhteyttä asiakaspalveluun ja selvitä tilanne.
0404123123.
Lukeeko puhelimessa, että hakee verkkoa, vai aseta sim kortti.
Jos lukee aseta sim kortti, niin kortti on rikki.
Jos sim kortti on rikki, niin seuraavana päivänä tulee pikapostissa uusi kortti kotiin. Kokemusta on.
Jos lukee, että hakee verkkoa, niin rekisteröinti ei onnistu, koska siirtokäskyt ovat menneet päällekkäin, eikä kahta käskyä voi suorittää yhtä aikaa. Vain toinen käsky on mennyt perille, eli se pitää tehdä uudestaan.
Itselläni oli ko. tilanne ja asiakaspalvelusta laittoivat käskyn uudestaan menemään, kun soitin ja sanoi, että liittymäsi toimii, kun vaihdat Tele Finlandin SIM kortin puhelimeen ja se myös toimi n. puolen minuutin kuluttua heti, kun kerkesin vaihtaa kortin.
Todella hyvää toimintaa.
Oletko odotellut 5 päivää kädet taskussa, vai oliko äskeinen joku porovo.
Saat asiasi kuntoon, kun soitat asiakaspalveluun ja siellä myös vastataan pian.
Tilasin netistä ja tuli neljän päivän kuluttua ja heti toimi oikein hyvin.
Tilasit netistä varmaankin uuden numeron. Viestin aloittajalla ongelmana onkin siirretty numero, joiden kanssa näitä vaikeuksia on ollutkin.